Haszmann Pál Múzeum
A Székely Nemzeti Múzeum külső egységei közé tartozó csernátoni falumúzeumot alapítójáról, Haszmann Pálról nevezték el 1999-ben. Az intézmény 1973 óta működik a község felszegi falurészében, a 17. századi alapokon nyugvó Damokos Gyula-udvarházban és annak közel kéthektáros parkjában. A múzeum skanzenjellegét a kertbe telepített régi székely házak, székelykapuk, a vízimalom, a székely népi építészeti örökség jellegzetes típusai adják. A 17–19. századi, többosztatú, ereszes és tornácos házak korabeli bútorzattal, berendezéssel, tárgyi emlékanyaggal a régi falusi élet hangulatát idézik, akárcsak az eredeti formájukban felállított, restaurált háromszéki székelykapuk. A vidék méhészkedési múltját áttekintő tárlat önmagában is különleges egysége a szabadtéri múzeumnak. A kúriában található a község és vidéke művelődéstörténetét, valamint nevezetes személyiségeinek életét, munkásságát bemutató alapkiállítás, de festett bútrokat, régi kályhacsempéket, szőttes- és viseletkiállítást is találnak itt az érdeklődök. A múzeum udvarán Csernáton nagy szülötteinek, Bod Péternek és Végh Antalnak a mellszobrai állnak. A skanzen egyik legértékesebb gyűjteménye a régi mezőgazdasági szerszám- és gépkiállítás, amely Háromszék gazdálkodásának múltját hivatott bemutatni: korabeli gőzgépeket, cséplőgarnitúrákat, traktorokat, motorikus erőgépeket, talajművelő gépeket, továbbá jónéhány egyedi mezőgazdasági szerszámot talál itt a látogató. A Damokos-kúria késő középkori boltíves pincéjében kapott helyet a magyar öntöttvasművességet bemutató „kályhamúzeum”, amely nemcsak kályhákat, hanem dísztárgyakat, a hitélettel és a temetőkultúrával kapcsolatos művészi öntvényeket és használati tárgyakat is magába foglal. A múzeum további értékes gyűjteménye a technikatörténeti eszközöket felvonultató „rádiós” kiállítás: a vevőkészülékek sokasága mellett hangrögzítő és hangvisszaadó készülékek, korabeli telefonok, gramofonok, patefonok is helyet kaptak ebben. A múzeummal párhuzamosan működik a Csernátoni Népfőiskola, amely ötödik évtizede vállalja, hogy a hagyományos helyi mesterségeket (fafaragás, bútorfestés, nemezelés, szövés-fonás, ács-, asztalos- és kerekesmesterség, művészi kovácsolás, székelykapu-építés) továbbadja az érdeklődő fiataloknak.
527070 Csernáton / Cernat, Kovászna megye / jud.Covasna, 330, Cernat 527070
Nyitva tartás:K-P 9.00-17.00; Sz-V 9.00-14.00
0040 746 103 796
www.sznm.ro
hpmuzeum@yahoo.com, haszmannorsi@yahoo.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Irodalom, színháztörténet

Néprajz, helytörténet

Mezőgazdaság, agrártörténet

Határon túli
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
Centenáriumi megemlékezés
100 éve született Dr. Varga Ferencné Kulik Ilona, a Népművészet Mestere hímző, a Kecskeméti Díszítőművész Szakkör alapító tagja és évtizedekig vezetője.
Népi Iparművészeti Gyűjtemény
Kecskemét
Személyesen, Frissen 2021 finisszázs
Sturcz János és Szurcsik József exkluzív tárlatvezetése
Exkluzív tárlatvezetés Sturcz János művészettörténésszel és Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas képzőművésszel a Személyesen, Frissen 2021 kiállításon, Bernát András, Dréher János, Elekes Károly, Gál András, iski Kocsis Tibor, Kazi Roland, Kucsora Márta, Mózes Katalin és Regős István tárlatain.
Műcsarnok
Budapest