Dornyay Béla Múzeum
A múzeum névadója, Dornyay Béla középiskolai tanár az 1920-as években kezdeményezte egy salgótarjáni múzeum alapítását. A város első múzeuma végül 1959-ben nyílt meg. Az intézmény napjainkban – mint megyei hatókörű városi múzeum – Nógrád megye módszertani központjaként működik.
Az intézmény 1980-ban költözött a jelenlegi, Magyar Géza által tervezett épületbe, melyet az 1927 utáni Magyarországon elsőként terveztek kimondottan múzeumnak. Az épület 2005-ben műemléki védettséget kapott. Az 1980-as évekre alakult ki a múzeum történeti tárgyi és dokumentációs gyűjteménye, valamint a képzőművészeti, irodalomtörténeti, numizmatikai kollekciók. 2011 óta zajlik az ipar- és technikatörténeti, régészeti és néprajzi gyűjtemények megalapozása.
A látogatókat két állandó kiállítás várja. A Nógrád az újkorban anyaga történeti áttekintést nyújt Nógrád megyéről, a köznemesi és vármegyei világtól a modernizáción át a háborúk és forradalmak koráig. A Dornyay Béla Múzeum Képtára pedig az intézmény képzőművészeti gyűjteményének legértékesebb egységére, a Mihályfi-gyűjteményre épül.
Mihályfi Ernő jeles publicista gyűjteményét főként a két világháború között tevékenykedő, kiemelkedő hazai, elsődlegesen avantgárd képzőművészek – például Uitz Béla, Derkovits Gyula, Mattis Teutsch János, Pór Bertalan – művei alkotják, de megtalálhatók benne sajátos életutat bejáró alkotóink (például Gulácsy Lajos, Mednyánszky László, Rippl-Rónai József) festményei, grafikái is.
A 2013 júniusában a Dornyay Béla Múzeum földszinti kiállítótermében megnyílt Városi Galéria a Salgótarjánban élő és helyi kötődésű képző- és iparművészek bemutatkozásának biztosít helyet.
3100 Salgótarján, Múzeum tér 2.
Nyitva tartás:
hétfő: 09:00 - 16:00
kedd - péntek: 09:00 - 17:00
szombat: 08:00 - 16:00
vasárnap: zárva
+36 32 520 700
www.dornyaymuzeum.hu
titkarsag@dornyaymuzeum.hu
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
177 Nógrádi MúzeumTEMATIKA

Képzőművészet

Iparművészet, népművészet

Történelem, régészet

Irodalom, színháztörténet

Néprajz, helytörténet
Szín, zene, tánc
Válogatás a Mihályfi-gyűjteményből
Szín, zene, tánc - avagy hogyan jelenik meg más művészeti ág a képzőművészetben. Ezt a kérdést járja körbe a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum kiállítása, mely a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretén belül nyílt meg.
Dornyay Béla Múzeum
Salgótarján
A hit és a hatalom házai
Középkori templomok és várak Nógrád megyében
A történeti Nógrád vármegyének a ma Magyarországhoz tartozó déli része hazánk műemlékekben egyik leggazdagabb vidéke, nagyszámú középkori épület maradt ránk, annak ellenére, hogy a vidék a 16. század második felében a királyi Magyarország és az Oszmán Birodalom közötti, folyamatos harcok sújtotta határvidéknek számított.
Dornyay Béla Múzeum
Salgótarján
A képíró Gaál István
A tárlat végigkíséri a világhírű filmrendező életművét, bemutatja pályája kezdetén készített Pályamunkások és Sodrásban c. filmjének készítését, s azt hogy ez a két film már fiatal korában elhozta a világhírt a filmrendező számára. Római és indiai egyetemeken tanított rendezést, itthon pedig sorra készítette a dokumentum-, játék- és tévéfilmjeit.
Dornyay Béla Múzeum
Salgótarján
Üvegváros
A múzeum emeletén látható Üvegváros kétfunkciós, a vitrinekkel, nagyított fotókkal kialakított kiállítótérben hangtechnikával, prezentációs pulttal felszerelt oktatótér is helyet kapott, így a legmodernebb technikai eszközökkel, video-, hang- és képanyaggal mutatják be az öblösüveggyári hagyatékot.
Dornyay Béla Múzeum
Salgótarján
Gaál István virtuális kiállítás
Gaál István salgótarjáni születésű, Kossuth-díjas filmrendező teljes fotóanyagát kapta meg a Dornyay Béla Múzeum az elmúlt évben. A fotóanyag a családi képektől kezdve a filmes munkákon és a motívumfotókon át egészen a művészfotókig öleli fel a képíró életét és munkásságát.
Dornyay Béla Múzeum
Salgótarján
Péreli Zsuzsa textilművész virtuális kiállítása
A Dornyay Béla Múzeumban 2020-ra terveztük Péreli Zsuzsa Kossuth-díjas textiltervező kiállítását. Sajnos a járványügyi helyzet lehetetlenné tette a tárlat megrendezését. Shah Gabriella művészettörténész, a Dornyay Béla Múzeum igazgatója a művésznővel közösen készített el egy rövid összeállítást, hogy látogatóink virtuálisan ismerjék meg az alkotásait. Reméljük, 2021-ben személyesen is megcsodálhatjuk a műveket a Dornyay Béla Múzeumban.
Dornyay Béla Múzeum
Salgótarján
Balázs János kiállítás
Balázs János első kiállítása 1971-ben nyílt Salgótarjánban, amire nem ment el, mondván, hogy a képeket már úgyis ismeri. A közönség ezután gyorsan felfigyelt rá, 1972-ben már dokumentumfilmet is készítettek róla, később saját kiadásban megjelentette verseskötetét Füstölgések címmel. A hirtelen jött népszerűség megviselte, életének utolsó éveit ágyhoz kötve, lebénultan töltötte.
Dornyay Béla Múzeum
Salgótarján
Nógrád az újkorban
Egy határozottan mezőgazdasági jellegű vidék ipari tájjá változását tekinti át "A modernizáció világa" c. kiállítási fejezet. A megyében a 19. században kibontakozó iparfejlődés jelentős eredményekkel büszkélkedhet. Napjainkra azonban az ipari fejlődést meghatározó helyi szénbányászat megszűnt. Néhány, ma is jelentős iparág - a vas-, az üveg- és a gépipar - termékei színesítik a kiállítást.
Dornyay Béla Múzeum
Salgótarján