Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

Robert Capa (Friedmann Endre) 1931-ben hagyta el szülőhazáját, ekkor kezdett újságírást és fotózást tanulni. A spanyol polgárháborúban, a II. világháborúban, illetve Kínában és Vietnamban készült háborús riportfotói tették híressé, s a világ legnagyobb háborús fényképészeként írta be magát a fotótörténelembe. A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ létrehozásának alapjául a 2008-ban a New York-i International Centre of Photographytól megvásárolt, közel ezer darabos Capa-kollekció szolgált. A hagyaték gondozásán túl a 2013 nyarán létrejött intézmény kiemelt céljai között szerepel a magyar fotográfia népszerűsítése és a fotó mint önálló művészeti ág bemutatása is. A kortárs vizuális központ kiállítási programja elsősorban a sajtó- és dokumentumfotóra koncentrál, de nagy hangsúlyt fektet a nemzetközi kapcsolatok ápolására is. A hazai és nemzetközi időszaki tárlatok rendezése mellett szakmai rendezvények szervezése, díjak és ösztöndíjprogramok létrehozása, szakmai kiadványok megjelentetése és kortárs digitalizálási program elindítása is a Capa Központ feladatai közé tartozik. Az intézmény helyszíne az Ernst Lajos által építtetett, Fodor Gyula tervei alapján emelt ingatlan, amelynek belsőépítészeti kialakításában Lechner Ödön, Falus Elek és Rippl-Rónai József is részt vett. Ernst Lajos a kortárs magyar képzőművészek bemutatkozási helyének szánta az épületet: a földszinten mozi, az első emeleten az alapító múzeumként látogatható magángyűjteménye, a felső szinteken pedig műtermek kaptak helyet. Az első emelet az 1950-es évektől a központ 2013-as megalakulásáig a Műcsarnok fiókintézményeként kortárs képzőművészeti tárlatoknak biztosított helyszínt, míg a földszinten egy ideig a Tivoli Színház működött. A Capa Központ célja újraegyesíteni a két részt; összecsatolásukra 2015-ben kerül sor. A földszinti szecessziós fogadótérben és a 150 fős előadóhelyiségben oktatási tevékenység fog zajlani, és a társművészeti estek is itt kapnak majd helyet.

1065 Budapest, Nagymező utca 8.

Nyitva tartás:Egész évben. Hét-Csüt, valamint Szo-Vas 11:00-19:00, Pén 11:00-21:00.

www.capacenter.hu
info@capacenter.hu

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

A ajánlatai

Kertészkedés az alapoktól

Kertészkedés az alapoktól címmel témanapot hirdetünk az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Szeri Gyógynövényházában és kertjében.

Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark
Ópusztaszer

Érzé(KI)állítás

Konferencia

A Déri Múzeum konferenciát rendez a kiállítások kérdéseiről Érzé(KI)állítás Világ > Kiállítás > Érzékelés > Élmény címmel.

Szent Márton-napi Országos Nagyvásár

Népi kézművesmesterség-bemutatók és kézműves vásár az ország minden tájáról érkező árusokkal. Folyamatos tárlatvezetés a Vasi Skanzen kiállításaiban. Libalakoma, gasztronómiai különlegességek, gesztenyesütés, kürtöskalács, forralt bor és újborok kóstolója. Ringlispíl és kézműves foglalkoztató gyermekeknek, "lúdnyak-szakítás" lóhátról, íjászat.

Vasi Skanzen
Szombathely