Múzeumba menni jó – 2025. március
A március beköszöntével víg tavaszunk éled. Ne feledjük: kiállításokat látogatni az év harmadik hónapjában is érdemes, havi ajánlónkat olvashatják:
Fotó/Forrás: © Szombathelyi Képtár, Szombathely, Baki Orsolya
20. századi képzőművészet Vas vármegyében
2025. február 20. – 2025. március 30.
Szombathelyi Képtár, Szombathely
„20. századi képzőművészet Vas vármegyében”. Ezzel a címmel nyílt meg 2025. február 20-án az a kiállítás, amely a Berzsenyi Dániel Könyvtár, az Irokéz Gyűjtemény, a Savaria Múzeum, a helyi Képtár és a Vasvári Békeház gyűjteményéből nyújt izgalmas válogatást a közönségének 2025. március 30-ig.
Verebi Végh Gyula (1870-1951) 1908-ban vetette fel a Szombathelyi Képtár gondolatát, majd 77 év után, 1985 februárjában ugyanezen névvel nyílt meg az intézmény. Verebi Végh Gyula által megrendezett 1912-es Vas Vármegyei Műtörténeti kiállításhoz hasonló összefogás eredményeként, Tóth Csaba festőművész rendezésében valósul meg ez a mostani, egy évszázadot átfogó képzőművészeti összesítés, több mint másfélszáz alkotó háromszáznál több művéből. Először tárul fel az a miliő, amiből Derkovits Gyula egyetemes értékű életműve kisarjadt, majd a kötelező érvényű igazodási ponttá vált vármegyénk képzőművészetében.
Fotó/Forrás: © Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest
Ügyfelem érdekében
2025. február 21. – 2025. június 22.
Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest
A magyar ügyvédség, illetve a területi ügyvédi kamarák 150 évre visszanyúló történetét dolgozza fel az a kiállítás, amely 2025. február 21-től 2025. június 22-ig várja látogatóit a Magyar Nemzeti Múzeumban. A Budapesti Ügyvédi Kamara és az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum közös kiállításában a Kamara emlékanyaga mellett megtekinthetők: a budapesti múzeum, az MNMKK Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, valamint a Rendőrmúzeum gyűjteményének legszebb darabjai is.
A tárlat tíz „szigete” az Állandó Történeti Kiállítás termeiben kapott helyet s időrendben, a magyar történelem emlékezetes jogesetein keresztül ismerteti meg a látogatókat a magyar ügyvédség történetével. Azonban az "Ügyfelem érdekében" című kiállítás különlegessége, hogy a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökének felhívására számos ügyvéd ajánlott fel a saját tulajdonában lévő tárgyait, kordokumentumait, melyek a magyar ügyvédség történetéhez kapcsolódnak s amellyel most először találkozhat a közönség.
Fotó/Forrás: © Tornyai János Múzeum, Hódmezővásárhely
Múltbéli arcok
2025. február 26. – 2025. szeptember 14.
Tornyai János Múzeum, Hódmezővásárhely
„Múltbéli arcok” címmel nyílt új időszaki kiállítás 2025. február 26-án a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban. A tárlat Kőnig Frigyes (1955-) Munkácsy-díjas képzőművész régészeti arcrekonstrukcióiból nyújt reprezentatív válogatást, így a közönség testközelből is megcsodálhatja azokat a rekonstrukciós alkotásokat, melyek a perkátai és gorsiumi feltárások során előkerült emberi koponyák egykori arcvonásait elevenítik meg.
A kiállítás Prof. Dr. Kőnig Frigyes rector emeritus, Munkácsy-díjas képzőművész az arcrekonstrukiók készítésének titkaiba beavató, „Arcrekonstrukciók művészet és tudomány határán” című előadással nyílt meg, ezzel pedig lezárult a Tornyai János Múzeum 2024-2025. évi régészeti előadás sorozata.
A művészien ábrázolt történelmi koponyákra szőtt arcelemek egészen szeptember 14-ig csodálhatók meg a múzeumban.
Fotó/Forrás: © Haáz Rezső Múzeum, Székelyudvarhely
Bronz kisplasztikák az archaikum jegyében
2025. február 27. – 2025. április 21.
Haáz Rezső Múzeum, Székelyudvarhely
Retrospektív képzőművészeti kiállítás nyílt február 27-én Székelyudvarhelyen, a Haáz Rezső Múzeumban: a „Bronz kisplasztikák az archaikum jegyében” című tárlat Sánta Csaba szobrászművész alkotásait tárja a látogatók elé, akik egészen április 21-ig csodálhatják meg azokat.
