Lehoczky Tivadar Kárpátaljai Megyei Honismereti Múzeum
A Lehoczky Tivadar Kárpátaljai Megyei Honismereti Múzeumot 1945- ben alapították, mai helyére, az ungvári várba azonban csak 1947 tavaszán költözött az intézmény. A vár az 1300-as évektől közel négyszáz éven át a Drugeth család tulajdonában állt, 1691-ben pedig Bercsényi Miklós lett az ura. Az erődítmény fénykora az ő idejére tehető. A Rákóczi-szabadságharc során fontos események színhelyévé vált az erősség: a fejedelem gyakran fogadta itt külföldi követeit. A szabadságharc leverését követően 1771-ig császári katonaság tanyázott itt, majd Mária Terézia a görögkatolikus püspökségnek adományozta a várat, melynek falai között a szovjet megszállásig papnevelde működött. A múzeum kiállítási tárgyai a környék több évszázados kultúrájával és történelmével ismertetik meg az ide látogatókat. Az intézmény történeti, régészeti, képzőművészeti, néprajzi és természettudományi gyűjteményekkel is rendelkezik. A történelmi részleg felújított termeiben és a volt papnevelde kápolnájában 17–20. századi használati tárgyakat, bútorokat láthatunk. Ezek révén az ungvári vár történelmével, a Drugethek, a Schönbornok és gróf Bercsényi Miklós életével, valamint a megye vallási, szellemi és kulturális fejlődésével ismerkedhet meg a látogató. A tárlatot egy ikongyűjtemény, 16–20. századi könyvek, illetve a kárpátaljai kovácsmesterség műremekei teszik még színesebbé. Különleges a múzeum érmegyűjteménye, a 16–20. századi mesterremekeket bemutató órakiállítás, a hideg- és lőfegyverek tárlata, de látványos a népi hangszereket, népművészeti alkotásokat és a vidék népviseleteit ismertető rész is. A régészeti kiállítás a vártemplom feltárásából származó leleteket mutatja be. A múzeumban őrzik Ukrajna egyik legnagyobb bronzleletét, a környezeti-természeti részlegen pedig értékes ásványok gyűjteménye, herbárium és kitömött állatok várják a látogatót. A várkertben a 19. századi helyi öntött- vasművészet két remekműve – a Pihenő Hermész és a Héraklész a lernai hidrával –, továbbá egy kiterjesztett szárnyú turulmadár található. A megyei honismereti múzeum az állandó kiállítások mellett több időszaki kiállítást is szervez
88000 Ungvár / Ужгород, , вул. Капітульна 33. (Uzhgorod, vul. Kapitulna 33.)
Nyitva tartás:K-V 10.00-18.00
+38312614432, +38312614609
www.zkmuseum.com
zamokung@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA



Kincs, ami van!
A Déri Múzeum legújabb kincsei
A kiállításon a múzeum Régészeti Tárának közelmúltban napvilágra került, rendkívül értékes darabjaival ismerkedhetnek a látogatók a Kupolában.
Déri Múzeum
Debrecen
Múzeumtörténeti konferencia
„Nem szabad azonban azt gondolnunk, hogy az úttörők mi vagyunk” – Múzeumi gondok egykor és ma
A Jósa András Múzeum és a szegedi egyetem Régészeti Tanszéke folytatni kívánja azt a múzeumtörténeti konferenciasorozatot, melynek keretében 2016-ban Gyulafehérváron, majd 2019-ben Nyíregyházán rendeztek ilyen jellegű konferenciát. A következő helyszín Szeged lesz, ahol 2020. november 4-6-ára tervezzük a konferenciát „Nem szabad azonban azt gondolnunk, hogy az úttörők mi vagyunk” – Múzeumi gondok egykor és ma címmel.
Jósa András Múzeum
Nyíregyháza
Idén is Textúra!
Képzőművészet – irodalom – színház a Szépművészeti Múzeumban
A Szépművészeti Múzeum idén is bemutatja nagy sikerű színházi produkcióját, a Textúrát. Az alapötlet - képzőművészet, irodalom és színház találkozása egyazon térben és időben - változatlan: kortárs magyar szerzőket kért fel a múzeum, hogy írjanak új irodalmi szövegeket a gyűjtemény egy-egy inspiráló, kiemelt alkotásáról. Az elkészült műveket a Szépművészeti Múzeum kiállítótereiben ismerhetik meg az érdeklődők, színművészek tolmácsolásában, kilenc esti előadás alkalmával.
Szépművészeti Múzeum
Budapest