Szépművészeti Múzeum - Szatmárnémeti
A szatmárnémeti Szépművészeti Múzeum a Szatmár Megyei Múzeum osztályaként a város főterén található, 1842-ben emelt neogótikus stílusú műemlék épületben működik, melyet a tulajdonos család után Vécsey-háznak neveztek el. A helyi hagyomány szerint a korábban ennek helyén állt épületben kötötték meg a Rákóczi-szabadságharcot lezáró békeszerződést 1711-ben. Az eseményt a palota belső udvarán elhelyezett emléktábla örökíti meg. Az önálló szépművészeti gyűjteményt 1986 után szervezték meg, amikor a megyei múzeum többi osztálya új épületbe költözött. Az itt működő városi, majd megyei múzeum az 1950-es évektől kezdve több szatmárnémetiben alkotó képzőművész tárlatának adott otthont, gyűjtötte munkáikat, illetve más közgyűjtemények képzőművészeti anyagát is átvette. A legjelentősebbek Papp Aurél szatmári festő és Erdős I. Pál grafikus hagyatékai, ezekből a két művész alkotóműhelyében önálló kiállítások nyíltak. A Vécsey-ház ad otthont a képzőművészeti állandó tárlatnak és időszaki kiállításoknak; ez utóbbiak leginkább a Szatmárnémetiben alkotó kortárs képzőművészek munkáit mutatják be, de helyet kapnak itt a művészetekhez tágabban kapcsolódó történeti, néprajzi, fotó- és könyvkiállítások is. A Szépművészeti Múzeum gyűjteményében a következő romániai képzőművészek alko- tásai láthatók: Henri Catargi, Dumitru Ghiaţă, Eustaţie Stoenescu, Iosif Iser, Corneliu Baba, Aurel Ciupe, Petre Abrudan, Ştefan Popescu, Bene József, Ion Sima, Ion Jalea, Ion Irimescu, Vida Géza, Ion Vlasiu, Ovidiu Maitec, valamint Papp Aurél és Erdős Pál. A gyűjteményben a nagybányai művészte- lephez kötődő alkotók – a teljesség igénye nélkül: Ziffer Sándor, Mikola András, Kádár Géza, Eugen Pascu, Mund Hugó – munkáit is megtaláljuk. A kortárs kollekcióban sok más szatmári művész mellett Ion Sălişteanu, Toros Gábor, Ion Pacea, Paulovics László, Constantin Piliuţă, Ion Gheorghiu, Vasile Kazar, Octav Grigorescu, Marcel Chirnoagă, Brăduţ Covaliu és Vasile Dobrian van jelen.
440014 Szatmárnémeti / Satu Mare, , Piaţa Libertăţii nr. 21.
Nyitva tartás:K-V 09:00-17:00
40 261 737 526
www.muzeusm.ro
muzeusm@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Nemes nyomokon
Színház a kolozsvári Farkas utcában
A kolozsvári Farkas utcában 200 éve épült a Nemzeti Játékszín. Az 1821. március 12-én megnyílt kőszínház kivételes intézmény volt, hiszen korábban a hivatásos magyar vándortársulatok alkalmi játszóhelyeken, lehetetlen körülmények között léptek fel.
Bajor Gizi Színészmúzeum
Budapest
Cezanne-tól Malevicsig
Árkádiától az absztrakcióig
Kilenc évvel a nagy sikerű Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő című kiállítást követően újabb Cezanne-hoz kapcsolódó kiállításnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum: a most nyíló tárlat ezúttal a francia mester életműve és az európai avantgárd művészet 1906 és 1930 közötti kapcsolatait vizsgálja.
Szépművészeti Múzeum
Budapest
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
Centenáriumi megemlékezés
100 éve született Dr. Varga Ferencné Kulik Ilona, a Népművészet Mestere hímző, a Kecskeméti Díszítőművész Szakkör alapító tagja és évtizedekig vezetője.
Népi Iparművészeti Gyűjtemény
Kecskemét
Téli családi matinék a Vasúttörténeti Parkban
A parkban számos érdekesség, kikapcsolódási lehetőség várja a látogatókat. Az idei év újdonsága, hogy a Vasúttörténeti Park népszerű kerti vasútja "betelepült" az egyik csarnokba, ahol körpályát állítottak fel. Azaz ezentúl az időjárás nem akadályozza azokat, akik a kerti vasútra felülve szeretnének tenni néhány kört.
Magyar Vasúttörténeti Park
Budapest