Szatmár Megyei Múzeum
A Szatmár Megyei Múzeum több helyi muzeális gyűjtemény utóda, melyek közül az 1891-ben alapított Kölcsey Kör, a nagykárolyi vármegyei múzeum, valamint az 1905-ben létrehozott szatmárnémeti városi múzeum volt a legfontosabb. A két világháború között a megyeszékhely Szatmárnémetibe költözött, így a vármegyei és a városi gyűjtemény összeolvadt, az 1930-as években pedig jelentős bővítésére került sor. A második világháborút követően a múzeumot 1958-ban szervezték újjá, Aurel Popp képzőművész irányításával. Ekkor került az intézmény a szatmárnémeti Vécsey-házba, ahol 1986-ig működött, majd – a képzőművészeti gyűjtemény kivételével – az 1936-ban épített vármegyei székhelyre, a később megyei pártháznak is használt épületbe költözött A múzeum 1968 óta megyei rangú, jelenleg 24 kiállítóhelyet tart fenn, köztük a nagykárolyi és tasnádi városi múzeumokat, a Tövishát néprajzi értékeit bemutató bogdándi Sipos László Magyar Néprajzi Múzeumot, az Ady Endre Szülőház és Emlékmúzeumot, két régészeti parkot, a mezőpetri sváb házat, valamint több más tájházat és falumúzeumot. Az intézmény szervezetében restaurátor laboratórium és könyvkiadó is működik.
A megyei múzeum fő profilja a régészet, a helytörténet és a néprajz. V. Lucatiu úti székhelyén állandó régészeti, történeti és néprajzi tárlatok láthatók, amelyek a megye és a város egykori mindennapjait mutatják be. Látványosak a bronzkori és a kelta leletek, valamint a kincstár-terem, ahol húsznál is több antik, középkori és kora újkori éremkincslelet látható. Jelentős a szatmárnémetiben működött céhek történetét bemutató gyűjtemény, akár- csak a várostörténeti és az egyházművészeti kiállítás. A reformkor és a 19. század egé- szének pezsgő helyi intellektuális életét olyan személyek – Kölcsey Ferenc, Petőfi Sándor, Tompa Mihály, Ady Endre- relikviái illusztrálják, akik közvetlenül kötődtek a városhoz, illetve a megyéhez. A néprajzi kiállítás a Szatmár területén élő közösségek tradicionális kultúráját mutatja be: avasi és bükk-vidéki román enteriőröket, szamosháti és tövisháti magyar viseleteket és tárgyakat, valamint a szatmári sváb közösségek emlékanyagát. Mindezek mellett időszaki kiállításokat is rendeznek az épületben.
440031 Szatmárnémeti / Satu Mare, , Bd. V. Lucaciu nr. 21.
Nyitva tartás:K-V 09:00-17:00
40 261 737 526
www.muzeusm.ro
muzeusm@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA
Néprajz, helytörténet
Határon túli
Madách 200
Nógrádból a halhatatlanságba
Kiállításunk Madách Imrét, az embert, példaadó életét, világirodalmi rangú alkotását, Az ember tragédiáját szeretné közel hozni a ma múzeumlátogatójához személyes tárgyai, levelezése, korabeli dokumentumok és természetesen a Tragédia keletkezéstörténetének és színpadi karrierjének bemutatásával.
MNM Palóc Múzeuma
Balassagyarmat
Pincétől a padlásig - VIP Múzeumi borséta a kulisszák mögött
Múzeumok Őszi Fesztiválja 2023 - Móra Ferenc Múzeum, Szeged
Családi foglalkozásokkal, múzeumpedagógiai órákkal, kiállításokkal, tárlatvezetésekkel, színes programokkal, valamint pedagógusoknak szóló szakmai rendezvényekkel várják a múzeumok egy hónapon keresztül Önöket - a fővárosban és vidéken egyaránt. A rendezvénysorozatot idén is az őszbúcsúztató Márton nap zárja...
Móra Ferenc Múzeum
Szeged
Bringatúrák a Skanzenben
Múzeumok Őszi Fesztiválja 2023 - Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre
Családi foglalkozásokkal, múzeumpedagógiai órákkal, kiállításokkal, tárlatvezetésekkel, színes programokkal, valamint pedagógusoknak szóló szakmai rendezvényekkel várják a múzeumok egy hónapon keresztül Önöket - a fővárosban és vidéken egyaránt. A rendezvénysorozatot idén is az őszbúcsúztató Márton nap zárja...
Szabadtéri Néprajzi Múzeum
Szentendre