Eötvös József Emlékház és Helytörténeti Kiállítóhely

Ercsi

Az ercsi családi kastélyhoz tartozó vendégházban 1971 óta működik az Eötvös József Emlékház, amely Magyarország első kultuszminiszterének szellemi hagyatékát ápolja. A korabeli enteriőrökkel színesített kiállítás két részből áll. Az első terem Eötvös József családi hátterét vázolja fel: nyomon követhetjük a fiatal báró életútját, irodalmi munkásságát, de érdekesek a fiával ? a kiváló fizikussal ? való kapcsolatát bemutató dokumentumok is. A tárlatnak otthont adó épület egykori funkciójára utal a biedermeier fogadószoba, melynek falain Székely Bertalan Eötvöst és feleségét ábrázoló portréi láthatók, de különleges hangulata van a korabeli literátus nemesi dolgozószobának is. A kiállítás második része Eötvös oktatáspolitikai tevékenységére fókuszál, továbbá korabeli tárgyak ? bizonyítványok, tanári feljegyzések, tanulói munkák ? segítségével Magyarország iskolaügyének 19. századi történetét mutatja be. A tárlatot egy népiskolai tanterem rekonstrukciója zárja, ahol a látogatók beülhetnek a padokba, és maguk is kipróbálhatják a régi író- és tanszereket. Az érdeklődőknek az 1997 óta folyamatosan bővülő könyv- és adattár is rendelkezésére áll, amely elsősorban a főiskolai és egyetemi hallgatók munkáját segíti. 1994-ben nyílt meg az Ercsi és szűkebb környékének történeti és néprajzi dokumentumait gyűjtő, feldolgozó és bemutató állandó kiállítás (Eötvös József utca 7.). A Szapáry Péter Honismereti Szakkör tagjai által összegyűjtött emlékekből álló tárlat a régi mesterségek tárgyi világával, a halászok, molnárok, hentesek, teknővájó cigányok életével és tevékenységével, valamint a rácok hagyományaival ismerteti meg a látogatót. A gyűjtemény másik állandó tárlata a közelmúltban megszüntetett nagy múltú laktanya, az ercsi helyőrség tárgyi emlékeiből válogat. Az emlékház és a helytörténeti gyűjtemény előzetes bejelentkezést követően látogatható.

2451 Ercsi, Eötvös József utca 33.
Nyitva tartás:Előzetes bejelentkezés alapján.

eotvosmuzeum@freemail.hu

Északi utak

Tárlatvezetés

Dupla tárlatvezetés keretében ismerhetik meg a látogatók Nyelvrokonok című észt kortárs művészetet bemutató kiállításunkat és a finn képzőművész, Salla Tykkä Rövid címek elnevezésű önálló tárlatát.

Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

Téli családi matinék a Vasúttörténeti Parkban

A parkban számos érdekesség, kikapcsolódási lehetőség várja a látogatókat. Az idei év újdonsága, hogy a Vasúttörténeti Park népszerű kerti vasútja "betelepült" az egyik csarnokba, ahol körpályát állítottak fel. Azaz ezentúl az időjárás nem akadályozza azokat, akik a kerti vasútra felülve szeretnének tenni néhány kört.

Magyar Vasúttörténeti Park

Tematikus tábor