Sánta Csaba (1965-) több mint három évtizede alkotó szobrász és kiváló bronzöntő szakember - az évek során immár védjegyévé fejlesztette játékos elemekből felépülő ősi, primitív kultúrákat megidéző, rituális jellegű tárgyait, a népies humort sem mellőző, tömör megfogalmazású kreatív formajátékait. „Kisplasztikáim elemeit nem a közelmúltból, hanem a kultúra és a mítosz mélyrétegeiből válogatom.” – vallja maga az alkotó, aki ezt kiegészítve elmondja: „Általában a népművészethez nyúlok vissza, főleg a régi kovácsolt vasak indították el a művészetemet, illetve ezekből ihletődöm sajátos módon. A környékbeli épületek, a népviselet motívumaiból, ornamentikájából.”
Fotó/Forrás: © Ferenczy Múzeum Centrum
Folyó szeli ketté – Régészeti kutatások Pest vármegyében
2025. március 7. – 2025. május 18.
Ferenczy Múzeum Centrum, MűvészetMalom, Szentendre
Pest vármegyében az elmúlt egy évtizedben előkerült jelentősebb régészeti leleteket s lelőhelyeket mutatja be a „Folyó szeli ketté – Régészeti kutatások Pest vármegyében” című, március 7-én nyílt tárlat a szentendrei MűvészetMalomban. A Ferenczy Múzeum Centrum egyik legkülönlegesebb kiállítóhelyén látható leletanyagok széles spektrumon mozognak: a paleolitikum időszakából származó péceli gyapjasorrszarvú maradványai, a római kori szarmata „hercegnő” temetkezése, a pátyi, avarkori ékszeres és övgarnitúrás sírok és a középkori kovácsmesterek kalapácsa alól kikerült tárgyak számos információval gazdagítják ismereteinket, és együttesen segítenek, hogy betekintést nyerjünk a korabeli emberek életébe.
Fontos azonban, a kiállításban kiemelt szerephez jut Szentendre és térsége, mely a terem közepén, a szimbolikusan ábrázolt Duna folyó mentén jelenik meg. A tárlat továbbá ízelítőt ad a városban, a közelmúltban feltárt avar temető leleteiből, valamint kiemelt helyet kap a város egyik legizgalmasabb lelőhelye, ahonnan Ulcisia Castra római katonai táborának leletei kerültek elő.
Fotó/Forrás: © Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ
Jókai 200 szabadon - Az MNMKK válogatása a Jókai 200 emlékévhez kapcsolódóan
online válogatás
Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ
A páratlan értékű Jókai-hagyaték 200 darab műtárgyát mutatja be az online közönség számára a 2025. február 18-tól elérhető virtuális válogatás: a „Jókai 200 szabadon”. Az összeállítás a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ intézményeinek Jókai Mórhoz (1825-1904) hoz kapcsolódó műtárgyait teszi közszemlére, a „nagy magyar mesemondó” születésének 200. évfordulója alkalmából.
Az online összeállításban helyet kaptak: az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Magyar Természettudományi Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum műtárgyai is.
A weboldalon szabadon kattinthatnak, s barangolhatnak az érdeklődők a kéziratok, fotók, képzőművészeti alkotások, könyvek, folyóiratok, színlapok és iparművészeti értékű tárgyi emlékek világában. Így nem csupán Jókai életrajza és regényei kerülnek majd közelebb a nagyközönséghez, hanem hihetetlenül szerteágazó, közéleti, szerkesztői, tudományos tevékenysége is. Maga a kor elevenedik meg Jókainak a 19. századot csaknem kitöltő életidejét végigpásztázva.
Bővebb információ ITT.
Fotó/Forrás: © Budapesti Történeti Múzeum, Vármúzeum
„Isten nevében megkezdtük az ásatást!” – Garády Sándor-emlékkiállítás
online kiállítás
Budapesti Történeti Múzeum, Vármúzeum
Garády Sándornak, a budapesti régészet úttörőjének állít emléket a Budapesti Történeti Múzeum legújabb virtuális kiállítása, mely „Isten nevében megkezdtük az ásatást!” címmel vezeti be az érdeklődőt Garády Sándor (1871 – 1944) életébe s munkásságába.
Garády nagyívű munkássága alapozta meg ugyanis a főváros középkori és törökkori régészeti kutatásait, a ma már szakirodalomban taglalt eredményei nélkül Budapest számos kiemelkedő régészeti emléke még ismeretlen lenne vagy, rosszabb esetben, egyszerűen megsemmisült volna. Halálának 80. évfordulója alkalmából a BTM Vármúzeum, méltóképpen igyekszik tisztelegni a kultúrmérnök emléke előtt: nem csupán virtuális kiállítást, hanem emlékkonferenciát, s koszorúzást is rendezett 2025. február 4-én.
Az online válogatás keretében a látogató barangolhat: az életrejzi, a régészeti kutatások, valamint a vasúti mérnöki és miniszteri tanácsosi pályafutásának állomásai között.