Márton Áron Múzeum
A múzeum 2010-ben, Márton Áron (1896– 1980) erdélyi püspök halálának harmincadik évfordulója alkalmából nyílt meg a jeles személyiség szülőfalujában, az egykori egyházi iskola épületében. Az intézmény létrehozóinak szándéka a tiszteletadás mellett az volt, hogy a múzeum széles körben megismertesse a Gyulafehérvári Római Katolikus Egyházmegye püspökének életútját, munkásságát a 20. századi Erdély változó történelmének fényében. Az épület két termében és pincehelyiségében megtekinthető kiállítás 20. századi időutazásra, elmélkedésre és kérdésfeltevésre ösztönzi a látogatót, körüljárva Márton Áron életének „titkát”: hogyan válhatott az egyszerű parasztfiú korának éles látású és csalhatatlan igazságérzetű szellemi vezetőjévé, sokak számára egyedüli tájékozódási ponttá a kommunizmus évtizedeiben. Az állandó tárlat elsősorban a fiatalokat és a középgenerációt kívánja megszólítani gazdag szöveg- és képanyagával, hangzó- és videóanyagaival, továbbá a kiállítás érintőképernyőn olvasható összefoglalásával. A mintegy 120 négyzetméternyi felületen létrehozott tárlat kronologikus rendben mutatja be a püspök életútját. A kiállítás tizenhét egységét végigjárva a látogató végigkísérheti Márton Áront szülőfalujától egészen haláláig, de az erdélyi magyar és katolikus kisebbség két világháború közötti történetébe is betekintést nyerhet. A múzeum honlapján elérhető dokumentumtár az érdeklődőknek a témában való elmélyülését segíti. Márton Áron időrendi sorrendbe állított beszédei és írásai, illetve a róla szóló szakirodalom mellett archív hangfelvételeket és fényképeket is találhat itt az olvasó. A múzeumot a Márton Áron Egyesület Csíkszentdomokosért, Csíkszentdomokos önkormányzata, valamint a helyi római katolikus plébánia közösen hozták létre, nagylelkű támogatók és készséges közreműködők segítségével.
537275 Csíkszentdomokos / Sândominic, , str. Alszeg nr. 1762.
Nyitva tartás:
+40 741 484 716, +40 753 990 667
www.martonaronmuzeum.ro
latogatas@martonaronmuzeum.rom, martonaronmuzeum@martonaronmuzeum.ro
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Egyházi gyűjtemény

Határon túli
Cezanne-tól Malevicsig
Árkádiától az absztrakcióig
Kilenc évvel a nagy sikerű Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő című kiállítást követően újabb Cezanne-hoz kapcsolódó kiállításnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum: a most nyíló tárlat ezúttal a francia mester életműve és az európai avantgárd művészet 1906 és 1930 közötti kapcsolatait vizsgálja.
Szépművészeti Múzeum
Budapest
A látható láthatatlan
Válogatás Hollán Sándor Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből
Hollán Sándor kapcsolata a Szépművészeti Múzeummal immár több évtizedes. A festő 2001 óta több alkalommal is ajándékozott múzeumunknak műveiből. 2017-ben egy nagylelkű, több mint 100 kompozícióját magában foglaló adományt ajánlott fel a művész, a mostani kabinetkiállításon a gyűjteményünkbe legutóbb került alkotásokból mutatunk be egy kisebb válogatást.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest
Alkoss Te is
Osztály- illetve csoportfoglalkozások
A Műcsarnokban művészetpedagógiai foglakozásokon ismerkedünk térrel, idővel, múlttal, jelennel és jövővel, de leginkább az 'itt és most'-tal, amelyen kívül nem is létezik idő.
Műcsarnok
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Roberto Rossellini: Németország, nulladik év (Germania anno zero, 1948)
Roberto Rossellini 1947-ben, a romvárossá vált Berlinben forgatott, 1948-ban bemutatott, mára a filmtörténet klasszikus alkotásaként ismert filmjének címében − Germania anno zero, magyarul: Németország, nulladik év − a „nulladik év” a történeti idő, a német társadalom egész addigi élete „lenullázódásának” metaforája, apokaliptikus képzeteket ébreszt a nézőben, teljes összhangban a hívő katolikus rendező alkotói szándékával.
Műcsarnok
Budapest