Szlovák Nemzeti Múzeum – A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma
A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma a Szlovák Nemzeti Múzeum országos hatáskörű intézménye, amely a szlovákiai magyarság történelmét és kultúráját mutatja be. A múzeum küldetése azon műtárgyak beszerzése, védelmezése, tudományos feldolgozása és bemutatása, melyek a szlovákiai magyar kisebbség történelmi illetve tárgyi és szellemi kultúráját hivatottak szemléltetni. A múzeum székhelye Pozsonyban a Žižka utca 18. szám alatt elhelyezkedő felújított Brämer-kúriában található. Kihelyezett kiállításait Alsósztregován, Szklabonyán és Kassán lehet megtekinteni. A Bramer-kúriában található állandó kiállításunk Hagyományok és értékek - Magyarok Szlovákiában címen 2003. május 22.-én nyílt meg. A kiállítás a szlovákiai magyar kisebbség tárgyi és szellemi kultúráját mutatja be. Tematikusan három részre osztható: Képek a magyarok történetéből és fejezetek a szlovákiai magyarság történelméből (1918 – 1948), A szlovákiai magyarság népi kultúrája valamint a Felcserélt otthonok, amely a 2. világháború utáni kitelepítések, deportálások és lakosságcsere eseményeit mutatja be. 2020-ban egy évvel az író halála után Grendel Lajos Olvasóterem nyílt a múzeumban. A család jóvoltából a hagyaték nagy része ide került: Grendel Lajos kéziratait, leveleit, naplóit – az egész szellemi hagyatékát dolgozzuk fel. Emellett egy többnyelvű társadalomtudományi könyvtár alakul, melynek az a célja, hogy minőségi kínálatával megszólítsa a főváros értelmiségi rétegét és diákságát. ĺróasztal, szemüvegek, fotók, könyvek – Grendel Lajos tárgyaival szintén találkozhatnak itt, de belehallgathatnak kedvenc zenéibe is. Egy képernyőn az író az irodalomról, életének nagy eseményeiről, szülővárosáról, a szlovákiai magyarság, szlovákok és magyarok problémáiról, fejti ki gondolatait.
810 06 Pozsony / Bratislava, Žižkova ul. 18
Nyitva tartás:Keddtől vasárnapig 10.00 -17.00, utolsó belépés 16.00 óra
+421 2 204 91 258
www.snm.sk/?muzeum-kultury-madarov-na-slovensku-uvodna-stranka
mkms@snm.sk
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
A látható láthatatlan
Válogatás Hollán Sándor Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből
Hollán Sándor kapcsolata a Szépművészeti Múzeummal immár több évtizedes. A festő 2001 óta több alkalommal is ajándékozott múzeumunknak műveiből. 2017-ben egy nagylelkű, több mint 100 kompozícióját magában foglaló adományt ajánlott fel a művész, a mostani kabinetkiállításon a gyűjteményünkbe legutóbb került alkotásokból mutatunk be egy kisebb válogatást.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Roberto Rossellini: Németország, nulladik év (Germania anno zero, 1948)
Roberto Rossellini 1947-ben, a romvárossá vált Berlinben forgatott, 1948-ban bemutatott, mára a filmtörténet klasszikus alkotásaként ismert filmjének címében − Germania anno zero, magyarul: Németország, nulladik év − a „nulladik év” a történeti idő, a német társadalom egész addigi élete „lenullázódásának” metaforája, apokaliptikus képzeteket ébreszt a nézőben, teljes összhangban a hívő katolikus rendező alkotói szándékával.
Műcsarnok
Budapest