Füleki Vármúzeum (Hradné múzeum vo Fiľakove)
A füleki múzeum alapítására irányuló első kezdeményezés 1941-re tehető, kivitelezését azonban a háború megakadályozta. Nógrád megye szlovákiai részének első múzeuma így csak 1951-ben alakult meg a településen. Az intézmény 2007-ben lett újraalapítva Füleki Vármúzeum néven, majd állandó tárlata 2008-ban nyílt meg az ötemeletes Bebek-torony három szintjén „A füleki vár évszázadai“ címmel, mely 2017-ben lett átrendezve és kibővítve. A kiállítás a vár és a város történetét mutatja be az első írásos emléktől az erődítmény 1682-ben történt lerombolásáig. A vár makettje mellett megtalálhatók itt az építmény régészeti feltárása során előkerült középkori és kora újkori leletek, magyar királyokat és szenteket ábrázoló kályhacsempék, valamint a vár eredeti kulcsai és a török hódoltság idejéből származó tárgyak. A tárlat első részén a környékbeli ásatások során feltárt leletek kaptak helyet. A bemutatott tárgyak mellett különböző korabeli rekonstrukciók teszik érdekesebbé a gyűjteményt, mint pl. a persi avar–szláv temető egyik férfi sírja, egy bronzkori ünnepi női viselet,valamint II.Koháry István korhű öltözéke. Megújult a 2011-ben a torony alsó szintjén megnyitott – Észak-Nógrád paleontológiai leleteit bemutató – kiállítás is, mely immár ""A megkövült élet emlékei Fülek környékén“ címmel látogatható, szintén a földszinten található egy kuriózum, a médiát bejárt ajnácskői zafír. 2018-ban az intézmény két, a várhegy sziklájába vájt, földalatti folyosót nyitott meg a Várfelső utcán, a nagyobban a II.világháború helyi vonatkozású emlékeit bemutató kiállítás található. A Városi Honismereti Múzeum a vármúzeum egyik kiállítótere, új állandó kiállítása 2014-ben, az épület széles körű átalakítása után nyílt meg. ""A füleki pálmától a világhírű kakasig"" című tárlat a vár 1682-es lerombolásától az 1960-as évekig követi végig a város történetét.
986 01 Fiľakovo/Fülek, Hlavná 14, 986 01 Fiľakovo, Slovensko Fő utca 14, 986 01 Fülek, Szlovákia
Nyitva tartás:
+421 47 43 82 017
www.fulekivar.sk
info@hradfilakovo.sk, muzeum@hradfilakovo.sk
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Cezanne-tól Malevicsig
Árkádiától az absztrakcióig
Kilenc évvel a nagy sikerű Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő című kiállítást követően újabb Cezanne-hoz kapcsolódó kiállításnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum: a most nyíló tárlat ezúttal a francia mester életműve és az európai avantgárd művészet 1906 és 1930 közötti kapcsolatait vizsgálja.
Szépművészeti Múzeum
Budapest
Nemes nyomokon
Színház a kolozsvári Farkas utcában
A kolozsvári Farkas utcában 200 éve épült a Nemzeti Játékszín. Az 1821. március 12-én megnyílt kőszínház kivételes intézmény volt, hiszen korábban a hivatásos magyar vándortársulatok alkalmi játszóhelyeken, lehetetlen körülmények között léptek fel.
Bajor Gizi Színészmúzeum
Budapest
Záró kurátori tárlatvezetés Orosz Istvánnal
Záró kurátori tárlatvezetés Orosz Istvánnal, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas grafikusművész, animációsfilm-rendező, íróval, Gyulai Líviusz egykori barátjával, munkatársával.
Műcsarnok
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Roberto Rossellini: Németország, nulladik év (Germania anno zero, 1948)
Roberto Rossellini 1947-ben, a romvárossá vált Berlinben forgatott, 1948-ban bemutatott, mára a filmtörténet klasszikus alkotásaként ismert filmjének címében − Germania anno zero, magyarul: Németország, nulladik év − a „nulladik év” a történeti idő, a német társadalom egész addigi élete „lenullázódásának” metaforája, apokaliptikus képzeteket ébreszt a nézőben, teljes összhangban a hívő katolikus rendező alkotói szándékával.
Műcsarnok
Budapest