Esterházy-kastély
A kismartoni (Eisenstat) Esterházy-kastély, mely Burgenland legjelentősebb kulturális műemléke, egykor az Esterházy-család rezidenciája volt. Ausztria egyik legszebb barokk kastélyának pompás termeiben valósággal megelevenedik a hercegi múlt és az Esterházyak udvari élete. A kastély még ma is a kulturális élet centrumának számít: az épület különböző ünnepségek és társadalmi események pazar színhelye. A látogatók megismerhetik a család páratlan magánnyűjteményét, a pompás dísztermeket, köztük a világszerte ismert Haydn Termet is.
A kastély-jegyet váltók betekintést nyerhentek az összes kiállításba. Az Esterházy család fényűző dísztermein sétálhatnak keresztül és a történelmi gyűjtemény művészettörténeti szempontból jelentős kiállítási darabjaiban gyönyörködhetnek. Megcsodálhatják például az Esterházyak számára a bécsi Würth ezüstműhelyben készített majorátusi ezüst étkészletet –, mely a legnagyobb, egyben fennmaradt klasszicista stílusban készített készlet a világon. A látogatás során megismerhetik a kastély rendkívüli építészeti történetét is.
Szintén az első emeleten, öt felvonáson keresztül, teremről teremre haladva tanúi lehetnek egy rendkívüli asszony, Esterházy, született Ottrubay Melinda életútjának is. Nem csak operaházi környezetben, magasra ívelő karrierjének lehetnek szemtanúi, hanem megismerhetik legszemélyesebb oldaláról is, a színpadi léttől független boldog és szomorú pillanatait is.
A kastély földszintjén egy rendkívül hatásos kiállítás keretében ismerhetik meg az Esterházy hercegek szolgálatában álló Joseph Haydn udvari karmester és zeneszerző történetét. Multimédiás eszközök, projektinstallációk és különleges kiállítási tárgyak kalauzolnak a zenei géniusz életében, a Kismartonhoz köthető kezdetektől a késői művészi kiteljesedéig, és egyben rámutatnak zenei munkásságának jelentőségére is.
A kastély pincéjében több évszázadon át tárolták azokat a borokat, amelyeket a hercegek asztalánál szolgáltak fel. Napjainkban a Bormúzeum bemutatja a környék szőlőtermesztését – a történelmi boroshordóktól, Burgenland legrégebbi bálványos szőlőpréséin át még sok más érdekesség megismerhető.
A magyar nyelvű vezetés során történelmi személyek megérintő és lenyűgöző történeteit ismerhetik meg. Felfedezhetik a személyzet lakhelyéül szolgáló félemeletet is. A vezetés egyik fénypontjának számít a kastély 17. századi kápolnája. A kápolna orgonája Joseph Haydn idejéből származik, melyen a mester rendszeresen játszott is.
7000 Kismarton / Eisenstadt, , Esterhazyplatz 1.
Nyitva tartás:
2020. december 24. - 2021 február 12. zárva
2021. február 12. - március 28. Szombat, vasárnap és ünnepnapokon 10.00 - 16.00 óra Kizárólag vezetés nélkül tekinthető meg.
Március 29. - október 31. Kedd - vasárnap és ünnepnapokon 10.00 - 17.30 óráig nyitva
2021. november 1 - 2022. március 31. Kedd - vasárnap és ünnepnapokon 10.00 - 16.30 óráig nyitva
Kedd - péntek kizárólag vezetéssel tekinthető meg.
+43 26 826 3854/12
www.esterhazy.hu
ausstellung@esterhazy.at
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Vár, kastély

Néprajz, helytörténet

Határon túli
A látható láthatatlan
Válogatás Hollán Sándor Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből
Hollán Sándor kapcsolata a Szépművészeti Múzeummal immár több évtizedes. A festő 2001 óta több alkalommal is ajándékozott múzeumunknak műveiből. 2017-ben egy nagylelkű, több mint 100 kompozícióját magában foglaló adományt ajánlott fel a művész, a mostani kabinetkiállításon a gyűjteményünkbe legutóbb került alkotásokból mutatunk be egy kisebb válogatást.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest
Cezanne-tól Malevicsig
Árkádiától az absztrakcióig
Kilenc évvel a nagy sikerű Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő című kiállítást követően újabb Cezanne-hoz kapcsolódó kiállításnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum: a most nyíló tárlat ezúttal a francia mester életműve és az európai avantgárd művészet 1906 és 1930 közötti kapcsolatait vizsgálja.
Szépművészeti Múzeum
Budapest
Úti cél: remény
A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között
Az első világháborús vereség, majd az azt követő forradalmak súlyos politikai, gazdasági és társadalmi válságba sodorták az országot. Az állandósult élelmiszer- és nyersanyaghiány, az ellátási gondok, a társadalom elszegényedése 1919 végére vált a legsúlyosabbá. Ehhez járult még hozzá a megszállt, majd a trianoni békét követően Magyarországtól elszakított területekről érkező menekültek tömege.
Budapesti Történeti Múzeum
Budapest
Pályatársak
A kedves érdeklődők Ábrahám Márta és Borbély László koncertjét hallgathatják meg.
Bartók Béla Emlékház
Budapest
Katalógusbemutató
Személyes távolság – Besnyő Éva fotográfiái
Besnyő Éva egyike a 20. század azon női fotográfusainak, akik a fényképezést nemcsak szakmának, hanem hivatásnak tekintették, egyben a konvencióktól mentes, önálló életút lehetőségét is felismerték benne.
Kassák Múzeum
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Roberto Rossellini: Németország, nulladik év (Germania anno zero, 1948)
Roberto Rossellini 1947-ben, a romvárossá vált Berlinben forgatott, 1948-ban bemutatott, mára a filmtörténet klasszikus alkotásaként ismert filmjének címében − Germania anno zero, magyarul: Németország, nulladik év − a „nulladik év” a történeti idő, a német társadalom egész addigi élete „lenullázódásának” metaforája, apokaliptikus képzeteket ébreszt a nézőben, teljes összhangban a hívő katolikus rendező alkotói szándékával.
Műcsarnok
Budapest