Élmény és tanulás a múzeumokban
Lelkes, festéktől maszatos gyermekarcokkal, illóolajat készítő szülőkkel, amatőr művészekkel teltek meg a múzeumok szeptember 16-án, Kecskeméten. Elindult a Mozaik Múzeumtúra Roadshow, a kiállítóterek pedig kitárták kapuikat, hogy óvodás és iskolai csoportoknak, családoknak, tiniknek és időseknek is megmutassák: a kultúra élményt, kikapcsolódást, szórakozást, tanulást és önismeretet jelent.
A Mozaik Múzeumtúra célja, hogy növelje a hazai múzeumok és kiállítóhelyek látogatottságát, megismertesse a szélesebb nyilvánossággal a magyarországi múzeumok sokszínű kulturális kínálatát, és becsalogassa a 8–16 év közötti fiatal korosztály is. A Múzeumtúra népszerűsítésére pedig elindult egy 6 állomásos roadshow is, hogy minél több érdeklődőhöz eljusson a program és a hozzá kapcsolódó matricagyűjtő-játék híre.
A roadshow első állomásán, Kecskeméten szeptember 16-án tárták ki kapuikat a múzeumok, és összesen 6 kiállító térben várták az érdeklődőket 21 programmal: múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, koncertekkel, tárlatvezetésekkel. De kvízjáték, ötvöstechnikai bemutató, linómetszés is színesítette a programsorozatot. A mi első állomásunk a Kecskeméti Katona József Múzeum „Cifrapalota” Kiállítóhelye volt, ahol épp szecessziós papírbabát, legyezőket és medálokat készítettek az általános iskolások. Csattogtak az ollók és lyukasztók, mindenkinek maszatos lett a keze a ragasztótól, de a gyorsabbak már büszkén mutatták a kész legyezőiket.
A kézműves foglalkozás után a Leskowsky Hangszergyűjtemény felé vettük az irányt, amely az ország egyetlen látogatható hangszergyűjteménye. A több mint kétezer darabot számláló kollekció a klasszikus, népi- és kísérleti hangszereket mutatja be a középkortól napjainkig. Öt kontinens húros, fúvós és ütőhangszerei szólalnak meg a látogató kezében – szó szerint, hiszen a hangszerek nem csak a vitrinen keresztül tekinthetőek meg, hanem tárlatvezetéssel ki is lehet őket próbálni. A múzeumpedagógus dobszóval hívta a gyerekeket maga elé, majd rögtön át is adta a perui hangszert a bátor jelentkezőknek, hogy ők is kipróbálhassák magukat. Közben más népek különleges hangszerei is előkerültek, a zenekar egyre többtagúvá vált, és a végén már minden negyedikes diák kezében ott volt egy csörgő, hogy bekapcsolódhasson az örömzenélésbe. A magyar nép mellett távoli kultúrák hangszerei is megszólaltak, a diákok pedig nem egy előadást hallgattak végig, hanem minden egyes tárgyat kézbe vehettek, minden húrt megpendíthettek, és megismerhették azt az élményt, amikor a kezükben tartott hangszer életre kel.
Hej, Dunáról fúj a szél – hallottuk a lelkes éneklést, miközben már kifelé siettünk a kapun, hogy még időben odaérjünk a Kecskeméti Katona József Múzeum Orvos- és Gyógyszertörténeti Gyűjteményébe, ahol karmelita vizet készíthettünk Kemendi Ágnes vezetésével. Ahogy beléptünk az ajtón, orrunkat megcsapta a citromfű, a levendula és a teák illata, és amíg kóstolgattuk a gyógyfüves italokat, hallgattuk a Nagykovácsiban élő Ágnest, aki növényi vizek készítésével foglalkozik. Mint mondta: a 16. században lettek népszerűek a lepárlással készített olajok, gyógyfőzetek, melyeket rózsából, rozmaringból, citromfűből, levendulából alkottak.
Ágnes könyvekből szerezte tudását, és sokáig házi készítésű lepárlójával dolgozott. Mint megtudtuk: a lepárló berendezés sisakjába töltött növényeket átjárja a vízgőz, és az így nyert párlatot belélegezhetjük, fürdővízbe önthetjük, illatos kencéket készíthetünk velük. Mi karmelita vizet készítettünk citromfű és különféle fűszerek felhasználásával, Fáy András reformkori polihisztor receptje alapján. Sürögve-forogva segítettünk Ágnesnek, hogy a végeredményt elvihessük haza is. Szülők, nagyszülők, gyerek is volt az érdeklődők között, akik mind aktívan részt vettek a „főzésben”.
Mészáros Ágnes, az Orvos- és Gyógyszertörténeti Gyűjtemény gyűjteményvezetője elmondta: 31 éve működik a kiállítóhely, és érdekessége, hogy Kecskemét első, 18. századi patikájának bútorait is megtekinthetik a látogatók, és megismerhetik a 18. századi ásványi anyagokat, gyógymódokat is, de a gyógyszerkészítés folyamatába is bepillanthatnak, ahogy a gyógyszerészet történetét is végig követhetik. A látogatókat, különösen a fiatalokat azonban inkább interaktív programokkal tudják becsalogatni, ezért szerveztek már szappankészítést – hiszen kozmetikumokat is gyártottak régen a gyógyszerészek. A gyerekek pedig kipróbálhatták a tablettázókat, és készíthettek csokikúpot.
