Múzeumba menni jó – 2024. szeptember

images/divat211.jpg

Beköszöntött a színpompás ősz, véget ért a nyár, s már felhőn vet ágyat az alkonyat. A kiállítóhelyek, múzeumok nagyszabású időszaki és állandó kiállításokkal várják továbbra is az érdeklődő nagyközönséget, szeptemberi ajánlónkat olvashatják:

Fotó/Forrás: © Haáz Rezső Múzeum, Székelyudvarhely

Divat & Dualizmus
2024. július 20. – 2024. november 1.
Haáz Rezső Múzeum, Székelyudvarhely

2024. november 1-ig várja látogatóit a Haáz Rezső Múzeum „Divat & Dualizmus” címet viselő kiállítása, mely több mint 40 öltözéket mutat be a nagyközönségnek. A tárlaton látható viseletek közül csaknem 25 a dualizmus időszakából származó eredeti műtárgy. Tény, hogy a ruhák széles körben fedik le a különböző társadalmi rétegeket és öltözködési funkciókat, így a kiállításon a báli ruhák, a díszmagyarok mellett hétköznapi, akár munkához vagy utazáshoz viselt öltözékek, valamint kisebb kiegészítők is láthatók. A festmények, valamint divatlapok ábrázolásai továbbá kiegészítik a tárgyakat, s az ábrázolásokon visszaköszön az egykori divat.
A nagyszabású tárlat tematikus egységekben kívánja bemutatni az akkori férfi- és női öltözködést, a szokásokat, a készítőket: iparos mestereket, divatszabókat, valamint a korszak folyamán végbemenő divatváltozást, amely a mai, modern, kényelmesebb öltözködés megszületéséhez vezetett. A „Divat & Dualizmus” kiállítás azonban nem csak korszakként tekint a dualizmusra: a kettősség ugyanis abban is megnyilvánul, hogy az 1918 előtti ruhákat és kiegészítőket párba állítja a budapesti kortárs tervezők egy-egy darabjával. A hasonlóságok megfigyelése a látogatók feladata: észrevenni a szabásvonalak, díszítések, anyagok, színek, minták finomságait, részleteit a régi és az új között.
A kortárs darabok között pedig olyan designerek darabjai láthatók, mint: az ARTISTA, Bódis Boglárka – ELYSIAN, Gyulai Natália – NATI 100% PURE IDEA, Konsánszky Dóra, a Je suis belle, Németh Anikó – MANIER, a NUBU, S. Hegyi Lucia, a USE Unused vagy Zoób Kati.


Fotó/Forrás: © Thorma János Múzeum, Kiskunhalas

Őszi Tárlat: Paál Albert tájfestészete
2024. szeptember 5. – 2024. november 30.
Thorma János Múzeum, Kiskunhalas

2024. szeptember 5-én a Paál Albert (1895-1969) tájfestészetét bemutató kiállítással nyílt meg a kiskunhalasi Thorma János Múzeum „Őszi Tárlat Sorozatának” 2024-es évada. Az idei tárlat a magyar tájképfestészet tizenkilencedik század első felében megszületett műfajának huszadik századi fejezete.
A Kiskunhalason most bemutatott képek szabadban kapott friss tájélmények kifejező lenyomatai. Festményeiben Paál László, aki a nagybányai festőiskola egyik kevésbé ismert alakja, félbeszakadt életművének folytatása érzékelhető, melyben a táj bensőséges, festői feltárása a fő szempont, az ember mellékszereplő csupán. Témaválasztásában a jelentős helyett a jellegzetest kereste, amiből arra is következtethetünk, hogy nem a kiválasztott témában, hanem saját formáló-kifejező tehetségében bízott elsősorban, mellyel bensőséges kapcsolatot tudott teremteni az „útszéli” környezettel is, melyet az alkotás tiszteletre méltó tárgyává tett. A hiánypótló, 24 művet bemutató kiállítás Paál Albert életművének felfedezését, értékelését, megbecsülését célozza meg.


Fotó/Forrás: © Kuny Domokos Múzeum, Tata

50 év - 50 kép
2024.augusztus 16. – 2024. szeptember 30.
Kuny Domokos Múzeum, Tata

Varga Edit fotográfus, műtárgyfotós kiállítása tekinthető meg szeptember végéig a tatai Kuny Domokos Múzeumban. A tárlat tökéletes helyen lelt otthonra: Varga Edit ugyanis ötven éve áll az intézmény szolgálatában, mint a múzeum vezető fényképésze.
A fotós éppen 50 éve lépett be először a Kuny Domokos Múzeum ajtaján, és azóta is fáradhatatlanul dolgozik: munkája a múzeum minden tevékenységét kíséri, minden kiadvány fotóanyagát érinti. Az ő masinája előtt mindegyik műtárgy volt legalább egyszer. Varga Editet köszöntik tehát a műtárgyfotóiból és útiképeiből válogatott kiállítással a tatai vár első emeleti időszaki kiállítótereiben.
Bővebb információ ITT.


