Kiskunfélegyháza Város Önkormányzatának Kiskun Múzeuma

A Kiskun Múzeumot a helyi gimnázium sokoldalú tanára, Szalay Gyula javaslatára Kiskunfélegyháza városa alapította 1902-ben. Az intézmény egyre gyarapodó gyűjteményei 1941-ben kerültek az egykori Kiskun Kapitányság székházába. A hatalmas barokk épületegyüttes 1794-ben nyerte el mai formáját. A főépületben állandó és időszaki kiállítótereket, konferencia- és kutatótermet, szakkönyvtárat és múzeumpedagógiai foglalkoztatótermet találunk. Az emeleti tárlatok a város és a Kiskunság tárgyi emlékeit mutatják be. A Megőrződött múlt című régészeti kiállítás a környék leletanyagát sorakoztatja fel; legfontosabb darabjai között tartják számon a Tisztviselőtelepről származó avar kardot és övvereteket, a pákai szarmata ékszereket, a honfoglalás kori tarsolylemezt, valamint a Templomhalomnál feltárt középkori Félegyháza templomának és temetőjének emlékeit. A Kiskunfélegyháza évszázadai című történeti-néprajzi kiállítás a török pusztítás utáni újratelepítéstől 1930-ig mutatja be a város múltját. Az épület jobb szárnyában helyezkednek el a képzőművészeti tárlatok; Holló Lászlónak, a magyar expresszionizmus kiemelkedő alakjának a festményei és grafikái mellett Morell Mihály festményei és szobrai, valamint Szántó Piroska alkotásai láthatók itt. Az egykori börtönkápolnában található A vallási élet emlékei a Kiskunságban című kiállítás, amely a kerület református, római katolikus és zsidó vallású lakosságának népi és liturgikus tárgyi emlékeit tartalmazza. Közülük országosan is kiemelkedő művészettörténeti jelentőségűek a 18?19. századi népi fafaragású kiskunsági Madonna-szobrok. A kápolnából a parkosított udvarra jutunk, melynek közepén a magyar büntetőjog emlékeit bemutató tárlat található. Épülete 1753?1872 között a nyolc kiskun település közös börtöne volt, állandó kiállítása öt évszázad büntetéstörténetét mutatja be. Az udvaron épült fel az Árpád-kori hétköznapokat idéző veremház rekonstrukciója, amely a 11?13. századi lakóházak világát mutatja be, de itt áll egy 19. századi alföldi tornyos szélmalom is, melyet Pajkos Szabó István molnár 1962-ben adott át a múzeumnak.

6100 Kiskunfélegyháza, Dr. Holló Lajos utca 9.

Nyitva tartás:III.1-XI.30.: Kedd-Pén 9:00-16:00, Szom 9:00-17:00, XII.1-II.28.: Előzetes bejelentkezéssel 9:00-16:00

www.kiskunmuzeum.hu
kiskunmuzeum@gmail.com

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

A ajánlatai

Világkonyha tábor

Éljünk ésszel, örömmel

Ismét felpattanunk varázsszőnyegünkre, hogy körbeutazzuk a Földet. Megismerkedünk az öt földrész különböző kultúráival, az ott élő emberek szokásaival és ételeivel.

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Múzeumok határok nélkül - Örökség – Tudomány – Turizmus

VIII. Országos és IV. Nemzetközi Múzeumandragógiai konferencia

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület és a Jósa András Megyei Hatókörű Városi Múzeum az NKA támogatásával, a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ szakmai együttműködésével, valamint a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége, a Felnőttkori Tanulás Elektronikus Európai Platformja (EPALE) és a Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete pártolásával szakmai továbbképzésen való részvételre hívja az érdeklődőket.

Sóstói Múzeumfalu
Nyíregyháza - Sóstó

Borszerda

Júliusban minden szerdán más-más tematika szerint várjuk kedves vendégeinket egy-egy izgalmas tárlatvezetésre, érdekes előadásra, kellemes élő zenére és természetesen, a rendezvény nevéhez hűen, nyáresti koccintásra 18 és 22 óra között.

Magyar Nemzeti Galéria

Panel

A PANEL kiállítással elsősorban azt kutatjuk, hogy miért is jöttek létre a lakótelepek. Miért alakultak ki a házgyári technológiával épített lakóházak, házsorok; ezen épülettípus és környezete hogyan hat a társadalomra, s hogyan hat az egyénre? Létezik-e vajon panel identitás, s egyáltalán: van-e olyan fogalom, hogy PANELSÉG?

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

André Kertész – A kamera poétája

André Kertész-fotók a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményeiből

A világhírű fotóművész Kertész Andor néven 1894. július 2-án született Budapesten. 125 éve született André Kertész, illetve Ady Endre halálának 100. évfordulójára emlékezünk.

Petőfi Irodalmi Múzeum

Panel