Eötvös József Emlékház és Helytörténeti Kiállítóhely

Az ercsi családi kastélyhoz tartozó vendégházban 1971 óta működik az Eötvös József Emlékház, amely Magyarország első kultuszminiszterének szellemi hagyatékát ápolja. A korabeli enteriőrökkel színesített kiállítás két részből áll. Az első terem Eötvös József családi hátterét vázolja fel: nyomon követhetjük a fiatal báró életútját, irodalmi munkásságát, de érdekesek a fiával ? a kiváló fizikussal ? való kapcsolatát bemutató dokumentumok is. A tárlatnak otthont adó épület egykori funkciójára utal a biedermeier fogadószoba, melynek falain Székely Bertalan Eötvöst és feleségét ábrázoló portréi láthatók, de különleges hangulata van a korabeli literátus nemesi dolgozószobának is. A kiállítás második része Eötvös oktatáspolitikai tevékenységére fókuszál, továbbá korabeli tárgyak ? bizonyítványok, tanári feljegyzések, tanulói munkák ? segítségével Magyarország iskolaügyének 19. századi történetét mutatja be. A tárlatot egy népiskolai tanterem rekonstrukciója zárja, ahol a látogatók beülhetnek a padokba, és maguk is kipróbálhatják a régi író- és tanszereket. Az érdeklődőknek az 1997 óta folyamatosan bővülő könyv- és adattár is rendelkezésére áll, amely elsősorban a főiskolai és egyetemi hallgatók munkáját segíti. 1994-ben nyílt meg az Ercsi és szűkebb környékének történeti és néprajzi dokumentumait gyűjtő, feldolgozó és bemutató állandó kiállítás (Eötvös József utca 7.). A Szapáry Péter Honismereti Szakkör tagjai által összegyűjtött emlékekből álló tárlat a régi mesterségek tárgyi világával, a halászok, molnárok, hentesek, teknővájó cigányok életével és tevékenységével, valamint a rácok hagyományaival ismerteti meg a látogatót. A gyűjtemény másik állandó tárlata a közelmúltban megszüntetett nagy múltú laktanya, az ercsi helyőrség tárgyi emlékeiből válogat. Az emlékház és a helytörténeti gyűjtemény előzetes bejelentkezést követően látogatható.

2451 Ercsi, Eötvös József utca 33.

Nyitva tartás:Előzetes bejelentkezés alapján.

eotvosmuzeum@freemail.hu

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

A ajánlatai

Világkonyha tábor

Éljünk ésszel, örömmel

Ismét felpattanunk varázsszőnyegünkre, hogy körbeutazzuk a Földet. Megismerkedünk az öt földrész különböző kultúráival, az ott élő emberek szokásaival és ételeivel.

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Borszerda

Júliusban minden szerdán más-más tematika szerint várjuk kedves vendégeinket egy-egy izgalmas tárlatvezetésre, érdekes előadásra, kellemes élő zenére és természetesen, a rendezvény nevéhez hűen, nyáresti koccintásra 18 és 22 óra között.

Magyar Nemzeti Galéria

Borszerda

Magyar Nemzeti Galéria

Panel

A PANEL kiállítással elsősorban azt kutatjuk, hogy miért is jöttek létre a lakótelepek. Miért alakultak ki a házgyári technológiával épített lakóházak, házsorok; ezen épülettípus és környezete hogyan hat a társadalomra, s hogyan hat az egyénre? Létezik-e vajon panel identitás, s egyáltalán: van-e olyan fogalom, hogy PANELSÉG?

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

André Kertész – A kamera poétája

André Kertész-fotók a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményeiből

A világhírű fotóművész Kertész Andor néven 1894. július 2-án született Budapesten. 125 éve született André Kertész, illetve Ady Endre halálának 100. évfordulójára emlékezünk.

Petőfi Irodalmi Múzeum

André Kertész – A kamera poétája