Fraknó Vára
A 13. századtól határvédő szerepet betöltő fraknói vár, amely sikeresen állt ellen a török rohamoknak, 1622-ben került az Esterházy család birtokába. Ezt követően kezdődtek meg bővítési munkálatai, melyek során erődítményből kincstárrá, levéltárrá és a hercegi csapatok fegyverarzenáljának őrző- helyévé alakították át.
Az épület ma a pazar családi gyűjtemény értékes darabjait tárja a látogatók elé. A 17. század óta itt őrzött „művészeti és csodakamrák” a műgyűjtés történetének kezdeteit mutatják be. Ezekben a különös terekben megjelenik mindaz a tudásanyag, amely a kor tudományos és művészeti világa számára ismert volt. A helyiségek aprólékosan kidolgozott építészeti részletei között régi bútorok, gondos kivitelezésű csontfaragványok, műtárgyak, korabeli órák és automata szerkezetek is láthatók. Az izgalmas vizuális összhatást a világ számos pontjáról származó egzotikumok és preparátumok fokozzák, melyek legszembetűnőbb példája a plafonról lelógatott krokodil.
A 20. század viszontagságait elszenvedő gyűjtemény nemesfémekből készült műremekei gondos kutatómunka és restaurálás után a budapesti Iparművészeti Múzeum falai közül kerültek vissza a fraknói vár kiállítótereibe. A műtárgyak mellett Közép-Európa legjelentősebb, barokk festményekből álló családi ősgalériája is megtekinthető itt. A képtárat, melynek a családtagokról készített portréi az Esterházyak évszázadairól mesélnek, Esterházy Pál alapította. Az ábrázolt rokonsági szálak azonban túlmutatnak a vér szerinti kapcsolatokon; így került a képcsoportba Drakula gróf, a bibliai Ádám, Noé és a hun Attila is.
Az egymásba nyíló kiállítóterekben páratlan barokk ezüstbútor- gyűjtemény található. Az Esterházy családnak a hadtörténetben betöltött szerepét a gazdag fegyvergyűjtemény szemlélteti. A hadászati eszközök tárlatán a harci viseletek mellett dísz- és vadászfegyverek is láthatók; utóbbiak az Esterházyak műgyűjtés melletti másik szenvedélyéről vallanak. A várban rendszeresen indítanak vezetéseket, a gyermekek számára pedig változatos ismeretterjesztő programokat kínálnak.
7212 Fraknó / Forchtenstein, , Melinda Esterhazy Platz 1.
Nyitva tartás:
2021. 02.08-tól hétfő, szerda, csütörtök 11:00-13:00;
péntek - vasárnap 11:00-15:00;
2021.03.26-10.31. hétfő és szerda, vasárnapig 10:00-16:00;
A vezetéseken való részvétel, kizárólagos előre egyeztetés alapján történik.
+43 262 681 212
https://esterhazy.at/hu/
burg-forchtenstein@esterhazy.at
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Vár, kastély

Néprajz, helytörténet

Határon túli
A látható láthatatlan
Válogatás Hollán Sándor Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből
Hollán Sándor kapcsolata a Szépművészeti Múzeummal immár több évtizedes. A festő 2001 óta több alkalommal is ajándékozott múzeumunknak műveiből. 2017-ben egy nagylelkű, több mint 100 kompozícióját magában foglaló adományt ajánlott fel a művész, a mostani kabinetkiállításon a gyűjteményünkbe legutóbb került alkotásokból mutatunk be egy kisebb válogatást.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
Úti cél: remény
A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között
Az első világháborús vereség, majd az azt követő forradalmak súlyos politikai, gazdasági és társadalmi válságba sodorták az országot. Az állandósult élelmiszer- és nyersanyaghiány, az ellátási gondok, a társadalom elszegényedése 1919 végére vált a legsúlyosabbá. Ehhez járult még hozzá a megszállt, majd a trianoni békét követően Magyarországtól elszakított területekről érkező menekültek tömege.
Budapesti Történeti Múzeum
Budapest
Alkoss Te is
Osztály- illetve csoportfoglalkozások
A Műcsarnokban művészetpedagógiai foglakozásokon ismerkedünk térrel, idővel, múlttal, jelennel és jövővel, de leginkább az 'itt és most'-tal, amelyen kívül nem is létezik idő.
Műcsarnok
Budapest
Centenáriumi megemlékezés
100 éve született Dr. Varga Ferencné Kulik Ilona, a Népművészet Mestere hímző, a Kecskeméti Díszítőművész Szakkör alapító tagja és évtizedekig vezetője.
Népi Iparművészeti Gyűjtemény
Kecskemét
Exkluzív tárlatvezetés Mácsai János zenetörténésszel Barabás Márton kiállításán
Mácsai János zenetörténész, hangszer-restaurátor 1987-ben szerzett diplomát a budapesti Zeneakadémia Zenetudományi szakán. A hangszerrestaurálást hollandiai ösztöndíjas tanulmányai során sajátította el. Elvégezte a Zeneakadémia doktori iskoláját, majd a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetében dolgozott.
Műcsarnok
Budapest