Cifrapalota
A volt kecskeméti bérpalota, melyben hajdan lakások, üzletek és kereskedelmi kaszinó működött, 1902-ben épült nemzeti szecessziós stílusban. A homlokzati falsík majolikamezőin népművészeti motívumokkal keveredik az art nouveau ornamentikája. Jellegzetes a homlokzat hullámvonalú lezárása, valamint a Zsolnay porcelángyár készítette tetőcserepek, mázas homlokzatdíszek. Az épület legpompásabb terme a Pávás terem, amely a mennyezetet díszítő madarakról kapta a nevét.
A Kecskeméti Katona József Múzeum Képzőművészeti Gyűjteménye 1983-tól kapott itt helyet, s a palotában további állandó, valamint időszakos kiállítások is megtekinthetők. A múzeum képzőművészeti kollekcióját Nemes Marcell műgyűjtő 81 alkotásból álló adománya alapozta meg, mely jelentős 19. századi alkotók munkáit tartalmazza. A gyűjtés további nagy egységeit a kecskeméti művésztelepen készült alkotások, valamint Tóth Menyhért festőművész életművének törzsanyaga képezik.
Az 1971-ben, Kunbábonyban feltárt avar kori fejedelmi sír temetkezési tárgyait bemutató állandó kiállításon egy, a 670-es évek táján eltemetett, magas rangú férfi mellett talált leleteket lehet megtekinteni. A 155 aranytárgy közül az ékkőberakásos aranyveretes öv, a kürt és az ivóedény, valamint a madárfejes jogar a legérdekesebb.
6000 Kecskemét, Rákóczi út 1.
Nyitva tartás:Egész évben. Kedd–Vas: 10:00–17:00
+36 76 480 776
www.muzeum.kecskemet.hu/cifra/index.html
cifrapalota.kecskemet@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
190 Cifrapalota - KéptárTEMATIKA
Képzőművészet
Gyermekjáték, pedagógia
Történelem, régészet