Múzeumba menni jó – 2024. augusztus

images/5W0A9553.jpeg

A 2024-es nyár utolsó hónapjában is érdemes nagyszabású kiállításokat látogatni! Augusztusi tárlatajánlókat olvashatják:


Fotó/Forrás: © Halász-kastély, Kápolnásnyék

Rajzolta: Zórád Ernő
2024. július 20. – 2024. november 17.
Halász-kastély, Kápolnásnyék

Július 20-án, szombaton ismét nagyszabású kiállítást nyitottak meg - ünnepélyes keretek között - a kápolnásnyéki Halász-kastélyban, „Rajzolta: Zórád Ernő Gulliver kalapjától Háry János kalandjáig 13 történet eredeti illusztrációi a magyar diafilm hőskorából” címmel. A kastély legújabb időszaki kiállításán tizenhárom klasszikus diafilm eredeti illusztrációin keresztül mutatja be nemcsak a történetet magát, hanem azt is, hogyan és milyen technikával készültek e filmek. Az önmagukban is kiemelkedő grafikai értéket képviselő akvarellek, illetve a kiállításhoz kapcsolódó diavetítések egy remek családi kirándulás keretében, egyedülálló kulturális csemegét ígérnek a kiállításra látogató gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt.
L. Simon László beszédében kiemelte: a diafilm generációkat köt össze, a magyar diafilm gyártáshoz pedig nem véletlenül fűzhetnek bennünket erős érzelmek. Merthogy - ahogy a most nyílt kiállítás is mutatja - a magyar képregény és diafilm klasszikusai esztétikai értelemben is kimagasló teljesítményt nyújtottak. A Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány alapítója továbbá hangsúlyozta, hogy a Halász-kastélyban látható kiállítás mutatja, hogy Zórád Ernő világviszonylatban is élvonalba sorolható grafikus és festőművész volt. Sőt: minden egyes diafilm kockája önértékét tekintve is érvényes művészeti alkotás. Nem pusztán illusztráció, hanem kifejezetten értékes mű, egyben látni őket pedig fantasztikus. A tárlat a BÁV ART, a kápolnásnyéki Halász-kastély és a Magyar Diafilmgyártó Vállalat közös szervezésében valósul meg, s július 21-től november 17-ig látogatható a kastély nyitvatartási idejében.


Fotó/Forrás: © Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest

Szépvilág – Divat és kultúra a reformkori Pesten
2024. június 13. – 2025. március 31.
Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest

A divatlapokon, illetve az öltözködésen keresztül mutatja be az 1840-es évek Pestjének világát az az érdekes kiállítás, mely 2024. június 13-án nyílt meg Budapesten, a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A tárlat a Honderü, az Életképek, a Pesti Divatlap, valamint a Der Spiegel és a Der Ungar képeire, szövegeire épít, amelyek szórakoztattak, s formálták az olvasók gondolkodását, ízlését, közösségtudatát. A PIM válogatását azonban ezeken kívül a korszak festményei, grafikái, tárgyai és viseletdarabjai egészítik ki: ezek mesélnek a nagyérdeműnek a bálokról, hétköznapokról, nagyvárosi tapasztalatokról, a kor pezsgő szellemi és az akkori művészeti életről.


Fotó/Forrás: © Dornyay Béla Múzeum, Salgótarján

Karancs’60
2024. június 22. – 2024. október 30.
Dornyay Béla Múzeum, Salgótarján

2024. június 22-től egészen október 30-ig tekinthetik meg az érdeklődők azt a kiállítást, mely a nagy múltú salgótarjáni szálloda, a Karancs történetét mutatja be a Dornyay Béla Múzeumban. A „Karancs’60” címet viselő tárlat közönsége igazi időutazáson vehet részt: bepillantást nyerhet a 20. század második felébe, s megtudhatja, hogy a salgótarjáni szálloda építését mikor határozták el - egy belkereskedelmi minisztériumi döntés alapján, illetve azt, mikor kezdték el építeni. A szálloda kétszintes kiszolgáló épületből és egy hétemeletes, 84 szobás tömbből állt, amely mai napig meghatározza a főtér arculatát és Salgótarján városképét. Az épületet 1964. április 5-én adták át. A látogató az archív képeknek köszönhetően továbbá megismerheti a szálloda mindennapjait, dolgozóit, a különböző munkaköröket, s az épület közösségi tereit.


