Intercisa Múzeum – Római Kőtár és Romkert
Dunaújváros Budapesttől 67 kilométerre, a Duna jobb partján fekszik. A települést a középkortól Pentele, Dunapentele néven említik a források. 1951-ben kapta a Sztálinváros nevet, majd 1961-ben Dunaújvárosra keresztelték át.
A múzeum létrejötte szorosan összefügg a vasmű 1950-ben kezdődő építésével. A földmunkák során talált hatalmas bronzkori temető mintegy 1600 feltárt sírja ugyanis önálló intézmény létrehozását tette indokolttá. A múzeum a régészeti leletek mellett a kezdetektől gyűjti a dunaújvárosi járás néprajzi hagyatékát és újkori történetének emlékeit is, s 1975 óta viseli a római kori katonai erőd nevét.
A régészeti kiállítás legkorábbi leletei az újkőkorszakból származnak. A bronzkorban több település jött létre a város területén, melyeket évszázadokon keresztül laktak. A Koziderpadláson előkerült leletek – köztük három bronzkincs – jelentőségét mutatja, hogy a lelőhely egy egész korszak névadójává vált. A késő vaskorban kelta törzsek telepedtek meg a környéken. Hagyatékukból kiemelkedik egy több mint 300 darabból álló ezüstérme-kincs.
A Római Birodalom a Kr. u. 1. század végén hozott létre állandó katonai tábort a város területén. Az Intercisában megtelepedő polgári lakosság jólétét kőből épült házaik, gazdag temetkezéseik mutatják. A tárlaton olyan különlegességek is láthatók, mint a párját ritkító Mithras-dombormű. A tavasztól őszig látogatható Római Kőtár és Romkert (Dunaújváros, Római körút) területén a tábor épületének részletei, különböző építészeti elemek, mérföldkövek és a temetőben előkerült szarkofágok, sírkövek tekinthetők meg. A kőtár közelében több épület – köztük egy római fürdő – romjai is megtalálhatók.
A népvándorlás korában hunok, germán népek, avarok, majd a honfoglaló magyarok telepedtek le a városban és környékén.
A raktárakban őrzött tárgyakból két látványtár ad ízelítőt az érdeklődőknek.
2400 Dunaújváros, Városháza tér 4.
Nyitva tartás:Egész évben. Kedd–Pént: 10:00–16:00, Minden hónap első Vasárnapján 14:00–18:00
+36 25 411 315
www.dunaujvaros.tmmi.hu
intercisamuz@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet
Kedves Margit Nagysám!
Családi történetek képes levelezőlapokon
A kiállítás fő célja, hogy bemutassa, a képes levelezőlapokból milyen információk nyerhetők ki egy-egy adott személyre vagy családra vonatkozólag. Ennek a feltárásához egy gyűjteményrészletet mutat be a kurátor. Az ún. Babanits-Takáts hagyaték 2009-ben került a múzeum Történeti Gyűjteményébe és az évek során több feldolgozást is megért, most pedig a nagyközönség is megismerheti ennek a munkának az eredményét.
Intercisa Múzeum
Dunaújváros
Dunapentele, Sztálinváros, Dunaújváros az idő sodrában
„Ebben a történelmileg villanásnyi időben – amire a múltban évszázadok voltak szükségesek – 25 év alatt új város épült az egykori Dunapentele szomszédságában, vasból, acélból, betonból, tervezői fantáziából, lelkesedésből és mérhetetlenül sok munkából, Dunaújváros.” Ezeket a gondolatokat Sófalvi István, egykori tanácselnök vetette papírra, amikor a város a jubileumi ünnepségre készült.
Intercisa Múzeum
Dunaújváros