Mikszáth Kálmán Emlékház - Szlovák Nemzeti Múzeum
A Mikszáth Kálmán Emlékház az író szülőfalujában, Szklabonyán, található, ahol az író 1853-től több mint húsz éven át élt. Szülőháza szintén a faluban volt, ami sajnos ma már nem áll. Mikszáth idejében Szklabonya kétnyelvű - szlovák és magyar - falu volt, ő mindkét kultúrát ismerte, s ennek gazdagsága tárul elénk a műveinek jelentős részében. Mára a falu jelentősen megváltozott. Népviseletet már nem lehet látni, és magyar szót is ritkán lehet hallani a faluban. A 19. század világa, a palóc falusi élet Mikszáth műveiben mégis csak megmaradt. Mindezt igyekszik a kedves látogatóval megismertetni az új kiállítás is. Lektoraink valódi ipolymenti palócok, akik érzékeltetni is tudják, miként is hangzott Mikszáth Kálmán gyerekkori beszéde. A faluban a régi időkből megmaradt hét autentikus hely, amelyek szorosan kötődnek elsősorban a Jó Palócok kötetben leírt történetekhez. Ezeket is egy körséta keretében szívesen bemutatjuk a látogatóknak.
991 05 Sklabiná, Mikszáthfalva, Sklabiná 188
Nyitva tartás:
´+421474886113
www.snm.sk/?uvodna-stranka-mikszath
ondrej.bohm@snm.sk, zita.nemethova@snm.sk
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Irodalom, színháztörténet

Néprajz, helytörténet
Úti cél: remény
A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között
Az első világháborús vereség, majd az azt követő forradalmak súlyos politikai, gazdasági és társadalmi válságba sodorták az országot. Az állandósult élelmiszer- és nyersanyaghiány, az ellátási gondok, a társadalom elszegényedése 1919 végére vált a legsúlyosabbá. Ehhez járult még hozzá a megszállt, majd a trianoni békét követően Magyarországtól elszakított területekről érkező menekültek tömege.
Budapesti Történeti Múzeum
Budapest
Az alfától az omegáig
Petőcz András kiállítása
Petőcz András művészetének origója az írás, amely a kreativitást, a gondolatok közvetítésének írott formáját tekinti központi kérdésnek. Az alkotási folyamat eltér a képzőművészet klasszikus formájától, ahogy a gondolatok visszafejtése, a műelemzés is. A Műcsarnok mostani kiállítása azt a különleges utat mutatja be, amely egyetlen életművön belül a kortárs irodalom és a képzőművészet tökéletes ötvözetét hozta létre.
Műcsarnok
Budapest
Nemes nyomokon
Színház a kolozsvári Farkas utcában
A kolozsvári Farkas utcában 200 éve épült a Nemzeti Játékszín. Az 1821. március 12-én megnyílt kőszínház kivételes intézmény volt, hiszen korábban a hivatásos magyar vándortársulatok alkalmi játszóhelyeken, lehetetlen körülmények között léptek fel.
Bajor Gizi Színészmúzeum
Budapest
Mvm Koncertek
Junior prima díjasok hangversenysorozata
Hotzi Mátyás gordonkaestjét hallgathatják meg az érdeklődők.
Bartók Béla Emlékház
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Roberto Rossellini: Németország, nulladik év (Germania anno zero, 1948)
Roberto Rossellini 1947-ben, a romvárossá vált Berlinben forgatott, 1948-ban bemutatott, mára a filmtörténet klasszikus alkotásaként ismert filmjének címében − Germania anno zero, magyarul: Németország, nulladik év − a „nulladik év” a történeti idő, a német társadalom egész addigi élete „lenullázódásának” metaforája, apokaliptikus képzeteket ébreszt a nézőben, teljes összhangban a hívő katolikus rendező alkotói szándékával.
Műcsarnok
Budapest