Szlovák Nemzeti Múzeum – A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma
A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma a Szlovák Nemzeti Múzeum országos hatáskörű intézménye, amely a szlovákiai magyarság történelmét és kultúráját mutatja be. A múzeum küldetése azon műtárgyak beszerzése, védelmezése, tudományos feldolgozása és bemutatása, melyek a szlovákiai magyar kisebbség történelmi illetve tárgyi és szellemi kultúráját hivatottak szemléltetni. A múzeum székhelye Pozsonyban a Žižka utca 18. szám alatt elhelyezkedő felújított Brämer-kúriában található. Kihelyezett kiállításait Alsósztregován, Szklabonyán és Kassán lehet megtekinteni. A Bramer-kúriában található állandó kiállításunk Hagyományok és értékek - Magyarok Szlovákiában címen 2003. május 22.-én nyílt meg. A kiállítás a szlovákiai magyar kisebbség tárgyi és szellemi kultúráját mutatja be. Tematikusan három részre osztható: Képek a magyarok történetéből és fejezetek a szlovákiai magyarság történelméből (1918 – 1948), A szlovákiai magyarság népi kultúrája valamint a Felcserélt otthonok, amely a 2. világháború utáni kitelepítések, deportálások és lakosságcsere eseményeit mutatja be. 2020-ban egy évvel az író halála után Grendel Lajos Olvasóterem nyílt a múzeumban. A család jóvoltából a hagyaték nagy része ide került: Grendel Lajos kéziratait, leveleit, naplóit – az egész szellemi hagyatékát dolgozzuk fel. Emellett egy többnyelvű társadalomtudományi könyvtár alakul, melynek az a célja, hogy minőségi kínálatával megszólítsa a főváros értelmiségi rétegét és diákságát. ĺróasztal, szemüvegek, fotók, könyvek – Grendel Lajos tárgyaival szintén találkozhatnak itt, de belehallgathatnak kedvenc zenéibe is. Egy képernyőn az író az irodalomról, életének nagy eseményeiről, szülővárosáról, a szlovákiai magyarság, szlovákok és magyarok problémáiról, fejti ki gondolatait.
810 06 Pozsony / Bratislava, Žižkova ul. 18
Nyitva tartás:Keddtől vasárnapig 10.00 -17.00, utolsó belépés 16.00 óra
+421 2 204 91 258
www.snm.sk/?muzeum-kultury-madarov-na-slovensku-uvodna-stranka
mkms@snm.sk
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Az alfától az omegáig
Petőcz András kiállítása
Petőcz András művészetének origója az írás, amely a kreativitást, a gondolatok közvetítésének írott formáját tekinti központi kérdésnek. Az alkotási folyamat eltér a képzőművészet klasszikus formájától, ahogy a gondolatok visszafejtése, a műelemzés is. A Műcsarnok mostani kiállítása azt a különleges utat mutatja be, amely egyetlen életművön belül a kortárs irodalom és a képzőművészet tökéletes ötvözetét hozta létre.
Műcsarnok
Budapest
Nemes nyomokon
Színház a kolozsvári Farkas utcában
A kolozsvári Farkas utcában 200 éve épült a Nemzeti Játékszín. Az 1821. március 12-én megnyílt kőszínház kivételes intézmény volt, hiszen korábban a hivatásos magyar vándortársulatok alkalmi játszóhelyeken, lehetetlen körülmények között léptek fel.
Bajor Gizi Színészmúzeum
Budapest
Úti cél: remény
A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között
Az első világháborús vereség, majd az azt követő forradalmak súlyos politikai, gazdasági és társadalmi válságba sodorták az országot. Az állandósult élelmiszer- és nyersanyaghiány, az ellátási gondok, a társadalom elszegényedése 1919 végére vált a legsúlyosabbá. Ehhez járult még hozzá a megszállt, majd a trianoni békét követően Magyarországtól elszakított területekről érkező menekültek tömege.
Budapesti Történeti Múzeum
Budapest
Záró kurátori tárlatvezetés Orosz Istvánnal
Záró kurátori tárlatvezetés Orosz Istvánnal, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas grafikusművész, animációsfilm-rendező, íróval, Gyulai Líviusz egykori barátjával, munkatársával.
Műcsarnok
Budapest