Pável Ágoston Helytörténeti és Szlovén Nemzetiségi Gyűjtemény

A szlovén határ közelében található Magyarország legnyugatabbi városa, Szentgotthárd. A Rába völgye, a Hársas-tó, a Vendvidék, az őrségi erdők, valamint a csak itt látható, jellegzetes szórványtelepülések miatt a település és környéke kedvelt turistacélpont. Szentgotthárd éghajlata, növényzete, talaja már az ősközösségek számára is biztosította a megélhetést. A szentgotthárdi múzeum névadója, a nyelvészként, néprajzkutatóként és költőként egyaránt tevékenykedő, Vas megye szellemi életének felvirágoztatásában nagy szerepet játszó Pável Ágoston születésének századik évfordulóján, 1983-ban kezdte meg működését. 2013 óta a város önkormányzata tartja fenn, s a Móra Ferenc Városi Könyvtár tagintézményeként működik. A múzeum törzsgyűjteményét elsősorban a szlovén nemzetiségű Gáspár Károly iskolaigazgató által gyűjtött emlékanyag, valamint több kisebb, szentgotthárdi és apátistvánfalvi lelet alkotja.

A múzeum, az úgy nevezetett Stájer-házban működik. A földszinti kiállító térben A Szentgotthárd környéki szlovének című történeti-néprajzi interaktív tárlatot láthatjuk. Az emeleti kiállítótérben az 1664-es szentgotthárdi csatát bemutató kiállítás nyílt, melynek része egy több funkciós digitális terepasztal, amelyen a csata animációját tekinthetik meg a Kedves Látogatók. Ezen kívül kvízkérdések segítségével ellenőrizhetik a tudásukat, a "Tudástár" menüpont alatt a csatához kapcsolódó személyeket és fogalmakat ismerhetik meg részletesen, a "Médiatár" menüben pedig a város híres helytörténész-írója, Csuk Ferenc szentgotthárdi csatáról szóló hangoskönyvét hallgathatják meg. 2015-ben egy "Hadiösvény" elnevezésű játékkal bővült a terepasztal funkciója, melyben a játékosok személyesen cseppenhetnek bele a csata eseményeibe. 2016-ban elkészült a szlovén nyelvű fordítás, várhatóan 2017-ben a német nyelvű verzió is elérhető lesz.

A Pável Ágoston Helytörténeti és Szlovén Nemzetiségi Múzeum egész évben keddtől szombatig 11 és 15 óra közötti nyitva tartással várja a látogatóit!

9970 Szentgotthárd, Hunyadi utca 6.

Nyitva tartás:Kedd-Szombat 11:00-15:00

www.sztgmuzeum.hu
molnar.piroska@mfvk.hu

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

A ajánlatai

Múzeumok határok nélkül - Örökség – Tudomány – Turizmus

VIII. Országos és IV. Nemzetközi Múzeumandragógiai konferencia

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület és a Jósa András Megyei Hatókörű Városi Múzeum az NKA támogatásával, a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ szakmai együttműködésével, valamint a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége, a Felnőttkori Tanulás Elektronikus Európai Platformja (EPALE) és a Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete pártolásával szakmai továbbképzésen való részvételre hívja az érdeklődőket.

Sóstói Múzeumfalu
Nyíregyháza - Sóstó

Borszerda

Júliusban minden szerdán más-más tematika szerint várjuk kedves vendégeinket egy-egy izgalmas tárlatvezetésre, érdekes előadásra, kellemes élő zenére és természetesen, a rendezvény nevéhez hűen, nyáresti koccintásra 18 és 22 óra között.

Magyar Nemzeti Galéria

Borszerda

Magyar Nemzeti Galéria

Panel

A PANEL kiállítással elsősorban azt kutatjuk, hogy miért is jöttek létre a lakótelepek. Miért alakultak ki a házgyári technológiával épített lakóházak, házsorok; ezen épülettípus és környezete hogyan hat a társadalomra, s hogyan hat az egyénre? Létezik-e vajon panel identitás, s egyáltalán: van-e olyan fogalom, hogy PANELSÉG?

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

André Kertész – A kamera poétája

André Kertész-fotók a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményeiből

A világhírű fotóművész Kertész Andor néven 1894. július 2-án született Budapesten. 125 éve született André Kertész, illetve Ady Endre halálának 100. évfordulójára emlékezünk.

Petőfi Irodalmi Múzeum

Panel