Az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteménye

Mezőberényben már az 1970?80-as években megkezdődött a hagyományos paraszti kultúra emlékeinek gyűjtése, és Hentz Lajos helytörténész, néprajzkutató vezetésével létrehoztak egy városi gyűjteményt is, az Orlai Petrics Soma Múzeum azonban csak 1991-ben alakult meg. Az intézmény 2008 óta az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ egyik osztályaként működik. A gyűjtemény 2002-ben költözött az 1800-as évek elején emelt késő barokk, illetve copf stílusú Wenckheim?Fejérváry-kastélyba, melynek épületében az 1830-as évektől leánynevelő intézet működött ? itt tanult Szendrey Júlia, Petőfi Sándor felesége is ?, a 20. század második felében pedig általános iskolaként és gyermekkönyvtárként is használták. A Múltunk emlékei című néprajzi és helytörténeti tárlat a folyamatosan gyarapodó vásárhelyi, mezőtúri és helyi kerámiaanyag legszebb darabjait mutatja be. Különösen értékes az 1841-ben készült tiszafüredi Miskakancsó és az 1887-es mezőberényi boros kulacs. A település országos jelentőségű Petőfi-emlékhely, s a kiállításon egy páratlan relikvia is látható: Petőfi Sándor címeres emlékpohara. A helytörténeti emlékek, dokumentumok mellett ritka képeslapok kollekciója és Orlai Petrics Soma két festménye is megtekinthető itt. A megújult Hentz Lajos-teremben a háromnemzetiségű Mezőberény lakáskultúrájából kapunk ízelítőt. A hagyományos festett parasztbútorokkal berendezett tisztaszoba szomszédságában az 1930-as évek parasztpolgári enteriőrjét vehetjük szemügyre. Mindezek mellett egy további tárlat is helyet kapott a kiállítótérben, amely Mezőberény folyamatosan gyarapodó települési értéktárát mutatja be. Az ugyancsak az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ kezelésében álló ?Madarak háza? Ökoturisztikai Látogató- és Szabadidőközpont (Liget tér 1?3.) célja a Körös-vidék helyi természeti és kulturális örökségének bemutatása. A létesítmény nagy, szabadtéri városi programoknak, kézműves és szabadidős táboroknak, játszóházi foglalkozásoknak és időszaki kiállításoknak ad otthont.

5650 Mezőberény, Fő út 1-3.

Nyitva tartás:Egész évben. Kedd és Pént 10:00-12:00, Szer-Csüt 14:00-16:00

www.opskk.mezobereny.hu
opskk@mezobereny.hu

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

A ajánlatai

Műcsarnok Filmkör

Charles Chaplin: A diktátor (The Great Dictator, 120 perc, 1940)

Chaplin ráérzett, hogy olyan helyzet állt elő, amely megkerülhetetlen felelősséget ró személyesen rá ebben a vészjósló történelmi szituációban. A porondon felbukkant egy másik, egy sötét, egy rossz bohóc, aki kísértetiesen hasonlított rá. Két kis kefebajuszos figura, mintha ikertestvérek lennének.

Műcsarnok

Kelet népe – nyugat határán

A szkíták nyomában című régészeti konferencia

A Magyarság Kutató Intézet Régészeti Kutató Központja és a Hajdúsági Múzeum tisztelettel meghívja Kelet népe – nyugat határán A szkíták nyomában című régészeti konferenciára.

Hajdúsági Múzeum
Hajdúböszörmény

Kezdd az évet egy rendhagyó tárlatvezetéssel az emlékezés hónapjában!

Idén 75 éve, hogy az 1944. december 22-én kelt 0060-as szigorúan titkos parancs alapján először listázták, majd tömegesen gyűjtötték a magyarországi német származású, vagy csak németes nevű civil férfiakat, nőket, gyerekeket jóvátételi munkára.

Magyar Nemzeti Múzeum