Mikszáth Kálmán Emlékház - Szlovák Nemzeti Múzeum
A Mikszáth Kálmán Emlékház az író szülőfalujában, Szklabonyán, található, ahol az író 1853-től több mint húsz éven át élt. Szülőháza szintén a faluban volt, ami sajnos ma már nem áll. Mikszáth idejében Szklabonya kétnyelvű - szlovák és magyar - falu volt, ő mindkét kultúrát ismerte, s ennek gazdagsága tárul elénk a műveinek jelentős részében. Mára a falu jelentősen megváltozott. Népviseletet már nem lehet látni, és magyar szót is ritkán lehet hallani a faluban. A 19. század világa, a palóc falusi élet Mikszáth műveiben mégis csak megmaradt. Mindezt igyekszik a kedves látogatóval megismertetni az új kiállítás is. Lektoraink valódi ipolymenti palócok, akik érzékeltetni is tudják, miként is hangzott Mikszáth Kálmán gyerekkori beszéde. A faluban a régi időkből megmaradt hét autentikus hely, amelyek szorosan kötődnek elsősorban a Jó Palócok kötetben leírt történetekhez. Ezeket is egy körséta keretében szívesen bemutatjuk a látogatóknak.
991 05 Sklabiná, Mikszáthfalva, Sklabiná 188
Nyitva tartás:
´+421474886113
www.snm.sk/?uvodna-stranka-mikszath
ondrej.bohm@snm.sk, zita.nemethova@snm.sk
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Irodalom, színháztörténet

Néprajz, helytörténet
Úti cél: remény
A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között
Az első világháborús vereség, majd az azt követő forradalmak súlyos politikai, gazdasági és társadalmi válságba sodorták az országot. Az állandósult élelmiszer- és nyersanyaghiány, az ellátási gondok, a társadalom elszegényedése 1919 végére vált a legsúlyosabbá. Ehhez járult még hozzá a megszállt, majd a trianoni békét követően Magyarországtól elszakított területekről érkező menekültek tömege.
Budapesti Történeti Múzeum
Budapest
Az alfától az omegáig
Petőcz András kiállítása
Petőcz András művészetének origója az írás, amely a kreativitást, a gondolatok közvetítésének írott formáját tekinti központi kérdésnek. Az alkotási folyamat eltér a képzőművészet klasszikus formájától, ahogy a gondolatok visszafejtése, a műelemzés is. A Műcsarnok mostani kiállítása azt a különleges utat mutatja be, amely egyetlen életművön belül a kortárs irodalom és a képzőművészet tökéletes ötvözetét hozta létre.
Műcsarnok
Budapest
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
Előadás a Majális c. Szinyei festményről
Szinyei Merse Pál életművét bemutató nagyszabású kiállítás február 13-ig látható a Magyar Nemzeti Galériában. A magyar képzőművészet egyik legnagyobb hatású mesterének művészetét bemutató tárlaton 120 művet láthat a közönség.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest