Csabai Tanya és Gabonatermesztés-történeti Kiállítóhely

Békés megyében igen jó minőségű búza terem, így a terület a magyar gabonatermesztésben és -feldolgozásban mindig is vezető szerephez jutott. A gabonaféléket a számítások szerint 8000 évvel ezelőtt honosították meg a vidéken, de Szent István oklevele is kenyéradókként emlegette az itt élő jobbágyokat. A gabonatermelésnek emléket állító intézmény alapításának ötlete az 1970-es évekig nyúlik vissza. Egy 1924-ben épült kisparaszti tanya épületeit 1978-ban kezdték el restaurálni a műemléki követelményeknek megfelelően, vagyis részben helyben megőrzött, részben pedig máshonnan áthozott gazdasági épületek helyreállításával. A kiállítóhely 1980-ban nyitotta meg kapuit, azt követően, hogy ide telepítették az újkígyósi magtárat, valamint egy szélmalmot a békéssámsoni tanyavilágból és egy gépszínt a vésztő-mágori Wenckheim-birtokról. A nádfedeles tanyaépület az alföldi építkezési módnak és a hagyományos gabonatermesztésre berendezkedett életformának állít emléket. A Csókási-szélmalmot 1890-ben két kövesről három kövesre építették át, s 1953-ban őrölt utoljára. A vésztő-mágori szín pedig a 19. századi mezőgazdasági termelés gépesítésének tanújele; a gépek tárolására használt építményt 1875-ben emelték gróf Wenckheim Dénes és örökösei birtokán, Mikó János békési ácsmester tervei alapján. A színben található állandó kiállítás célja, hogy a múzeumlátogató és a szakember számára egyaránt bemutassa a gabona tárolásának és feldolgozásának történetét az őskortól kezdve a középkoron és Békés megye török hódoltság utáni újratelepítésének időszakán keresztül egészen a modern időkig. Az utolsó szakaszban a megye malomiparával ismerkedhetünk meg az államosítástól napjainkig. A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban kedvezményes belépőjegyek válthatók a kiállítóhelyre, mely április elejétől október végéig várja a látogatókat.

5601 Békéscsaba, Gyulai út 65

Nyitva tartás:IV.1-X.31.: Kedd-Szom 9:00-17:00

www.munkacsy.hu
mmm@bmmi.hu

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

A ajánlatai

Ezt is a háború hozta…

XVII. Országos Múzeumpedagógiai Évnyitó

A sajtótájékoztatóval egybekötött sajtónyilvános szakmai eseményt ezúttal 2019. szeptember 23-án, Szentendrén, a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban rendezi meg a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ.

Szabadtéri Néprajzi Múzeum
Szentendre

Érzé(KI)állítás

Konferencia

A Déri Múzeum konferenciát rendez a kiállítások kérdéseiről Érzé(KI)állítás Világ > Kiállítás > Érzékelés > Élmény címmel.

Gyökerek I-III. Gaál István filmje

Filmvetítés, beszélgetés és piknik a Bartók Emlékházban

Gaál István televíziós esszéje előtt nem készült olyan film, amely Bartók Béla teljes életművének bemutatását tűzte ki célul. Kettős vezérfonalát Bartók kompozíciói és saját szavai alkotják, végigkövetve a zeneszerző szellemi, emberi fejlődését.

Bartók Béla Emlékház