Fraknó Vára
A 13. századtól határvédő szerepet betöltő fraknói vár, amely sikeresen állt ellen a török rohamoknak, 1622-ben került az Esterházy család birtokába. Ezt követően kezdődtek meg bővítési munkálatai, melyek során erődítményből kincstárrá, levéltárrá és a hercegi csapatok fegyverarzenáljának őrző- helyévé alakították át.
Az épület ma a pazar családi gyűjtemény értékes darabjait tárja a látogatók elé. A 17. század óta itt őrzött „művészeti és csodakamrák” a műgyűjtés történetének kezdeteit mutatják be. Ezekben a különös terekben megjelenik mindaz a tudásanyag, amely a kor tudományos és művészeti világa számára ismert volt. A helyiségek aprólékosan kidolgozott építészeti részletei között régi bútorok, gondos kivitelezésű csontfaragványok, műtárgyak, korabeli órák és automata szerkezetek is láthatók. Az izgalmas vizuális összhatást a világ számos pontjáról származó egzotikumok és preparátumok fokozzák, melyek legszembetűnőbb példája a plafonról lelógatott krokodil.
A 20. század viszontagságait elszenvedő gyűjtemény nemesfémekből készült műremekei gondos kutatómunka és restaurálás után a budapesti Iparművészeti Múzeum falai közül kerültek vissza a fraknói vár kiállítótereibe. A műtárgyak mellett Közép-Európa legjelentősebb, barokk festményekből álló családi ősgalériája is megtekinthető itt. A képtárat, melynek a családtagokról készített portréi az Esterházyak évszázadairól mesélnek, Esterházy Pál alapította. Az ábrázolt rokonsági szálak azonban túlmutatnak a vér szerinti kapcsolatokon; így került a képcsoportba Drakula gróf, a bibliai Ádám, Noé és a hun Attila is.
Az egymásba nyíló kiállítóterekben páratlan barokk ezüstbútor- gyűjtemény található. Az Esterházy családnak a hadtörténetben betöltött szerepét a gazdag fegyvergyűjtemény szemlélteti. A hadászati eszközök tárlatán a harci viseletek mellett dísz- és vadászfegyverek is láthatók; utóbbiak az Esterházyak műgyűjtés melletti másik szenvedélyéről vallanak. A várban rendszeresen indítanak vezetéseket, a gyermekek számára pedig változatos ismeretterjesztő programokat kínálnak.
7212 Fraknó / Forchtenstein, , Melinda Esterhazy Platz 1.
Nyitva tartás:
2021. 02.08-tól hétfő, szerda, csütörtök 11:00-13:00;
péntek - vasárnap 11:00-15:00;
2021.03.26-10.31. hétfő és szerda, vasárnapig 10:00-16:00;
A vezetéseken való részvétel, kizárólagos előre egyeztetés alapján történik.
+43 262 681 212
https://esterhazy.at/hu/
burg-forchtenstein@esterhazy.at
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Vár, kastély

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Az alfától az omegáig
Petőcz András kiállítása
Petőcz András művészetének origója az írás, amely a kreativitást, a gondolatok közvetítésének írott formáját tekinti központi kérdésnek. Az alkotási folyamat eltér a képzőművészet klasszikus formájától, ahogy a gondolatok visszafejtése, a műelemzés is. A Műcsarnok mostani kiállítása azt a különleges utat mutatja be, amely egyetlen életművön belül a kortárs irodalom és a képzőművészet tökéletes ötvözetét hozta létre.
Műcsarnok
Budapest
Úti cél: remény
A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között
Az első világháborús vereség, majd az azt követő forradalmak súlyos politikai, gazdasági és társadalmi válságba sodorták az országot. Az állandósult élelmiszer- és nyersanyaghiány, az ellátási gondok, a társadalom elszegényedése 1919 végére vált a legsúlyosabbá. Ehhez járult még hozzá a megszállt, majd a trianoni békét követően Magyarországtól elszakított területekről érkező menekültek tömege.
Budapesti Történeti Múzeum
Budapest
Cezanne-tól Malevicsig
Árkádiától az absztrakcióig
Kilenc évvel a nagy sikerű Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő című kiállítást követően újabb Cezanne-hoz kapcsolódó kiállításnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum: a most nyíló tárlat ezúttal a francia mester életműve és az európai avantgárd művészet 1906 és 1930 közötti kapcsolatait vizsgálja.
Szépművészeti Múzeum
Budapest
Markovits Éva kurátori tárlatvezetése Az alfától az omegáig c. kiállításában
Markovits Éva kurátori tárlatvezetése és Petőcz András akusztikus költészeti performance-a Az alfától az omegáig c. kiállításában.
Műcsarnok
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Nyikita Mihalkov: Etűdök gépzongorára, 1977
Mihalkov remekműve mesterien ötvözi a színházi és filmes történetmesélés eszközeit, alig másfél óra alatt a maga teljes komplexitásában varázsolja elénk a jellegzetes csehovi karakterek világát.
Műcsarnok
Budapest
Exkluzív tárlatvezetés Mácsai János zenetörténésszel Barabás Márton kiállításán
Mácsai János zenetörténész, hangszer-restaurátor 1987-ben szerzett diplomát a budapesti Zeneakadémia Zenetudományi szakán. A hangszerrestaurálást hollandiai ösztöndíjas tanulmányai során sajátította el. Elvégezte a Zeneakadémia doktori iskoláját, majd a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetében dolgozott.
Műcsarnok
Budapest