Érkezik a Mozaik Múzeumtúra: múzeumpedagógiai foglalkozások a szigetszentmiklósi diákok számára

images/MMT6_iskedu_plakat_k.jpg

Az elmúlt években nagy sikernek örvendő Mozaik Múzeumtúra iskolai edukációs programja a 2019-es tanév tavaszán is útjára indul, első helyszínként pedig a szigetszentmiklósi Kardos István Általános Iskola, Gimnázium és Szakgimnázium felső tagozatos diákjaihoz érkezik. A félnapos program keretein belül a diákok más népek kultúrájának hangszereit szólaltathatják meg, harcalaki kiképzésen vehetnek részt, érdekességeket hallhatnak a magyar sport aranykoráról, vagy éppen a vadászrepülőgépek világáról, emellett pedig tabletek és Kahoot játék segítségével zsidó kiválóságokról tanulhatnak és bepillanthatnak Mátyás király palotájába, könyvtárába vagy éppen konyhájába.

A programsorozat célja, hogy interaktív, játékos tanulás keretében felkeltsék a diákok és tanárok figyelmét, kíváncsiságát és ösztönözzék őket arra, hogy megismerjék a múzeumi programkínálatot és ezután gyakrabban látogassák meg Magyarország múzeumait. A Felelős Szülők Iskolája szakmai szervezésével megvalósuló játékos múzeumpedagógiai foglalkozások a Kardos Iskola Diáknapjának keretein belül április 17-én 9 és 13 óra között kerülnek megrendezésre. Az osztályok az előre kialakított helyszíneken párhuzamosan több állomáson kalandozhatnak történelmünkben, hagyományainkban, a természettudományok vagy éppen a művészetek világában. A 10-14 éves korosztály fél napon keresztül a következő foglalkozásokon vehet majd részt:

A kecskeméti Leskowsky Hangszergyűjtemény  a világ legizgalmasabb, legkülönlegesebb zenei instrumentumaival érkezik a didzseridutól kezdve a svájci havasi kürtön át a tradicionális afrikai dobig, amelyeket kivétel nélkül a diákok is kipróbálhatnak.  A Katonai Emlékpark Pákozd az 1848/49-es szabadságharc témakörét állítja középpontba, császári és honvédségi ruhába öltözteti a diákokat, majd miután megkapták kiképzésüket a szabadságharc harcalaki mozzanataiból, szivacsszuronnyal ellátott fafegyverrel a kezükben „indulhatnak a csatába”, mindemellett pedig sok érdekességet megtudhatnak a huszárok életéről. A Magyar Olimpiai és Sportmúzeum a magyar sport igazi aranykorát, az 1950-es évek sportéletét eleveníti majd fel a diákok előtt. Érdekességeket hallhatnak az 1952-es helsinki olimpiáról, ahol a magyar csapat 16 aranyérmet szerzett, az 1953-ban épült Budapesti Népstadion és a mostani felújítás részleteibe pillanthatnak be VR szemüvegeken keresztül, de a Puskás Öcsi vezényelte „aranycsapatról” is kiderülnek kulisszatitkok.  A Reptár – Szolnoki repülőmúzeum a magyar katonai repüléstörténet különböző fejezeteit fogja feleleveníteni, VR (virtuális valóság) szemüvegeken keresztül hozza el a vadászrepülőgépek világát, légiharcot indítanak az osztályteremben egy MiG-29-essel, illetve egy Puma századjelvényt is kiraknak majd.

 

Mit tudtok Mátyás királyról? Igazságos volt? Ki volt a legnagyobb hadvezére? Látogassunk el Mátyás országába, ismerjük meg együtt a király hatalmas seregét, barangoljuk be a palotát, kukkantsunk be a könyvtárába és a konyhájába. Szervezzünk meg együtt egy fényűző lakomát! Hangzik a Magyar Nemzeti Múzeum múzeumpedagógusainak ajánlója a foglalkozásról.  A Zsidó Kiválóságok Háza jóvoltából a gyerekek tabletek és Kahoot vetélkedő segítségével merülhetnek el az általuk ismert zsidó származású tudósok életében, munkásságában, valamint okosjátékok segítségével ismerhetik meg Einstein vagy éppen Zuckerberg életét közelebbről.  A Bajor Gizi Színészmúzeum képviseletében érkező Elek Ányos improvizációs és drámapedagógiai játékokra hívja a felsős diákokat. Terítéken lesz Benedek Elek: Só című meséjének újraértelmezett változata amerikai mozifilmként, vagy éppen Rómeó és Júlia erkélyjelenete, na meg Mátyás király is.  Emellett a diákok megtekinthetnek majd a Da Vinci TV mozisarokban egy-egy kisfilmet is, ahol az edukációs műsorban elhangzott információk alapján kitöltenek egy 10 kérdésből álló tesztet. A Da Vinci TV az élményalapú oktatás jeles képviselője 90 országban, köztük Magyarországon is, műsorai jó néhány tudományterületet részletesen érintenek, az érdekességek önálló felfedezésére ösztönöznek, ezért is csatlakoztak partnerként az iskolai edukációs programhoz.

 

A Mozaik Múzeumtúra a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával a Néprajzi Múzeum és az Örökség Kultúrpolitikai Intézet lebonyolításában megvalósuló program.