Óbecsei Városi Múzeum
Az Óbecsei Városi Múzeumot, melynek székhelye a valamikori Gerber-házban található, 1953-ban alapították. 1956-ban az intézmény keretein belül jött létre a képtár, ezt követően néhány évig Becsei Városi Múzeum és Képtár néven működött, jelenlegi nevét pedig 1990-től viseli. Az Óbecsei Városi Múzeum a komplex intézmények közé tartozik, illetékessége Óbecse község területére terjed ki. Célja a Tisza mente kulturális hagyatékának kutatása, gyűjtése és őrzése. Anyaga régészeti, éremtani, történelmi, néprajzi, természetrajzi, képzőmű- vészeti és iparművészeti gyűjteményt foglal magába. Állománya jelenleg mintegy 16 ezer darabot számlál. A természetrajzi gyűjteményt többek között a bácsföldvári Antal László közel hatszáz darabos, preparált madarakból álló kollekciója gazdagítja. A régészeti osztály az Óbecse környéki ásatások leletanyagát mutatja be. A történelmi osztályon jelentős a plakátok, képeslapok és a város épületeit megörökítő fényképek gyűjteménye, de számos térkép, érme, könyv, folyóirat és különböző brosúra is megtalálható itt. Az újságkollekció a 19. századtól napjainkig terjed, de van közoktatási és katonai gyűjtemény is. A képzőművészeti anyag Czigány Dezső, Szabados Gábor, Pechán József, Ács József, Petrik Pál és Skrabány Viktor képei mellett 19. századi ikonokat és portrékat, valamint a művésztelep alkotói által adományozott festményeket tartalmaz.
A múzeum jelentős szerepet játszott az óbecsei művésztelep 1954-es megalakításában, és annak fenntartásában jelenleg is fontos részt vállal. A művésztelep munkájában vajdasági vagy a Vajdaságból származó elismert művészek, illetve fiatal alkotók, képzőművészek és iparművészek vesznek részt.
21220 Óbecse / Бечеј,, Главна улица 25. (Bečej, Glavna ulica 25.)
Nyitva tartás:08:00 - 19:00
+381 21 691 5765
www.gradskimuzej.becej.net
muzej.becej@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Iparművészet, népművészet

Természettudomány

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
Nemes nyomokon
Színház a kolozsvári Farkas utcában
A kolozsvári Farkas utcában 200 éve épült a Nemzeti Játékszín. Az 1821. március 12-én megnyílt kőszínház kivételes intézmény volt, hiszen korábban a hivatásos magyar vándortársulatok alkalmi játszóhelyeken, lehetetlen körülmények között léptek fel.
Bajor Gizi Színészmúzeum
Budapest
A látható láthatatlan
Válogatás Hollán Sándor Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből
Hollán Sándor kapcsolata a Szépművészeti Múzeummal immár több évtizedes. A festő 2001 óta több alkalommal is ajándékozott múzeumunknak műveiből. 2017-ben egy nagylelkű, több mint 100 kompozícióját magában foglaló adományt ajánlott fel a művész, a mostani kabinetkiállításon a gyűjteményünkbe legutóbb került alkotásokból mutatunk be egy kisebb válogatást.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest
Markovits Éva kurátori tárlatvezetése Az alfától az omegáig c. kiállításában
Markovits Éva kurátori tárlatvezetése és Petőcz András akusztikus költészeti performance-a Az alfától az omegáig c. kiállításában.
Műcsarnok
Budapest
Személyesen, Frissen 2021 finisszázs
Sturcz János és Szurcsik József exkluzív tárlatvezetése
Exkluzív tárlatvezetés Sturcz János művészettörténésszel és Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas képzőművésszel a Személyesen, Frissen 2021 kiállításon, Bernát András, Dréher János, Elekes Károly, Gál András, iski Kocsis Tibor, Kazi Roland, Kucsora Márta, Mózes Katalin és Regős István tárlatain.
Műcsarnok
Budapest