Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

Robert Capa (Friedmann Endre) 1931-ben hagyta el szülőhazáját, ekkor kezdett újságírást és fotózást tanulni. A spanyol polgárháborúban, a II. világháborúban, illetve Kínában és Vietnamban készült háborús riportfotói tették híressé, s a világ legnagyobb háborús fényképészeként írta be magát a fotótörténelembe. A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ létrehozásának alapjául a 2008-ban a New York-i International Centre of Photographytól megvásárolt, közel ezer darabos Capa-kollekció szolgált. A hagyaték gondozásán túl a 2013 nyarán létrejött intézmény kiemelt céljai között szerepel a magyar fotográfia népszerűsítése és a fotó mint önálló művészeti ág bemutatása is. A kortárs vizuális központ kiállítási programja elsősorban a sajtó- és dokumentumfotóra koncentrál, de nagy hangsúlyt fektet a nemzetközi kapcsolatok ápolására is. A hazai és nemzetközi időszaki tárlatok rendezése mellett szakmai rendezvények szervezése, díjak és ösztöndíjprogramok létrehozása, szakmai kiadványok megjelentetése és kortárs digitalizálási program elindítása is a Capa Központ feladatai közé tartozik. Az intézmény helyszíne az Ernst Lajos által építtetett, Fodor Gyula tervei alapján emelt ingatlan, amelynek belsőépítészeti kialakításában Lechner Ödön, Falus Elek és Rippl-Rónai József is részt vett. Ernst Lajos a kortárs magyar képzőművészek bemutatkozási helyének szánta az épületet: a földszinten mozi, az első emeleten az alapító múzeumként látogatható magángyűjteménye, a felső szinteken pedig műtermek kaptak helyet. Az első emelet az 1950-es évektől a központ 2013-as megalakulásáig a Műcsarnok fiókintézményeként kortárs képzőművészeti tárlatoknak biztosított helyszínt, míg a földszinten egy ideig a Tivoli Színház működött. A Capa Központ célja újraegyesíteni a két részt; összecsatolásukra 2015-ben kerül sor. A földszinti szecessziós fogadótérben és a 150 fős előadóhelyiségben oktatási tevékenység fog zajlani, és a társművészeti estek is itt kapnak majd helyet.

1065 Budapest, Nagymező utca 8.

Nyitva tartás:Egész évben. Hét-Csüt, valamint Szo-Vas 11:00-19:00, Pén 11:00-21:00.

www.capacenter.hu
info@capacenter.hu

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

A ajánlatai

Világkonyha tábor

Éljünk ésszel, örömmel

Ismét felpattanunk varázsszőnyegünkre, hogy körbeutazzuk a Földet. Megismerkedünk az öt földrész különböző kultúráival, az ott élő emberek szokásaival és ételeivel.

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Múzeumok határok nélkül - Örökség – Tudomány – Turizmus

VIII. Országos és IV. Nemzetközi Múzeumandragógiai konferencia

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület és a Jósa András Megyei Hatókörű Városi Múzeum az NKA támogatásával, a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ szakmai együttműködésével, valamint a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége, a Felnőttkori Tanulás Elektronikus Európai Platformja (EPALE) és a Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete pártolásával szakmai továbbképzésen való részvételre hívja az érdeklődőket.

Sóstói Múzeumfalu
Nyíregyháza - Sóstó

Borszerda

Júliusban minden szerdán más-más tematika szerint várjuk kedves vendégeinket egy-egy izgalmas tárlatvezetésre, érdekes előadásra, kellemes élő zenére és természetesen, a rendezvény nevéhez hűen, nyáresti koccintásra 18 és 22 óra között.

Magyar Nemzeti Galéria

André Kertész – A kamera poétája

André Kertész-fotók a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményeiből

A világhírű fotóművész Kertész Andor néven 1894. július 2-án született Budapesten. 125 éve született André Kertész, illetve Ady Endre halálának 100. évfordulójára emlékezünk.

Petőfi Irodalmi Múzeum

Panel

A PANEL kiállítással elsősorban azt kutatjuk, hogy miért is jöttek létre a lakótelepek. Miért alakultak ki a házgyári technológiával épített lakóházak, házsorok; ezen épülettípus és környezete hogyan hat a társadalomra, s hogyan hat az egyénre? Létezik-e vajon panel identitás, s egyáltalán: van-e olyan fogalom, hogy PANELSÉG?

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Panel