Fotó/Forrás: © Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest

1100 év 3 dimenzióban - Válogatás a Magyar Nemzeti Múzeum digitalizált gyűjteményéből
2024. augusztus 20.
Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest

2024. augusztus 20. alkalmából „1100 év 3 dimenzióban” címmel hozott létre érdekes válogatást digitalizált gyűjteményéből a Magyar Nemzeti Múzeum: a nagy felbontású, 3D-s modellekből összeállított galéria főszereplői a magyarság történetéből, különböző korokból maradtak ránk. A webtechnológia segítségével a múzeumi darabok szabadon forgathatók és nagyíthatók. A felvételek minden apró részletre kiterjednek és ezzel olyan élményt adnak, amelyet a vitrinek előtt állva nem élhet át az érdeklődő. A képválogatás a múzeum honlapján érhető el.
A modellek speciális szkenneléssel, illetve olyan innovatív fotótechnikai eljárásokkal készültek, amelyek a kétdimenziós fényképekből háromdimenziós objektumokat állítanak elő. A bemutatott műtárgyak között látható: a Felső-Tisza-vidéki Beszterecen előkerült, görög feliratú, bizánci stílusú, hordozható ezüst szenteltvíztartó, amely a magyarsággal kapcsolatba hozható első ismert egyházi felszerelési tárgy. A Hierotheosz-féle misszióval egykorú, a 10. század közepi bizánci ornamentális megújulás egyik korai emléke. De válogatásban helyet kapott a 11. századi királyfejes gyűrű is. A bizánci vagy bizánci hatású zománcos ékszer Szeged környékéről került elő.
Bővebb információ ITT.


Fotó/Forrás: © Magyar Fotográfiai Múzeum, Kecskemét

„Apró képecskék a világ bámulatára"
2024. augusztus 31. – 2024. október 31.
Magyar Fotográfiai Múzeum, Kecskemét

Simonyi Antal (1821-1892), a XIX. századi Magyarország egyik legjobb és legnagyobb formátumú fényképészének munkásságából nyílt kiállítás 2024. augusztus 31-én a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeumban. A mintegy kétszáz fotót bemutató, „Apró képecskék a világ bámulatára” című tárlat a Budapesten élő Borda Márton Áron gyűjtőnek köszönhetően látható. A neves antikvárius családból származó gyűjtő jól ismert szakmai körökben, hiszen az általa működtetett fenyiratok.hu internetes oldalon található recto/verso fénykép katalógus nagy népszerűségnek örvend. Simonyi Antal műtermében készültek az első felvételek többek között: Deák Ferencről és Jókai Mórról. Azóta ikonikussá vált Arany János, Madách Imre, Szendrey Júlia portréi pedig sokak számára ismertek. Ám a tárlaton nagy érdeklődés övezi a nem mindennapi fotográfiákat is, melyek színésznőket, költőket, írókat, politikusokat örökítettek meg egykoron.
A kiállítás 2024. október 31-ig várja látogatóit: vasárnap, hétfő és ünnepnapok kivételével naponta 12 és 17 óra között.
Bővebb információ ITT.


Fotó/Forrás: © Tessedik Sámuel Múzeum, Szarvas

Koszta József - "Mert a jó kép születik..."
2024. szeptember 13. – 2024. december 8.
Tessedik Sámuel Múzeum, Szarvas

Koszta József - "Mert a jó kép születik..." címmel nyílik meg 2024. szeptember 13-án a szarvasi Tessedik Sámuel Múzeum legújabb időszaki kiállítása. A tavalyi, 2023-as nagysikerű „Munkácsy Most” című kiállítás után a Múzeum december 8-ig ismét egy híres magyar festőművész munkáinak ad otthont, ugyanis a Munkácsy-tradíciót folytató, úgynevezett alföldi irányzat egyik legjelentősebb képviselője, a Kossuth-díjas Koszta József (1861-1949) műveit csodálhatja meg a nagyközönség.
A különleges tárlat Szabó Antal műgyűjtő magánkollekciójának darabjait mutatja be, s 2024. december elejéig, 8-ig várja az érdeklődőket.