Csángó Néprajzi Múzeum
A Csángó Néprajzi Múzeum néven intézményesült gyűjtemény alapjául a Pozsony Ferenc néprajzkutató több évtizedes gyűjtőmunkája során összeállt gazdag tárgyállomány szolgált. Az 1970-es években indult helytörténeti kutatások során előbb Zabola, majd a szűkebb orbaiszék székely, román és cigány lakosságának sajátos kultúráját tükröző tárgyak kerültek a gyűjteménybe, az 1980-as évektől pedig erdélyi szász, valamint jelentős moldvai és gyimesi csángó, muzeális értékű tárgycsoportokkal gyarapodott az anyag. Az 1974-ben alapított tájházban egy két világháború közötti székely gazdacsalád lakberendezésével, életmódjával, történeti emlékezetét tükröző tárgyakkal ismerkedhetünk meg.
A több kultúrát bemutató, összetételét tekintve vegyes – székely, szász, csángó, román, cigány – gyűjtemény a csángó tárgyak mennyiségét és a moldvai csángók ügyét szem előtt tartva 2003-ban a Csángó Néprajzi Múzeum nevet vette fel, és külső egységként betagozódott a Székely Nemzeti Múzeum részlegeinek sorába. A régi székely ház telkén 2003- ben egy csűrszerű új kiállítóteret avattak, ahol megnyitották A moldvai csángók hagyományos népművészete című első állandó kiállítást.
Az azóta egymást váltó tárlatok mögött ugyanaz a gazdag, sokszínű gyűjtemény áll: a gorzafalvi fazekasok műhelyének, lakószobájának tárgyai, kerámiatermékek, csángó tisztaszobák szőttesei és varrottasai, továbbá mindazok a tárgyak, melyek a moldvai csángó-magyarok életútját, a születéstől a halálig terjedő szakrális életét, illetve népi vallásosságát fémjelzik. Az emeleti galérián most a Csángó zesztré, hozomány című kiállítást láthatják. A földszinten egy csíkjenőfalvi szövőasszony, Erőss Borbála gyapjúból szőtt festékeseit csodálhatjuk meg. Egy kisebb melléképületben a gorzafalvi kerámiaközpont termékeit, eszközeit láthatjuk. A másik épületben pedig a múzeum nemrég restaurált székely és szász festett bútoraival ismerkedhetünk meg."
527195 Zabola / Zăbala, , str. Gării nr. 789.
Nyitva tartás:
40 267 375 566
www.csangomuzeum.ro
csangomuzeum@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Iparművészet, népművészet

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Nemes nyomokon
Színház a kolozsvári Farkas utcában
A kolozsvári Farkas utcában 200 éve épült a Nemzeti Játékszín. Az 1821. március 12-én megnyílt kőszínház kivételes intézmény volt, hiszen korábban a hivatásos magyar vándortársulatok alkalmi játszóhelyeken, lehetetlen körülmények között léptek fel.
Bajor Gizi Színészmúzeum
Budapest
Az alfától az omegáig
Petőcz András kiállítása
Petőcz András művészetének origója az írás, amely a kreativitást, a gondolatok közvetítésének írott formáját tekinti központi kérdésnek. Az alkotási folyamat eltér a képzőművészet klasszikus formájától, ahogy a gondolatok visszafejtése, a műelemzés is. A Műcsarnok mostani kiállítása azt a különleges utat mutatja be, amely egyetlen életművön belül a kortárs irodalom és a képzőművészet tökéletes ötvözetét hozta létre.
Műcsarnok
Budapest