Csíki Székely Múzeum
Hargita megye legnagyobb múzeuma, a Csíki Székely Múzeum helyi önkormányzati fenntartású közgyűjtemény. Elsődleges feladatának a Csíki-medence kulturális örök- ségének feltárását, őrzését, feldolgozását és bemutatását tekinti. Az 1950-es években Csíkszeredai Múzeum néven önállósult intézmény a Domokos Pál Péter tanár, Nagy Imre zsögödi festőművész és Vámszer Géza tanár kezdeményezéséből alakult, az 1930-as években létrejött gyűjteményt használta fel törzsanyagul. Az 1970-es évek elején a múzeumi gyűjtemény a Mikó- várba költözött. A 18. századi, reneszánsz ízlésű sarokbástyás várkastély építője Hidvégi Mikó Ferenc, Csíkszék főkapitánya, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem diplomatája volt. A Csíki Székely Múzeum jelenlegi gyűjteménye régészeti, néprajzi, természettudományi, képző- és díszítőművészeti tárgyegyütteseket ölel fel. A régikönyv-kollekció alapjául a csíksomlyói ferences rendház és a Csíkszeredai Katolikus Gimnázium könyvtárának régi állománya szolgál. A székely faházakat és kapukat bemutató szabadtéri gyűjtemény is a múzeum anyagának részét képezi. Az intézmény állandó kiállításokon mutatja be a Mikó-vár történetét, a csíksomlyói ferences nyomdát, egyháztörténeti ritkaságokat (Megmentett szakrális kincseink), valamint a paraszti világ mindennapjait (Csíki idők járása – Népi életképek a mindennapokból). Tudományos funkciója mellett a Csíki Székely Múzeum a régió fontos idegenforgalmi cél- pontja is egyben: a négy állandó tárlat mellett a rendkívül népszerű időszaki kiállításokat évente több tízezer látogató tekinti meg. A múzeum fiókintézményeként működik Csíkzsögödön (ma Csíkszereda része) a budapesti képzőművészeti akadémián tanult, majd szülőfalujába hazatért, székely témákat feldolgozó festőművész, Nagy Imre nyolcvanadik születésnapja alkalmából a művész szülőházának kertjében épült galéria. Életművének nagy része, összesen 6544 tétel található itt: vázlatok, krokik, portrék, kompozíciók, metszetek, rézkarcok és tájképek. A Nagy Imre Galéria szomszédságában látogatható a művész emlékháza is, amely személyes tárgyait, emlékeit tárja az érdeklődők elé.
530132 Csíkszereda / Miercurea Ciuc, , Piaţa Cetăţii nr. 2.
Nyitva tartás:
+40 266 372 024, +40 753 073 531
www.csikimuzeum.ro
info@csikimuzeum.ro
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA


Cezanne-tól Malevicsig
Árkádiától az absztrakcióig
Kilenc évvel a nagy sikerű Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő című kiállítást követően újabb Cezanne-hoz kapcsolódó kiállításnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum: a most nyíló tárlat ezúttal a francia mester életműve és az európai avantgárd művészet 1906 és 1930 közötti kapcsolatait vizsgálja.
Szépművészeti Múzeum
Budapest
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
Az alfától az omegáig
Petőcz András kiállítása
Petőcz András művészetének origója az írás, amely a kreativitást, a gondolatok közvetítésének írott formáját tekinti központi kérdésnek. Az alkotási folyamat eltér a képzőművészet klasszikus formájától, ahogy a gondolatok visszafejtése, a műelemzés is. A Műcsarnok mostani kiállítása azt a különleges utat mutatja be, amely egyetlen életművön belül a kortárs irodalom és a képzőművészet tökéletes ötvözetét hozta létre.
Műcsarnok
Budapest
Exkluzív tárlatvezetés Mácsai János zenetörténésszel Barabás Márton kiállításán
Mácsai János zenetörténész, hangszer-restaurátor 1987-ben szerzett diplomát a budapesti Zeneakadémia Zenetudományi szakán. A hangszerrestaurálást hollandiai ösztöndíjas tanulmányai során sajátította el. Elvégezte a Zeneakadémia doktori iskoláját, majd a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetében dolgozott.
Műcsarnok
Budapest
Záró kurátori tárlatvezetés Orosz Istvánnal
Záró kurátori tárlatvezetés Orosz Istvánnal, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas grafikusművész, animációsfilm-rendező, íróval, Gyulai Líviusz egykori barátjával, munkatársával.
Műcsarnok
Budapest
Személyesen, Frissen 2021 finisszázs
Sturcz János és Szurcsik József exkluzív tárlatvezetése
Exkluzív tárlatvezetés Sturcz János művészettörténésszel és Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas képzőművésszel a Személyesen, Frissen 2021 kiállításon, Bernát András, Dréher János, Elekes Károly, Gál András, iski Kocsis Tibor, Kazi Roland, Kucsora Márta, Mózes Katalin és Regős István tárlatain.
Műcsarnok
Budapest