Eötvös József Emlékház és Helytörténeti Kiállítóhely

Az ercsi családi kastélyhoz tartozó vendégházban 1971 óta működik az Eötvös József Emlékház, amely Magyarország első kultuszminiszterének szellemi hagyatékát ápolja. A korabeli enteriőrökkel színesített kiállítás két részből áll. Az első terem Eötvös József családi hátterét vázolja fel: nyomon követhetjük a fiatal báró életútját, irodalmi munkásságát, de érdekesek a fiával ? a kiváló fizikussal ? való kapcsolatát bemutató dokumentumok is. A tárlatnak otthont adó épület egykori funkciójára utal a biedermeier fogadószoba, melynek falain Székely Bertalan Eötvöst és feleségét ábrázoló portréi láthatók, de különleges hangulata van a korabeli literátus nemesi dolgozószobának is. A kiállítás második része Eötvös oktatáspolitikai tevékenységére fókuszál, továbbá korabeli tárgyak ? bizonyítványok, tanári feljegyzések, tanulói munkák ? segítségével Magyarország iskolaügyének 19. századi történetét mutatja be. A tárlatot egy népiskolai tanterem rekonstrukciója zárja, ahol a látogatók beülhetnek a padokba, és maguk is kipróbálhatják a régi író- és tanszereket. Az érdeklődőknek az 1997 óta folyamatosan bővülő könyv- és adattár is rendelkezésére áll, amely elsősorban a főiskolai és egyetemi hallgatók munkáját segíti. 1994-ben nyílt meg az Ercsi és szűkebb környékének történeti és néprajzi dokumentumait gyűjtő, feldolgozó és bemutató állandó kiállítás (Eötvös József utca 7.). A Szapáry Péter Honismereti Szakkör tagjai által összegyűjtött emlékekből álló tárlat a régi mesterségek tárgyi világával, a halászok, molnárok, hentesek, teknővájó cigányok életével és tevékenységével, valamint a rácok hagyományaival ismerteti meg a látogatót. A gyűjtemény másik állandó tárlata a közelmúltban megszüntetett nagy múltú laktanya, az ercsi helyőrség tárgyi emlékeiből válogat. Az emlékház és a helytörténeti gyűjtemény előzetes bejelentkezést követően látogatható.

2451 Ercsi, Eötvös József utca 33.

Nyitva tartás:Előzetes bejelentkezés alapján.

eotvosmuzeum@freemail.hu

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

A ajánlatai

Műcsarnok Filmkör

Charles Chaplin: A diktátor (The Great Dictator, 120 perc, 1940)

Chaplin ráérzett, hogy olyan helyzet állt elő, amely megkerülhetetlen felelősséget ró személyesen rá ebben a vészjósló történelmi szituációban. A porondon felbukkant egy másik, egy sötét, egy rossz bohóc, aki kísértetiesen hasonlított rá. Két kis kefebajuszos figura, mintha ikertestvérek lennének.

Műcsarnok

Kezdd az évet egy rendhagyó tárlatvezetéssel az emlékezés hónapjában!

Idén 75 éve, hogy az 1944. december 22-én kelt 0060-as szigorúan titkos parancs alapján először listázták, majd tömegesen gyűjtötték a magyarországi német származású, vagy csak németes nevű civil férfiakat, nőket, gyerekeket jóvátételi munkára.

Magyar Nemzeti Múzeum

Kelet népe – nyugat határán

A szkíták nyomában című régészeti konferencia

A Magyarság Kutató Intézet Régészeti Kutató Központja és a Hajdúsági Múzeum tisztelettel meghívja Kelet népe – nyugat határán A szkíták nyomában című régészeti konferenciára.

Hajdúsági Múzeum
Hajdúböszörmény