Tiszavirág Ártéri Sétaút és Örvényi Pákász Tanösvény

Mozaik Múzeumtúra - Virtuális Roadshow

2020. július 28.

 

Vissza a virtuális feladatsorhoz

Tiszavirág Ártéri Sétaút
 
A Sétaút a tiszaörvényi Szabics Kikötőből a belépőjegy megváltása után egy rövid csónakázással érhető el. A Sétaút egész évben látogatható.
A 2000 m hosszú tanösvény a tiszavirág (kérész) életét, fejlődési fázisait és a Tisza-tó élővilágát mutatja be. Madármegfigyelő tornyai és a séta végcélját is jelentő belső tó, a Göbe halászladikjai is igen népszerűek.

Ezeket különösen a fotósok és a csónakos barangolók veszik szívesen birtokukba hosszabb-rövidebb időre. A sétaút pihenőiben bemutatjuk azt a már majdnem elfelejtett, de példaértékű "természet és emberi tevékenység" kapcsolatot, amit a teknővájás, a kosár és gyékényfonás valamint az eredeti tiszai halászmesterség és a kubikos élet jelentett.
A négy ősi mesterségben éppen az a közös, amit az ártéri sétány élő környezete kovácsolt össze, mely nem más, mint maga a tevékenység tárgya, ami itt él, itt terem.
A teknővájást a "nyersanyag" lelőhelye (az ártéri erdők öreg szürke- ill. fehér nyarai) közelében tábort ütő cigány családok végezték. A mesterség apáról fiúra szállt, a család minden tagjának meghatározott szerepe volt az "áru" előállításában. Bemutatásra kerül egy hajdani nyári teknős-cigány tábor, annak lakhelyül is szolgáló ekhós szekere, mint a tábor egyik legjellegzetesebb darabja. A kosár (fűzvessző) és gyékény fonás mestersége már a falusi portához köthető. Ezért ennek bemutató teréül egy faszerkezetes, lábakon álló, nádtetős falusi szín fog szolgálni.
Az érdeklődőket itt megismerhetik a kosár-, és gyékényfonás anyagait, az áru (kosár, szakajtó stb...) készítésének egyes fázisait. A kubikos kunyhónál a folyamszabályozáskor jelentős szerepet játszó kubikosok mindennapi élete elevenedik meg a speciális talicska, a különböző szerszámok és a munkások ottani anyagokból épített lakhelyével. Az ismertető táblák a mesterség és termékei felhasználásáról részletes magyarázatot adnak. A halászmesterséget a Göbe partjára épített korcolt nádtetejű halászkunyhó mutatja be. A tiszai halász "egyszerű, de nagyszerű" nyári lakhelyét, és annak praktikusan kialakított környezetét hozzáértő kezek építik fel. A látogatók megismerkedhetnek a halász által oly gyakran használt varsával, a különböző hálókkal és a mester-fogásokkal. A bemutató alkalmával a halászladikok kipróbálására is sor kerülhet.

A kérdés, amire a választ keressük: Mit mutat be a 2000 méter hosszú Tiszavirág Ártéri Sétaút?

 

TISZA TÓ TANÖSVÉNY - ÖRVÉNYI PÁKÁSZ TANÖSVÉNY

A tanösvény az ártéri erdő újabb, egyedülálló csodáit tárja látogatói elé, és hozzájárul egy már-már elfeledett mesterség újbóli megismeréséhez. A pákász tanösvényen megtudhatjuk, hogy kik voltak a pákászok. Vajon miért nevezték őket a lápok mindentudóinak? Honnan ered maga a pákász kifejezés? Hogyan lehet háló nélkül halat fogni? És sok egyéb kérdésre is választ kapunk a tanösvény bejárásával.
A Tisza-tó gyöngyszemének, a Göbének a vízi világában kalandozva hol vízen, hol szárazföldön kanyargó, mintegy egy kilométer hosszú tanösvény 12 állomásán az „Örvényi pákász” segítségével ismerhetjük meg a pákászélet rejtelmeit. Minden állomás újabb és újabb ismeretekkel szolgál a természettel harmonikusan együtt élő névadó mesterségről, illetve a mocsarak, árvízjárta területek és nagy kiterjedésű nádasok lakóiról, a pákászokról. A Tisza vízivilágának megismerését az állomásokon elhelyezett ismertető táblák segítik, amelyek az egykori pákászélet mindennapi életünkhöz kapcsolódó üzeneteire is felhívják a figyelmet.
A tanösvény számos izgalmas kalandot tartogat látogatóinak. Az ártéri erdő labirintusában barangolók a természet adta élmények sokaságából is csemegézhetnek, mint a lápon járás; lábadra húzhatod az Örvényi Pákász hétmérföldes csizmáját, nádsíp készítés, célba dobálás sárgolyóval, játék a csontcsikóval. Igazi felüdülést jelenthet, ha a látogatók kicsit elidőznek a „nyugalom szigetén” kialakított pákásztanyán, távol a város zajától, ahol valóban a természet részévé válhatnak, megkoronázva ezzel a tanösvényen tett kirándulást.
Kalandra fel! Járj végig egy igazán vadregényes kb. 1 km-es útvonalat az Örvényi Pákásszal és válj a természet részévé! 

 

 

 

 

A kérdés, amire a választ keressük: Milyen élményekből csemegézhetnek, akik a nekiindulnak az Örvényi Pákász Tanösvénynek?

 

 

----------------------------------------------------------------

Információk:

 

Szabics Kikötő és Szabadidőpart - Tiszafüred-Örveny

GPS koordináták: 47.60453 N 20.71153 E
+36 30 954 8620
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.


---------------------------------------------------------------------------------

 

A tanösvény weboldala: https://www.szabicskikoto.hu/tisza-to-tanosveny/

Az esemény szervezője: Mozaik Múzeumtúra
Az esemény koordinátora: Örökség Kultúrpolitikai Intézet
Az iskolai program szervezője: Felelős Szülők Iskolája

Facebook esemény: Vakációzzunk a múzeumokkal - Virtuális Roadshow