Tornyai János Múzeum és Alföldi Galéria
A múzeumot 1905-ben alapította Hódmezővásárhely városa, hogy állandó helyszínen mutathassa be az egy évvel korábban szervezett ipari és mezőgazdasági kiállításra összegyűjtött tárgyakat. A gyűjteményt Kiss Lajos – későbbi néprajzkutató – gondozta és bővítette Tornyai János festőművész instrukciói alapján. 1930-ban jött létre Banner Jánosnak, a szegedi tudományegyetem régészének vásárhelyi ásatásai eredményeképpen a régészeti gyűjtemény. Az 1960-as évektől a 2000-es évek elejéig fennálló Az újkőkor és rézkor művészete című állandó kiállítás ezeknek az ásatásoknak a csúcsdarabjait mutatta be. 2004 óta a Hétköznapok Vénuszai című, megújult állandó régészeti tárlaton láthatók a legfontosabb leletek.
A felújított Tornyai János Múzeum 2012 szeptemberében vált újra látogathatóvá. Az intézmény új fogadótérrel, kiállítótérrel, látványraktárral, valamint korszerű restaurátorműhellyel kiegészített raktárbázissal bővült. A múzeum gyűjtőkörének megfelelően a Vásárhely környéki régészeti leletekre, a vásárhelyi népélet és népművészet tárgyi emlékeire – festett bútorokra, szőrös párnavégekre és fazekastermékekre –, valamint a helytörténeti vonatkozású dokumentumokra és tárgyakra koncentrál. Rendkívül jelentős a városi céhes anyag, és egyedülálló Plohn József fotográfiáinak gyűjteménye.
A múzeum képzőművészeti gyűjteményének alapjait Tornyai János festőművész 1936-os hagyatéka jelentette, mely az 1950-es évektől induló intézményi, fenntartói és minisztériumi vásárlásoknak köszönhetően jelentős kortárs kollekcióvá fejlődött. Az Alföldi Galéria állandó képzőművészeti kiállításának 1985-ös megnyitása révén fontos kiállítóhellyel bővült az intézmény, ahol 2013 óta Az Alföld művészete címmel egy teljesen megújult kiállítás várja a látogatókat.
1954 óta évente rendezik meg a Vásárhelyi Őszi Tárlatot, amely az elmúlt hat évtized során az egyik legrangosabb hazai kortárs képzőművészeti kiállítássá nőtte ki magát. A Tornyai János Múzeumban 1963-ban, az Alföldi Galériában pedig 2008-ban rendeztek – Hódmezővásárhely testvérvárosa, a francia Vallauris segítségével – kiállítást Pablo Picasso kerámiáiból és grafikáiból.
A múzeum filiáléja a galérián túl a Csúcsi Fazekasház, amely a környék fazekasságának állít emléket.
6800 Hódmezővásárhely, Dr. Rapcsák András út 16–18.
Nyitva tartás:Egész évben., Kedd–Vas: 9:00–17:00
+36 62 242 224
www.tjm.hu
tjm@tjm.hu
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
396 Alföldi GalériaTEMATIKA

Képzőművészet

Történelem, régészet

Iparművészet, népművészet

Ipat-, technika- és közlekedéstörténet

Néprajz, helytörténet
Kalmár Zsigmond (1860-1941) emlékezete
Kiállítás Kalmár Zsigmondról és rostagyáráról
Kalmár Zsigmond (1860-1941) emlékezete címmel nyílik kiállítás a Tornyai János Múzeumban november 12-én. A 20. század első felében nemzetközileg is elismert vásárhelyi mezőgazdasági vállalkozás történetét és alapító-tulajdonosának életútját bemutató tárlat a jövő év elejéig tekinthető meg a közgyűjtemény emeleti termeiben.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Hódmezővásárhely
Párhuzamok
Várostörténeti mozaikok a vasút-villamos nyomvonaláról
A kiállítás a tram-train hódmezővásárhelyi pályaszakaszán végzett régészeti kutatások eredményeiről számol be. A nagyszabású építkezéshez kapcsolódó munkálatok során több mint három és fél kilométer hosszan, a mai város területének közel teljes keresztmetszetét megismerhették a vásárhelyi közgyűjtemény szakemberei.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Hódmezővásárhely
Timescapes
A budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kerámiatervezés szakos, végzős hallgatója, a hódmezővásárhelyi Nagy-György Ágnes a Tornyai János Múzeumban állítja fel Timescapes című diplomakiállítását.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Hódmezővásárhely
Hétköznapok vénuszai
A Tornyai János Múzeumban látható "Az újkőkor és rézkor művészete" című kiállításon bemutatott leletek a Kr.e. VI. évezred és a Kr.e. IV. évezred közötti időszakból származnak. A Körös kultúra népességének megjelenésétől a Péceli (Badeni) kultúra népességének életéig tartó időszak emlékeit reprezentálják.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Hódmezővásárhely