Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria

A jászberényi Hamza Múzeum Hamza D. Ákos festőművész-filmrendező és Jászberény városa között 1987?88-ban létrejött megállapodás eredményeképpen 1995-ben nyitotta meg kapuit. A Brazíliából a rendszerváltozás idején hazatért alkotó az egyezség értelmében a Jászságnak és Jászberénynek ajándékozta a festői életművét reprezentáló mintegy kétszáz festményt, a város pedig segítette hazatelepülését: olyan lakhelyet vásárolt számára, amely halála után múzeumként működhet, bemutatva életművét és a jászsági képzőművészetet. A 2014 áprilisában nyílt Tropicalia című új állandó kiállítás Hamza D. Ákos azon munkáiból nyújt válogatást, amelyek a brazil tropicalismo jegyében születtek. Ugyancsak az állandó tárlaton látható válogatás Hamza Lehel Mária közel négyszáz divatrajzából. Az összeállítás alkalmat teremt arra is, hogy visszatekintsünk a művészházaspár teljes életpályájára. A múzeum őrzi továbbá a házaspár hatszáz kötetes könyvtárát. A kézirattárban megtalálhatók Lehel Ferenc festő, esztéta, művészeti író művei, Gerlóczy Gedeonnal, a Csontváry-hagyaték felvásárlójával folytatott levelezése és még számos kordokumentum. Az intézmény a Jászsághoz kötődő képzőművészek életútját is igyekszik feltárni, valamint a nagyközönséggel megismertetni. Elsősorban a 20. századi alkotók, köztük Benke László, Gy. Riba János, Vuics István, Makay József, Gecse Árpád, Sáros András, Lehel Mária, Thorma János és Rudnay Gyula műveit, valamint Litkei Józsefnek, az Iparművészeti Főiskola korábbi tanszékvezetőjének huszonkét alkotásból álló kollekcióját őrzi a múzeum. A kortárs gyűjtemény legkiemelkedőbb darabjai Palkó Tibor festőművész munkái.

5100 Jászberény, Gyöngyösi út 7.

Nyitva tartás:IV.1.-X.31.: Kedd-Szom 10:00-18:00, XI.1.-III.31.: Kedd-Szom 10:00-16:00

www.hamzamuzeum.hu
hamzamuzeum@gmail.com

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

A ajánlatai

Négykezes kedd

Újra indul a NÉGYKEZES KEDD nevű kézműves alkotóműhelyünk, ahol hozzáértő kezek segítenek többek között varrni, horgolni, origamizni.

Hetedhét Játékmúzeum
Székesfehérvár

Kertészkedés az alapoktól

Kertészkedés az alapoktól címmel témanapot hirdetünk az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Szeri Gyógynövényházában és kertjében.

Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark
Ópusztaszer

Szent Márton-napi Országos Nagyvásár

Népi kézművesmesterség-bemutatók és kézműves vásár az ország minden tájáról érkező árusokkal. Folyamatos tárlatvezetés a Vasi Skanzen kiállításaiban. Libalakoma, gasztronómiai különlegességek, gesztenyesütés, kürtöskalács, forralt bor és újborok kóstolója. Ringlispíl és kézműves foglalkoztató gyermekeknek, "lúdnyak-szakítás" lóhátról, íjászat.

Vasi Skanzen
Szombathely