Márton Áron Múzeum
A múzeum 2010-ben, Márton Áron (1896– 1980) erdélyi püspök halálának harmincadik évfordulója alkalmából nyílt meg a jeles személyiség szülőfalujában, az egykori egyházi iskola épületében. Az intézmény létrehozóinak szándéka a tiszteletadás mellett az volt, hogy a múzeum széles körben megismertesse a Gyulafehérvári Római Katolikus Egyházmegye püspökének életútját, munkásságát a 20. századi Erdély változó történelmének fényében. Az épület két termében és pincehelyiségében megtekinthető kiállítás 20. századi időutazásra, elmélkedésre és kérdésfeltevésre ösztönzi a látogatót, körüljárva Márton Áron életének „titkát”: hogyan válhatott az egyszerű parasztfiú korának éles látású és csalhatatlan igazságérzetű szellemi vezetőjévé, sokak számára egyedüli tájékozódási ponttá a kommunizmus évtizedeiben. Az állandó tárlat elsősorban a fiatalokat és a középgenerációt kívánja megszólítani gazdag szöveg- és képanyagával, hangzó- és videóanyagaival, továbbá a kiállítás érintőképernyőn olvasható összefoglalásával. A mintegy 120 négyzetméternyi felületen létrehozott tárlat kronologikus rendben mutatja be a püspök életútját. A kiállítás tizenhét egységét végigjárva a látogató végigkísérheti Márton Áront szülőfalujától egészen haláláig, de az erdélyi magyar és katolikus kisebbség két világháború közötti történetébe is betekintést nyerhet. A múzeum honlapján elérhető dokumentumtár az érdeklődőknek a témában való elmélyülését segíti. Márton Áron időrendi sorrendbe állított beszédei és írásai, illetve a róla szóló szakirodalom mellett archív hangfelvételeket és fényképeket is találhat itt az olvasó. A múzeumot a Márton Áron Egyesület Csíkszentdomokosért, Csíkszentdomokos önkormányzata, valamint a helyi római katolikus plébánia közösen hozták létre, nagylelkű támogatók és készséges közreműködők segítségével.
537275 Csíkszentdomokos / Sândominic, , str. Alszeg nr. 1762.
Nyitva tartás:
+40 741 484 716, +40 753 990 667
www.martonaronmuzeum.ro
latogatas@martonaronmuzeum.rom, martonaronmuzeum@martonaronmuzeum.ro
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA
Történelem, régészet
Egyházi gyűjtemény
Határon túli
Madách 200
Nógrádból a halhatatlanságba
Kiállításunk Madách Imrét, az embert, példaadó életét, világirodalmi rangú alkotását, Az ember tragédiáját szeretné közel hozni a ma múzeumlátogatójához személyes tárgyai, levelezése, korabeli dokumentumok és természetesen a Tragédia keletkezéstörténetének és színpadi karrierjének bemutatásával.
MNM Palóc Múzeuma
Balassagyarmat
Chilf Mária: A minták kötnek
A Kortárs Művészeti Intézet Chilf Mária Munkácsy-díjas festőművész munkáiból mutat be nagyszabású válogatást, a 2023-as kiállítási évad kiemelkedő eseményeként. Chilf Mária (1966, Marosvásárhely) a kortárs magyar képzőművészet egyik meghatározó alakja; 1995-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő, valamint intermédia szakán.
Kortárs Művészeti Intézet
Dunaújváros
Ökopalóc
Múzeumok Őszi Fesztiválja 2023 - MNM Palóc Múzeuma, Balassagyarmat
Családi foglalkozásokkal, múzeumpedagógiai órákkal, kiállításokkal, tárlatvezetésekkel, színes programokkal, valamint pedagógusoknak szóló szakmai rendezvényekkel várják a múzeumok egy hónapon keresztül Önöket - a fővárosban és vidéken egyaránt. A rendezvénysorozatot idén is az őszbúcsúztató Márton nap zárja...
MNM Palóc Múzeuma
Balassagyarmat
5 bor - 5 műtárgy - Homoky Dorka borkóstoló és tárlatvezetés, szakvezetés
Múzeumok Őszi Fesztiválja 2023 - Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény, Budapest
Családi foglalkozásokkal, múzeumpedagógiai órákkal, kiállításokkal, tárlatvezetésekkel, színes programokkal, valamint pedagógusoknak szóló szakmai rendezvényekkel várják a múzeumok egy hónapon keresztül Önöket - a fővárosban és vidéken egyaránt. A rendezvénysorozatot idén is az őszbúcsúztató Márton nap zárja...
Róth Miksa Emlékház
Budapest