Leskowsky - a hangszerek valódi világa

images/Joc_Lesk_k00.jpg

Jocó bácsi, a népszerű töri tanár, ezúttal a Leskowsky Hangszergyűjteményről osztotta meg gondolatait.

A Mozaik Múzeumtúra iskolai programsorozatának oszlopos tagja a kecskeméti Leskowsky hangszergyűjtemény és annak vezetője, Szilágyi Áron. Minden gyerek, aki eljutott az ő állomásukra, áradozott arról, mennyire jó ez a helyszín és mennyire élvezték a foglalkozást. Nagyon szeretem a Múzeumtúra iskolai edukációs roadshowjának házigazda szerepét, azonban egy dolgot nagyon sajnálok: nem nagyon van alkalmam arra, hogy az egyes állomásokat végigjárjam, részt vegyek az ott található foglalkozásokon.

Aztán egy alkalommal úgy alakult, hogy megváltozott a struktúra: nem csak az általam vezetett Arany János kocsma kvíz, hanem az Áron által tartott előadás is bekerült a közös nagy programba, hogy mindenki részt vehessen. Tudom, sokan azt gondoljátok, hogy addig hisztiztem, amíg így nem alakult a dolog, de esküszöm, nem tennék ilyet.

Szóval végre, több hónapos közös munka után ott lehetettem Áron foglalkozásán, amiről már annyi jót hallottam. És mind igaz, amit mondtak. Ámulva, szájtátva hallgattam Áron szavait és bemutatóját, közben pedig végig tapsoltam és ritmusra járt a lábam. Áron mindig rengeteg olyan hangszerrel érkezik, amiket nem hogy nem láttam még életemben, de a nevüket sem bírtam megjegyezni. Nah, jó, a didzserudo elképesztő mérete, érdekes hangja és fura neve miatt beleégett az agyamba.

Nagyon jó volt látni, hogy maga a gyűjtemény úgy került kialakításra, hogy nem hogy nem szabad megérinteni a kiállított tárgyakat, de ki is lehet próbálni. A gyerekek bevonásával egy igazai örömzene alakul ki a bemutatón és minden gyerek mosollyal jammel Áronnal. Érdekes tapasztalat, hogy több ezer éves hangszerrel lehet technót játszani, és hogy Rihanna slágere is fel tud csendülni, csak néhány lelkes gyerek és sok érdekes hangszer kell hozzá.

A kecskeméti gyűjtemény az ország első és legnagyobb hangszergyűjteménye is. Meg az egyetlen az országban. Viszont rájöttek arra, hogy eléggé unalmas lenne ezeket a hangszereket csak nézegetni, meg sok értelme nem is lenne. Én sem mennék szívesen olyan cukrászdába, ahol csak nyálcsorgatva nézhetném a sütiket, de nem kóstolhatnám meg. Hát, Kecskeméten bele lehet kóstolni a hangszerek világába és rá lehet érezni a zene ízére. A kollekció több mint 2000 hangszerrel büszkélkedhet a világ minden részéről. Minden látogató számára biztosított a szakértő, személyes tárlatvezetés magyar és angol nyelven. Ennek során a hangszereket megfoghatják, mindenféle zenei előképzettség nélkül is megszólaltathatják, átélhetik a hangok születését, kipróbálhatnak olyan zeneszerszámokat, amiket azelőtt még soha, különleges zenés élményekkel, értékes tudással gazdagodhatnak. Megtudhatják azt is, hogy egyszerű hétköznapi eszközök (például egy méteres gégecső) is lehet hangszer, gyönyörű hangok tudnak kijönni belőle, ha értő kezekbe kerül. Ők pedig hisznek abban, hogy minden kéz hozzáértő, hisz a zene mindenkié. Programjaik között szerepel többek között a Hangszerbabusgató, a Hangolda, a Zsibongó, a Szabad zene és az On the road again is. Kitűnő foglalkozások ezek osztályoknak, csoportoknak, felnőtteknek csapatépítésre vagy csak egy szuper nap eltöltésére.

Irány Kecskemét, ahol a hangszerek és a zene életre kel minden látogató számára!

Infó: Leskowsky Hangszergyűjtemény