Csángó Néprajzi Múzeum
A Csángó Néprajzi Múzeum néven intézményesült gyűjtemény alapjául a Pozsony Ferenc néprajzkutató több évtizedes gyűjtőmunkája során összeállt gazdag tárgyállomány szolgált. Az 1970-es években indult helytörténeti kutatások során előbb Zabola, majd a szűkebb orbaiszék székely, román és cigány lakosságának sajátos kultúráját tükröző tárgyak kerültek a gyűjteménybe, az 1980-as évektől pedig erdélyi szász, valamint jelentős moldvai és gyimesi csángó, muzeális értékű tárgycsoportokkal gyarapodott az anyag. Az 1974-ben alapított tájházban egy két világháború közötti székely gazdacsalád lakberendezésével, életmódjával, történeti emlékezetét tükröző tárgyakkal ismerkedhetünk meg.
A több kultúrát bemutató, összetételét tekintve vegyes – székely, szász, csángó, román, cigány – gyűjtemény a csángó tárgyak mennyiségét és a moldvai csángók ügyét szem előtt tartva 2003-ban a Csángó Néprajzi Múzeum nevet vette fel, és külső egységként betagozódott a Székely Nemzeti Múzeum részlegeinek sorába. A régi székely ház telkén 2003- ben egy csűrszerű új kiállítóteret avattak, ahol megnyitották A moldvai csángók hagyományos népművészete című első állandó kiállítást.
Az azóta egymást váltó tárlatok mögött ugyanaz a gazdag, sokszínű gyűjtemény áll: a gorzafalvi fazekasok műhelyének, lakószobájának tárgyai, kerámiatermékek, csángó tisztaszobák szőttesei és varrottasai, továbbá mindazok a tárgyak, melyek a moldvai csángó-magyarok életútját, a születéstől a halálig terjedő szakrális életét, illetve népi vallásosságát fémjelzik. Az emeleti galérián most a Csángó zesztré, hozomány című kiállítást láthatják. A földszinten egy csíkjenőfalvi szövőasszony, Erőss Borbála gyapjúból szőtt festékeseit csodálhatjuk meg. Egy kisebb melléképületben a gorzafalvi kerámiaközpont termékeit, eszközeit láthatjuk. A másik épületben pedig a múzeum nemrég restaurált székely és szász festett bútoraival ismerkedhetünk meg."
527195 Zabola / Zăbala, , str. Gării nr. 789.
Nyitva tartás:
40 267 375 566
www.csangomuzeum.ro
csangomuzeum@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA



SÁNDY / KONOK – Metszéspontok - Családtörténeti kiállítás
A Műcsarnok és a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) közös kiállítása
A Műcsarnokban egy négy generációra kiterjedő családtörténeti kiállítást tekinthetnek meg a látogatók: id. Sándy Gyula (1827–1894) festő, ifj. Sándy Gyula (1868–1953) építész, id. Konok Tamás (1898–1971) haditudósító fotós, és a három életművet összekapcsoló, szintetizáló dédunoka-unoka-fiú, az idén 90. születésnapját ünneplő Konok Tamás festő munkáiból láthatnak válogatást.
Műcsarnok
Budapest
Múzeumtörténeti konferencia
„Nem szabad azonban azt gondolnunk, hogy az úttörők mi vagyunk” – Múzeumi gondok egykor és ma
A Jósa András Múzeum és a szegedi egyetem Régészeti Tanszéke folytatni kívánja azt a múzeumtörténeti konferenciasorozatot, melynek keretében 2016-ban Gyulafehérváron, majd 2019-ben Nyíregyházán rendeztek ilyen jellegű konferenciát. A következő helyszín Szeged lesz, ahol 2020. november 4-6-ára tervezzük a konferenciát „Nem szabad azonban azt gondolnunk, hogy az úttörők mi vagyunk” – Múzeumi gondok egykor és ma címmel.
Jósa András Múzeum
Nyíregyháza
Federico Fellini: Országúton
Műcsarnok Filmkör
Zampano vándorló erőművész, aki magához vesz egy, a családja számára terhet jelentő, ügyefogyott lánykát. Gelsomina élete innentől kezdve pusztán arra korlátozódik, hogy szolgálja a mutatványost és próbálja valahogy elviselni a férfi magának való, durva természetét.
Műcsarnok
Budapest
Múzeumok Őszi Fesztiválja - Műcsarnok, Budapest
Családi foglalkozásokkal, múzeumpedagógiai órákkal, kiállításokkal, tárlatvezetésekkel, színes programokkal, valamint pedagógusoknak szóló szakmai rendezvényekkel várják a múzeumok egy hónapon keresztül Önöket - a fővárosban és vidéken egyaránt.
Műcsarnok
Budapest