Teleki 50 – tortázás, múzeumpedagógiai foglalkozások és számtalan érdekesség az idén 50 éves Újbudai Teleki Blanka Általános Iskolában

images/MMT5_Isk6_Teleki_k.jpg

Április 23-25. között háromnapos rendezvénysorozaton keresztül ünnepel az Újbudai Teleki Blanka Általános Iskola, melynek keretében számos előadásra, vetélkedőre, kiállításra is sor kerül. Erre az eseményre látogat el a Mozaik Múzeumtúra iskolai edukációs programja, amely az elmúlt években már közel 4000 diáknak mutatta be a legújabb múzeumpedagógiai foglalkozásokat, legyen ez repülést szimuláló VR szemüveg, a Reformáció 500 emlékévhez kapcsolódó építészeti, korhű öltözetet bemutató, vagy épp a földrajzi felfedezések témáját körüljáró múzeumi óra.

„Dr. Csont, alaki kiképzés, Reformáció 500, interaktív hangszerbemutató, avagy repüléstörténet VR szemüvegeken keresztül: mind olyan hangzatos hívószavak, amelyekre a mai gyerekek és persze a pedagógusok is felkapják a fejüket. Hiszen 2018-ban a diákok másként tanulnak, gyors és főként vizuális üzenetekkel, impulzusokkal lehet felkelteni az érdeklődésüket, ehhez pedig a legjobb módszer az élménypedagógia, amivel az iskolai programokon hatást érhetünk el. Nagy öröm, hogy a múzeumok is igen innovatív, modern szemlélettel és nyitottsággal jönnek velünk és az is, hogy a Da Vinci TV csatorna ismeretterjesztő filmekkel állt a kezdeményezésünk mellé” – fogalmaz Tibenszky Moni Lisa, a programok szervezését koordináló Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője.

A kezdeményezés egyik különlegessége, hogy a múzeumok járnak iskolába, tehát a diákok saját közegébe, a tornacsarnokba, tantermekbe, aulákba érkeznek a múzeumok és múzeumpedagógusaik, akik fél napon keresztül interaktív foglalkozások keretein belül játékos feladatokkal látják el a felső tagozatos diákokat.

„A Mozaik Múzeumtúra országos utazó edukációs programja a 2016/2017-es tanévben indult útjára, azóta nagy sikerrel már több, mint 4000 diákhoz jutott el és mutatta meg számukra, hogy a múzeumokban érdekesen, a modern technológia eszközeinek segítségével, élményszerűen lehet új ismereteket szerezni az adott tudományterületről. Egy-egy alkalommal minimum 5 múzeum képviselteti magát, akik különböző foglalkozásokon keresztül hozzák közelebb a gyerekekhez az általuk képviselt tematikát” – foglalja össze az eddigi eredményeket Makranczi Zsolt, az Örökség Kultúrpolitikai Intézet vezetője.

Ezúttal 14. helyszínére érkezik a múzeumnépszerűsítő program, amely az „50 éves a Teleki!” háromnapos jubileumi rendezvénysorozat harmadik napjához kapcsolódva hoz érdekességeket az Újbudai Teleki Blanka Általános Iskola 5-6. osztályos diákjai számára. A közel 4 órás vetélkedő keretein belül minden állomáson pontozzák a diákok teljesítményét és a legjobb csapatot egy ajándék múzeumi osztálykirándulással jutalmazzák majd, melynek helyszínét a nyertes osztály választhatja ki.

A 2017/2018-as tanévben a Teleki lesz a Mozaik Múzeumtúra iskolai edukációs programjának utolsó előtti helyszíne, ezt követően június 20-án még egy határontúli állomásra, a szlovákiai Udvard községbe utazik el a múzeumpedagógiai rendezvénysorozat.