„Régi Falu” – Alsókalocsai Szabadtéri Múzeum („Old Village Museum”)

A „Régi Falu” néven ismert alsókalocsai szabadtéri múzeumot Stanislav Arzhevitin alapította (anyanyelvi Alsókalocsa). Az intézmény a 19–20. századi verhovinai élet anyagi és szellemi kultúráját mutatja be. A skanzenben a látogatók a háztartási eszközökkel felszerelt eredeti lakó- és melléképületeket vehetik szemügyre; a házak között sétálva egy régi verhovinai falu, illetve a különböző társadalmi rétegeket és szakmákat képviselő vidéki emberek mindennapjai elevenednek meg. Számos érdekes hucul építészeti emlék mellett a szabadtéri múzeumban helyet kapott az Osztrák–Magyar Monarchia korszakát idéző falusi egyházi iskola és a Magyar Királyi Csendőrség laktanyájának rekonstrukciója is. A csendőrségi laktanya magyar királyi címerrel díszített épületében korabeli használati tárgyak idézik fel a szervezet múltját A múzeum bepillantást enged a verhovinai mesteremberek életkörülményeibe is. A látogatók megtekinthetik a favágó, a juhász, a takács, a suszter, az asztalos és a tímár házát. A különböző mesterségeket bemutató épületekben az adott tevékenységek legfontosabb korabeli munkaeszközeit állították ki. Így a juhász házában a tejfeldolgozáshoz szükséges eredeti eszközöket, a favágónál szekercéket, fejszéket, fűrészeket, míg a takács házában szövőgépet, különböző méretű és típusú ollókat, a 20. század első feléből származó szőtteseket, ruhákat, kendőket, hímzéseket, valamint esküvői ruhákat tekinthet meg a látogató. Az 1856-ban épült „szegény ember háza” hűen tükrözi egykori lakójának életkörülményeit, társadalmi státuszát, a falu bírójának háza pedig méretével, világos, tágas, gazdagon berendezett tereivel tűnik ki a többi épület közül. Külön érdekessége a múzeumnak  a Monarchia idején épült falusi fafürdő, de malmot, régi kocsmát, továbbá egy zsidó imaházat is lehet itt látni. A skanzen területén található az alsókalocsai keskeny nyomtávú vasútmúzeum is. A gyűjtemény tíz vagonból  áll (köztük cseh utasszállító, szovjet teher-, magyar fa-, víz- és marhaszállító vagon). A múzeumban álló szerelvényen egy egyedi kiállítás tekinthető meg, amely a kárpátaljai keskeny nyomtávú vasút történetét, valamint a vasúti dolgozók munkáját ismerteti. A múzeum látogatói lovagolhatnak hajtány (drezina). És harapjon egyet az Olbracht kávézóban. A múzeumnak van egy kiállítása, amelyet mezőgazdasági szakember, gazdálkodó, kultúrpolitikus Egán Ede szenteltek.

90043 Alsókalocsa / Колочава, , Ukrajna, Kárpátalja, Ökörmezői járás, Alsókalocsa, Utca Druzhby, 26

Nyitva tartás:K-V 10.00-18.00

38 (067) 238-09-85, 38 (067) 225-09-85