Madách Imre-kastély
Szlovákia egyik legnagyobb irodalmi múzeumának az alsósztregovai Madách Imre-kastély ad otthont. A 18. század végén emelt, rokokó és klasszicista stílusjegyeket egyaránt hordozó épületet a Madách család építtette, miután a korábban itt álló erődítmény leégett. Az alsósztregovai kastélyban élt és alkotott kiemelkedő drámaírónk, Madách Imre. Az itt működő, 1964-ben alapított, a Madách család életét, Madách Imre életművét, valamint a nagykürtösi régió jeles íróit bemutató kiállítóhely a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának tagintézménye. Állandó kiállításának legfontosabb egysége az író dolgozószobája, az úgynevezett „oroszlánbarlang”, ahol többek között leghíresebb műve, Az ember tragédiája készült. A tárlat az író műveinek számos kiadását bemutatja, de megismerhetünk néhányat személyes használati tárgyai közül is. A kastély épülete 2010 és 2013 között teljes felújításon esett át. Bár Madách szülőházának eredeti bútorzatából szinte semmi sem maradt fenn – a második világháború után az épületet a család eladta, a bútorokat pedig Budapestre szállították –, a múzeum kurátorai a rendelkezésre álló dokumentumok alapján, régiségboltokban kutatva igyekeztek visszaállítani a belső tér korabeli állapotát. A kastély egyik szárnyát teljes egészében Az ember tragédiájának szentelték. Itt kaptak helyet a grafikák és illusztrációk, melyek között megtekinthetők a neves festőművész, Zichy Mihály illusztrációi és Kass János grafikái is. 2020-ban a nagyközönség számára is megnyílt a kastélyhoz tartozó felújított történelmi park is, amelyben tematikus utak, pedagógiai foglalkoztató játékok, játszótér is található. A kastély körül elterülő angolkertben található Madách Imre síremléke. Az írót a község katolikus temetőjében helyezték örök nyugalomra, majd 1936-ban földi maradványait exhumálták, és a kastélyparkban temették újra. Ádámot ábrázoló síremléke Rigele Alajos pozsonyi szobrászművész alkotása.
991 02 Alsósztregova / Dolná Strehová, Ulica Madácha 1.
Nyitva tartás:
+421 47 489 7189, +421 90 711 2001, +421 91 899 9607
www.snm.sk/?uvodna-stranka-madach
dana.veselovska@snm.sk
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Irodalom, színháztörténet

Vár, kastély

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
Nemes nyomokon
Színház a kolozsvári Farkas utcában
A kolozsvári Farkas utcában 200 éve épült a Nemzeti Játékszín. Az 1821. március 12-én megnyílt kőszínház kivételes intézmény volt, hiszen korábban a hivatásos magyar vándortársulatok alkalmi játszóhelyeken, lehetetlen körülmények között léptek fel.
Bajor Gizi Színészmúzeum
Budapest
Személyesen, Frissen 2021 finisszázs
Sturcz János és Szurcsik József exkluzív tárlatvezetése
Exkluzív tárlatvezetés Sturcz János művészettörténésszel és Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas képzőművésszel a Személyesen, Frissen 2021 kiállításon, Bernát András, Dréher János, Elekes Károly, Gál András, iski Kocsis Tibor, Kazi Roland, Kucsora Márta, Mózes Katalin és Regős István tárlatain.
Műcsarnok
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Roberto Rossellini: Németország, nulladik év (Germania anno zero, 1948)
Roberto Rossellini 1947-ben, a romvárossá vált Berlinben forgatott, 1948-ban bemutatott, mára a filmtörténet klasszikus alkotásaként ismert filmjének címében − Germania anno zero, magyarul: Németország, nulladik év − a „nulladik év” a történeti idő, a német társadalom egész addigi élete „lenullázódásának” metaforája, apokaliptikus képzeteket ébreszt a nézőben, teljes összhangban a hívő katolikus rendező alkotói szándékával.
Műcsarnok
Budapest