Az illatokkal átjárt helyszín szomszédságában felkerestük a Kecskeméti Katona József Múzeum Szórakaténusz Játékmúzeumát is, ahol Buda Ferenc volt a családok és legkisebbek vendége. A résztvevők beszélgethettek a szerző gyerekkoráról, játékról, versekről és versírásról, sőt: illusztrációkat is készíthettek a verseihez. Az óvodás gyerekek így megtapasztalhatták azt az élményt, amikor a versekhez készített rajzaikból rögtönzött kiállítás nyílik, és mindenki megcsodálja alkotásaikat.
A játékok közül a Ráday Múzeumba érkeztünk, ahol Szilasi László tartott rendhagyó irodalomórát és beszélgetést. A Fiatal Írók Szövetsége kiemelten fontosnak tartja, hogy közel hozza a fiatalokhoz a kortárs irodalmat. Az Írókölcsönző című programjuk keretében rendhagyó irodalomórákat, izgalmas és bensőséges beszélgetéseket kínálnak. Így találkozhattunk Szilasi László íróval is. A szerző műveit és véleményét egyaránt megismerhette a hallgatóság a kortárs irodalomról és tanításról. Szilasi László különösen fontosnak tartja az irodalomoktatást, hiszen úgy fogalmazott: ő ezeken a nehezen érthető szövegeken keresztül tanítja kritikai szemléletre az egyetemi hallgatóit is.
Az irodalmat ismét a képzőművészet követte, és visszatértünk a Cifrapalotába, ahol bepillanthattunk abba, hogyan válhat amatőr művésszé bárki, aki kedvet kap hozzá. A PaintCocktail egyszerre kikapcsolódás, buli, alkotás és találkozás a művészettel és önmagunkkal is. A lényege, hogy egy ismert festményt másolhatnak le a résztvevők. Kipróbálhatják magukat és a kézügyességüket, megismerhetik tehetségüket és határaikat, és színek, vonalak mentén beszélgethetnek egymással egy pohár bor társaságában. A résztvevők között egyaránt volt középiskolás diák és nyugdíjas is. Akiket a részvételükről faggattam, mind azt mondták: azért jöttek el, mert kíváncsiak. Tudni szeretnék, sikerül-e festeniük, alkotniuk valamit. A munkához a szecessziós plakátművészet jegyében Faragó Géza Tungsram plakáttervét vették alapul, és a fehér vásznak hamar megteltek élénk színekkel.
Bencsik Orsolya, a „Cifrapalota” Kiállítóhely kulturális programszervezője és tárlatvezetője elmondta: a gyönyörű épület Kecskemét első bérpalotája volt üzletekkel és lakásokkal, és csak 1983-ban lett kiállítóhely. Az érdeklődőket többféle tudományterületet is érintő tárlataikkal várják: képzőművészeti, régészeti, történeti és néprajzi kiállításoknak is helyet adnak, és mindegyikhez szerveznek sétákat, a középiskolásoknak pedig foglalkozásokat, interaktív múzeumi órákat is. Jelenleg például Az orosz fémikonok művészete című tárlat indul a múzeumban, amelyhez Orsolya Csodatevő keresztek címmel tervezett foglalkozást arról, milyen hiedelmek kötődtek ezekhez a különleges ikonokhoz, vagyis miért csókolgatták, simogatták őket imádkozás közben, valamint ikonfestéssel kapcsolatos kézműves órát is fognak tartani.
Bencsik Orsolya úgy látta: a roadshow alkalmából meghirdetett programokra is sokan jöttek, nagy sikerük volt. Kiemelte: a múzeumtúra hatalmas előnye az élő kapcsolatalakítás, hiszen olyan érdeklődőket is bevonzott, akik korábban még nem látogattak el hozzájuk, de a jövőben talán visszatérő vendégek lesznek.
A múzeumi sétánkat egy-egy koncerttel fejeztük be a nap végén. A Bozsó Gyűjteményben Resti Kornéllal találkozhattunk, aki a múlt ködéből és a jövő előszeléből felbukkanó jelenség: az irodalom és egyéb feleslegesnek tűnő lomok garabonciása, bohém krónikása. Térhez és időhöz nem kötött. Zenés verseit mindig magával hordja: elfújja őket, ha kell, aztán tovább engedi őket a széllel (szemben)...
Míg a Cifrapalotában A költők kertjében… Énekelt-verses est a NegyedÓrával címmel Tóth Orsi és Szabó Mátyás adott koncertet, akiknek 2015 nyarán alakult duó formációjuk. Nevük a közelség és távolság metszetére utal, hiszen zenéjükben és az életben is egy párt alkotnak. Repertoárjuk népdalfeldolgozásokból, versekből, saját dalokból áll, de szívesen színesítik kortárs költők műveivel, valamint Cseh Tamás dalokkal. Az est során József Attila, Radnóti Miklós, Petőfi Sándor és Ady Endre művei is dallá váltak, hogy elkísérjenek minket egész úton hazafelé.