Topolya Község Múzeuma - Muzej opštine Bačka Topola
Topolya Község Múzeuma 2015 őszén nyílt meg egy bárói kastélyban, Kray Pál táborszernagy egykori topolyai otthonában. Az intézmény önállósulását megelőző időszakban, 2002-től Topolyai Múzeum név alatt működött a szabadkai Városi Múzeum kihelyezett részlegeként. A barokk kastély a kilencvenes években felkerült a kiemelten védett műemlékek listájára. A műemléki falak között időszaki, állandó kiállítások, koncertek, műhelymunkák, tudományos előadások várják mind a magyar, mind a szerb közönséget. A múzeumban régészeti és helytörténeti állandó kiállítás található. A tárlatnézők betekintést nyerhetnek a környék ős-, szarmata-, avar- és középkori régészeti lelőhelyeinek anyagába, valamint megismerkedhetnek dr. Hadzsy János orvos hagyatékával. Az intézmény őrzi a művésztelepeket létrehozó Ács József képzőművész festményeit, rajzait, vázlatait, továbbá az épület felújítója, dr. Harkai Imre építész szakkönyvtárát, tervrajzait, jegyzeteit. A múzeum Topolya község kulturális örökségét kutatja, gyűjti, dolgozza fel, őrzi és népszerűsíti, külön figyelmet fordítva a térség színes nyelvi és kulturális identitására. Az intézmény küldetése olyan nyitott tudásforrásként és aktív tanulási térként szolgálni, amely biztosítja a jelen és a múlt párbeszédét, korszerű információs technológiák segítségével ébren tartja a valós és virtuális látogatók kulturális emlékezetét, és folyamatosan gazdagítja azt hiteles tartalmakkal. Célja a múzeumpedagógiai programok fejlesztése, elsősorban a fiatalabb generációk oktatása állandó és időszaki kiállításokhoz kapcsolódó műhelymunkák, valamint a digitális felületeken közzétett tartalmak révén. Topolya Község Múzeuma jó kapcsolatokat ápol a Kárpát-medencei és szerbiai múzeumokkal és egyéb művelődési-oktatási intézményekkel.
24300 Topolya / Bačka Topola, Tito marsall 60. / Maršala Tita 60
Nyitva tartás:Hétfő - Péntek, 09.00-15.00
+381 24 716 093
http://topmuz.rs/
topmuz@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Irodalom, színháztörténet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Az alfától az omegáig
Petőcz András kiállítása
Petőcz András művészetének origója az írás, amely a kreativitást, a gondolatok közvetítésének írott formáját tekinti központi kérdésnek. Az alkotási folyamat eltér a képzőművészet klasszikus formájától, ahogy a gondolatok visszafejtése, a műelemzés is. A Műcsarnok mostani kiállítása azt a különleges utat mutatja be, amely egyetlen életművön belül a kortárs irodalom és a képzőművészet tökéletes ötvözetét hozta létre.
Műcsarnok
Budapest
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
Egymás otthonai
Mindennemű hagyatékunk, beszélgetéssorozat
A 2022-es év programkínálatát az Egymás otthonai elnevezésű beszélgetéssorozat első előadása nyitja.
Ady Endre Emlékmúzeum
Budapest
Két királynő
Történelmi Filmklub
Mary Stuart viharos élete megváltozik, amikor 16 évesen Franciaország királynőjévé válik, 18 évesen pedig megözvegyül. Az új házasságra nehezedő nyomással visszatér szülőföldjére, Skóciába, a jogos trónjának visszaszerzése érdekében. Skócia és Anglia azonban I. Erzsébet fennhatósága alá tartozik.
Wosinsky Mór Megyei Múzeum
Szekszárd
Műcsarnok Filmkör
Percy Adlon: Bagdad Café (Out of Rosenheim, 1987)
Percy Adlon filmje sok humorral és mély emberismerettel beszél az előítéletekről, hősei hétköznapiak, mégis különlegesek. Magyarországon ritkán látható film, amely egy német rendező szemüvegén keresztül mutatja meg az Egyesült Államokat.
Műcsarnok
Budapest