Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei - Pannonia Reformata Múzeum

Az új múzeum központi helyen, a város szívében, közvetlenül a barokk Fő tér szomszédságában, a Fő u. 6–8. szám alatt található. A vasútállomásról negyedórás, a buszpályaudvarról és az ingyenes parkolótól mindössze pár perces sétával megközelíthető. A gyönyörű, késő barokk-copf stílusban épült, puritán templom a maga egyszerűségével és nem mindennapi adottságaival, különleges kiállításoknak és egyben élénk kulturális központnak ad otthont. A templomtér alsó szintjén modern multimédiás eszközök segítik a megérkezést, a gondolatébresztést, a kapcsolat megteremtését múlt és jelen között. A templomtér eredeti szakrális funkcióját is megtartva, időszakonként istentiszteletek, esküvők megtartására is szolgál, közösségi térként funkcionál. A „Hajlék az örökkévalóságban” című állandó kiállítás eredeti műtárgyaiban a dunántúli református örökség félévezredes múltja ölt testet, válik vizuális valósággá. A templomtér és az egykori parókia épületének összekapcsolásával a földszinten kávéház és vinotéka, az emeleten pedig látványtár, valamint időszaki kiállítás várja a látogatókat. A nemrég feltárt, boltozott pincében kapott méltó helyet a „Hori titkai" című egyiptomi kiállítás, melynek fő kuriózuma, a világviszonylatban is ritkaságnak számító több mint 3000 éves óegyiptomi koporsó és múmia. A múzeumi épületegyüttesben (Fő u. 8) recepció és múzeumi shop található. Az udvari épületben kreatív alkotóműhely, kézműves foglalkoztató várja a hozzánk érkező iskolai csoportokat. A kiállításokkal szoros kapcsolatban álló alkotó tevékenységek során válik még intenzívebbé, maradandóvá a nálunk szerzett múzeumi élmény.

Állandó kiállításaink

Hajlék az örökkévalóságban

A sajátos építészeti adottságokat kihasználva az Ótemplomban látható fő attrakció tulajdonképpen egy „vizuális igehirdetés”. A rendelkezésre álló tárgyi örökséget figyelembe véve a kegyességtörténetre koncentrál. A református kegyesség a keresztyén ünnepekben ölt testet. Ezért a kiállítás nem a dunántúli reformátusság múltjának történeti-kronológikus bemutatását, hanem biblikusan, Jézus Krisztus életéről szóló bibliai híradás menetét követi, amelyre a keresztyén református ünnepek is épülnek. Szakítva a hagyományos kiállítási koncepciókkal, az általában felnőtteknek szóló formával, a kiállítás mondanivalója három síkon kerül bemutatásra. A tárlat gyakorlatilag minden korcsoportot szeretne megszólítani, a kisgyermektől a szépkorúig, általános műveltséggel rendelkezőtől a mélyebb teológiai érdeklődésűig.

A kiállítás csak tárlatvezetéssel látogatható!

Tárlatvezetési időpontok: április 1-től október 31-ig: 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30 november 1-től március 31-ig: 9.30, 11.00, 12.30, 14.00,15.30

Hori titkai

Az óegyiptomi koporsó és múmia gyűjteményünk különlegessége, világviszonylatban is kuriózumnak számító látnivalója. Hasonló, egyedi ikonográfiával díszített egyiptomi szarkofág a Vatikáni Múzeumban, berlini-, illetve koppenhágai gyűjteményekben látható. Az egyiptomi tárlat fő látnivalója a több mint 3000 éves óegyiptomi koporsó, és a benne fekvő többszáz évvel később készült múmia. A kiállítás installációja teljes egészében a korábbi múzeumpedagógiai tapasztalatok figyelembevételével történt, így a kurátorral és a tervezőkkel hatékonyan együttműködve tartalmas, sokszínű, pedagógiai szempontból nagyon jól hasznosítható kiállítási koncepció született. Az eredeti óegyiptomi műtárgyhoz a Szépművészeti Múzeumtól további ókori leleteket kölcsönöztünk, ami a különböző korosztályok számára a kiállítás tematikus feldolgozását is lehetővé, műtárgyközpontúvá teszi. A festett óegyiptomi koporsó és a múmia, amelyet Markstein Károly kairói nagykereskedő ajándékozott egykori iskolájának, szinte egyetlen darabja a régiségtárnak, amely átvészelte a II. világháború és az azt követő nehéz évek viszontagságait. Hori koporsója és a benne fekvő múmia, „folyó 1884-ik évben Akhmim-ban eszközölt ásatásokból került napfényre“ és a kairói osztrák-magyar konzulátuson keresztül 1884 augusztusában érkezett meg Pápára. Hori, a pápai koporsó egykori készíttetője és tulajdonosa, Ízisz és Horsziésze – vagyis Hórusz Ízisz fia – papja volt Akhmim templomában. A koporsón található ábrázolások elemzése szerint a szarkofág a XX. dinasztia idején, vagyis az Újbirodalom végén (Kr. e. 1186-1070) készülhetett, tehát Hori e mintegy száz évet felölelő időszakban élt és szolgált Akhmimban. De, mint azt későbbi vizsgálatok kiderítették a koporsóban nem Hori múmiája nyugszik. Az aranyozott maszk és a gondosan felrakott vászon bandázs egy a XXII-XXX. dinasztiák korából (Kr.e. 945-342) származó, középkorú férfi tetemét rejti...

A kiállítás csak tárlatvezetéssel látogatható! Tárlatvezetési időpontok: április 1-től október 31-ig: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 november 1-től március 31-ig: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 A honlapon lehetőség van online időpontfoglalásra.



8500 Pápa, fő utca 6-8.

Nyitva tartás:
November 1-től Március 31-ig
Kedd-Szombat: 9:00–17:00
Április 1-től Október 31-ig
Kedd–Szombat: 10:00–18:00

+36 89 324 240
www.pannoniareformata.hu
info@dretgy.hu

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

Pecsétszám
1964
Kiskönyvtár

TEMATIKA

Képzőművészet

Iparművészet, népművészet

Történelem, régészet

Irodalom, színháztörténet

Egyházi gyűjtemény