Kassák Múzeum
A Kassák Múzeum a Petőfi Irodalmi Múzeum filiáléjaként 1976 óta működik. Feladata Kassák Lajos (1887–1967) író, szerkesztő, képzőművész tárgyi és szellemi hagyatékának őrzése, tudományos igényű feldolgozása és élményszerű bemutatása.
A múzeum célja, hogy e feladatok magas szintű ellátásával a régióban zajló Kassák-kutatások számon tartott helyszínévé és a modernizmus-kutatás nemzetközi szereplőjévé lépjen elő. Magyarországon ez a múzeum az egyetlen, amely a történeti avantgárd tematikus bemutatóhelyévé vált az évtizedek során.
2011 óta a múzeum új koncepció alapján működik. Az eltelt két év során az intézmény nemzetközi konferenciát és workshopot rendezett a Kassák- illetve az avantgárd-kutatás témakörében, időszaki kiállításain pedig jelentős hazai és külföldi magángyűjteményeket mutatott be. 2011-ben megnyílt az új állandó kiállítás, amely a magyar avantgárd legjelentősebb alakjának, Kassák Lajosnak a szerkesztői, művészi és művészetszervezői tevékenységét mutatja be. Az egyes témakörök korabeli dokumentumok, kiadványok, képzőművészeti alkotások segítségével, valamint digitális formában is tanulmányozhatók. A múzeum rendszeresen szervez az avantgárd művészethez kapcsolódó időszaki kiállításokat is.
Az intézménynek nemcsak a koncepciója, hanem a vizuális megjelenése is megújult. Új arculata 2012-ben elnyerte a világ két legrangosabb dizájn-díját: a Red Dot Awardot kommunikációs dizájn kategóriában, valamint a chicagói Athenaeum Good Design díját arculat kategóriában.
1033 Budapest, Fő tér 1.
Nyitva tartás:Egész évben. Szer–Vas: 10:00–17:00
+36 1 368 7021
www.kassakmuzeum.hu
kassakmuzeum@pim.hu
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Képzőművészet

Irodalom, színháztörténet
Csodálatos történet?
Egy avantgárd művészpár: Újvári Erzsi és Barta Sándor
A kiállítás a magyar avantgárd két, kevésbé ismert alakja, Újvári Erzsi és Barta Sándor életművén keresztül vizsgálja a művészet és társadalom kapcsolatát, az első világháború kitörésétől a harmincas évek végéig tartó időszakban. Olyan alkotókról van szó, akik a fikciót és a valóságot, az utópiát és a politikát, a művészetet és az életmódot átjárható területekként képzelték el.
Kassák Múzeum
Budapest
Katalógusbemutató
Személyes távolság – Besnyő Éva fotográfiái
Besnyő Éva egyike a 20. század azon női fotográfusainak, akik a fényképezést nemcsak szakmának, hanem hivatásnak tekintették, egyben a konvencióktól mentes, önálló életút lehetőségét is felismerték benne.
Kassák Múzeum
Budapest
Kassák Online
Múzeumunk zárva tart, és kiállításaink egyelőre nem látogathatóak, ám a karantén idejére online formában ingyenesen elérhetővé tettük a Kassák Múzeum kiadványait. Kiállítási katalógusainkat és köteteinket az alábbi linkekre kattintva olvashatják.
Kassák Múzeum
Budapest
Kassák!
A tárlat átfogó képet nyújt a magyar avantgárd nagy alakjának sokoldalú munkásságáról, szerkesztői, képzőművészeti és írói tevékenységéről, közéleti szerepeiről.
Kassák Múzeum
Budapest
Személyes távolság
Besnyő Éva fotográfiái
Besnyő Éva nevét Magyarországon leggyakrabban a két világháború között kibontakozó szociofotó mozgalommal kapcsolatban említik, amely a társadalmi problémák feltárását és dokumentálását tűzte ki céljául. Második hazájában, Hollandiában viszont az egyik legkeresettebb építészeti fotósként, majd az 1970-es évek nőmozgalmának megörökítőjeként vált ismertté.
Kassák Múzeum
Budapest