Molnárház és Falumalom Múzeum - Kapolcs
Az Eger patak már a középkorban három, a 20. század közepéig 11 vízimalmot hajtott meg Kapolcson. Az 1950-es években történt államosítás után a kapolcsi malmok megszűntek létezni. A Falumalom utolsó helybeli tulajdonosa id. Szaller Imréné volt. A teljes épületegyüttes 2005-ben került a Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egylet tulajdonába, ekkor kezdődött meg a részbeni, majd teljes felújítás. Ennek során kapott műemléki besorolást is az ingatlan.
Az egykori Molnárházban lévő állandó kiállítás a valahai kapolcsi malmok történetét jeleníti meg és itt kapott helyet az 1989-ben alapított Kapolcsi Művészeti Napok/Művészetek Völgye fesztivál archívuma is. Az ipartörténetileg is jelentős értéket képviselő és működő, 2020-ban felújított háromszintes, összesen 150 m2-es, bádogtetős Falumalom pedig az 1920-as éveket idézi meg. Ezekben az években már 10-12 q volt a malom napi teljesítménye. A meder tisztítása és a zsilip rekonstrukciója után alulcsapott, 4,2 m átmérőjű vízikerék működteti a patakmalmot megfelelő vízállás esetén. (Vízhiány esetére villanymotort is szereltek az épületbe.) Az épület alsó részén található a kerék hajtotta transzmissziós tengely. Ezen a szinten van a serleges felvonók alsó lezárása, fordítója is. A középső és felső szinteken két Ganz hengerszék, egy kő őrlőpár, síkszita, átmenő felvonók, tarár és gabonatisztító gépek találhatóak. Egy 110 V-os világítási dinamó biztosította a malom elektromos ellátását is. A félig nyitott egykori pajta- és melléképület a falu közösségi eseményeinek ad helyet és itt épült meg a Falukemence is. A gyerekek két kismérető őrlő kőpáron próbálhatják ki a molnár mesterséget. A műemlék épületegyüttes a Helyi Értéktár kiemelkedő értéke. Több alkalommal is itt rendezte meg országos találkozóját a malmászattal foglalkozó Magyar Molinológiai Társaság.
8294 Kapolcs, Kossuth u. 35.
Nyitva tartás:A múzeumok előzetes egyeztetés alapján megtekinthetőek, egyénileg és csoportosan is. Kérjük keresse Márvány Gabriella Turisztikai referens munkatársunkat a fenti elérhetőségek egyikén!
06305164585
http://kapolcsiegylet.hu/
info@malmokvolgye.hu
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA



SÁNDY / KONOK – Metszéspontok - Családtörténeti kiállítás
A Műcsarnok és a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) közös kiállítása
A Műcsarnokban egy négy generációra kiterjedő családtörténeti kiállítást tekinthetnek meg a látogatók: id. Sándy Gyula (1827–1894) festő, ifj. Sándy Gyula (1868–1953) építész, id. Konok Tamás (1898–1971) haditudósító fotós, és a három életművet összekapcsoló, szintetizáló dédunoka-unoka-fiú, az idén 90. születésnapját ünneplő Konok Tamás festő munkáiból láthatnak válogatást.
Műcsarnok
Budapest
Múzeumtörténeti konferencia
„Nem szabad azonban azt gondolnunk, hogy az úttörők mi vagyunk” – Múzeumi gondok egykor és ma
A Jósa András Múzeum és a szegedi egyetem Régészeti Tanszéke folytatni kívánja azt a múzeumtörténeti konferenciasorozatot, melynek keretében 2016-ban Gyulafehérváron, majd 2019-ben Nyíregyházán rendeztek ilyen jellegű konferenciát. A következő helyszín Szeged lesz, ahol 2020. november 4-6-ára tervezzük a konferenciát „Nem szabad azonban azt gondolnunk, hogy az úttörők mi vagyunk” – Múzeumi gondok egykor és ma címmel.
Jósa András Múzeum
Nyíregyháza
Martin Scorsese: Lidérces órák
Műcsarnok Filmkör
Martin Scorsese ugyan nem a komédia királya, a Lidérces órák című 1985-ös filmje mégis az enyhén szürreális, abszurdba hajló, olykor kafkai hangvételű humor mesterműve. Atmoszférája olyan lázálmokéhoz hasonlatos, amelyekben az álmodó azon igyekszik, hogy eljusson valahová, ám minden egyes lépése ahelyett, hogy egyre közelebb vezetné céljához – egyre távolabb sodorja attól.
Műcsarnok
Budapest