Fotó/Forrás: © Kiscelli Múzeum, Budapest

Világ Város – Mesterséges fények és fénymesterségek a 19. században
2024. július 10. – 2024. szeptember 29.
Kiscelli Múzeum, Budapest

Világ Város – Mesterséges fények és fénymesterségek a 19. században” címmel nyílt meg július 10-én a budapesti Kiscelli Múzeum legújabb időszaki kiállítása, a tárlat a Múzeum műtárgyainak segítségével tesz kísérletet a fővárosi világítás 19. századi történetének bemutatására.
A világítás fejlődő eszközeivel az ember fokozatosan és egyre hatékonyabban vette birtokába az éjszakát. A mesterséges fény kitágította a térhasználatot, fellendítette az olvasást, segítette a közlekedést, rugalmassá tette a munkaidőkereteket, feldíszítette az épületeket, utat nyitott a szórakoztatóiparnak, mindezzel új életmód kialakulásához vezetett: átalakította az életritmust. A világ – ahogyan a fényt a 19. század első felében nevezték – hosszú ideig mesterséges lángok formájában segítette az éjszakai életet. A kiállítás e lángokra fókuszálva arra a kérdésre keressi a választ: hogyan lett a század elején még álmos városokból a millennium idejére világ-város, és kik–mik szolgáltatták a lángokat? A tárlat szeptember 29-ig várja látogatóit.


Fotó/Forrás: © Óbudai Múzeum, Budapest

Noblesse oblige! Kifinomultság és elegancia. Porcelánok az étkező asztaloktól a kávéházakig (1850-1940)
2024. július 20. – 2024. szeptember 22.
Óbudai Múzeum - Károlyi-kastély, Nagykároly

Tata, Hatvan és Balatonlelle után ezúttal a határainkon túl állomásozik az Óbudai Múzeum nagy sikerű Hüttl porcelán kiállítása: a közönség július 20. és szeptember 22. között ugyanis a nagykárolyi Károlyi-kastélyban lévő Városi Múzeumban veheti szemügyre a budapesti múzeum gyűjteményében található porcelánokat. A „Noblesse oblige! Kifinomultság és elegancia. Porcelánok az étkező asztaloktól a kávéházakig (1850-1940)” című kiállításon az Óbudai Múzeum – a Szatmár Megyei Múzeum Nagykárolyi Városi Múzeuma és a Brassói múzeum anyaga mellett – a Hüttl család és gyár történetét, valamint az adott korszak különleges porcelán műtárgyai csodálható meg.


Fotó/Forrás: © Munkácsy Mihály Múzeum, Békéscsaba

Bolygósztori – A Naprendszer keletkezése meteorit mintákba rejtve” és az „Ásványok világa”
2024. július 25. – 2024. szeptember 26.
Munkácsy Mihály Múzeum, Békéscsaba

Két izgalmas kiállítás nyitotta meg kapuját a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban: „a Naprendszer keletkezése meteorit mintákba rejtve” és az „Ásványok világa című tárlatok a legszebb meteorit típusokat bemutatva kalauzolja el az érdeklődő nagyközönséget naprendszerünk őstörténetébe. A szeptember 29-ig látogatható kiállítások anyaga két részre osztható: az egyik része a meteoritokat, Hold-kőzeteket, illetve Mars-kőzeteket tárja elénk Szklenár Tamás magángyűjteményéből, a másik része pedig a Magyar Minerofil Társaság Békéscsaba Városi Ásványgyűjtő Körének az anyagát mutatja be. Bár az űrből érkező meteoritokat, illetve a föld mélyéről előkerülő ásványokat bemutató tárlatok ketté válnak, mégis egy egységet alkotnak, így tehát a Munkácsy Mihály Múzeumban szeptember 26-ig összesimul az ég és a föld.
Bővebb információ ITT.


Fotó/Forrás: © Közlekedési Múzeum, Budapest

„Hol gyár állott, most kőhalom. „Volt egyszer egy diósgyőri vasgyár”
2024. augusztus 2. – 2024. december 15.
Közlekedési Múzeum kiállítása – Miskolc, Kohászati Múzeum

A diósgyőri Vasgyár ma elhagyatottan álló komplexuma fél évszázaddal ezelőtt még Közép-Európa egyik legjelentősebb acélüzeme volt. A Vasgyár másfél évszázados története pedig szorosan egybeforrt az ott élő munkások hétköznapjaival: generációk számára jelentett megélhetést, s összetartó közösséget az üzem. A budapesti Közlekedési Múzeum tagintézményében, a miskolci Kohászati Múzeumban augusztus 2-án nyílt meg „Hol gyár állott, most kőhalom. „Volt egyszer egy diósgyőri vasgyár címmel az a kiállítás, mely ezt a nem mindennapi kapcsolatot mutatja be az érdeklődőknek: az első kalapácsütésektől egészen az utolsó acélöntésig. A tárlat december 15-ig várja közönségét, a múzeum nyitvatartási idejében.